banner555

Bahar Ayvazoğlu’ndan Canan Kaftancıoğlu’na ‘ırk de ırkalım’ cevabı!

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na cevap verdi.

Siyaset 27.01.2021, 16:12 27.01.2021, 16:19

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile 2013 yılında attığı “Öl de ölelim, vur de vuralım, ırk de ırkalım” tweeti nedeniyle yaşadığı polemikle ilgili konuştu. 

Haber61 TV’de ekranlara gelen Atakan Kadıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Aleni Sorular’ programına konuk olan Bahar Ayvazoğlu, “Bugün niye karşıma çıkardılar bilmiyorum. Buradan nereye varacaklar onu da bilmiyorum. Çok çirkin olarak MHP ile bunu ilişkilendirmeye çalışanlar da oldu. Cumhur İttifakının içine fitne sokabilmek adına, “bakın Trabzon Milletvekili bunu bunlara söylemiştir” gibi bir söylemde bulunabilmek adına kullanmaya çalıştılar” dedi. 

Aleni Sorular programında özel yaşamı, siyasete girişi, milletvekili olma süreci ve daha birçok konuda çok özel açıklamalarda bulunan Bahar Ayvazoğlu, “bu hikâyeyi hiç kimse bilmez dediği” AK Parti’ye katılma hikâyesini anlattı.

Bahar Ayvazoğlu’ndan Canan Kaftancıoğlu’na ‘ırk de ırkalım’ cevabı!

“İŞİN MUTFAĞINDA OLMAK BANA BÜYÜK BİR HAZ VERDİ”

“Burada insanlar ne yapacaklar” merakıyla AK Parti’den içeri girdiğini söyleyen Ayvazoğlu, “Üniversiteden mezun olduktan sonra AK Parti kurulunca kapısından içeri girdim. Aslında bu hikâyeyi hiç kimse bilmez. Girmemin sebebi; Recep Tayyip Erdoğan bir parti kurmuş, Trabzon’da o partinin merkez ilçe ve il başkanlığı kurulmuş, sadece “burada insanlar ne yapacaklar” diye merak ettim. Çok dolaylı yoldan tanıdığım biri vardı yönetimde. Çok enteresandır; kapıdan içeriye girdiğimde merkez ilçeye bir özel kalem aradıklarını söylediler. Ben böyle bir niyet ile oraya girmemiştim. Form doldurduk. Sonra beni çağırdılar, kurucu merkez ilçe yönetimi Mustafa Yanmış dönemi. Çok profesyonel bir şekilde mülakata tabi tuttular bizi. Yaklaşık 40 küsur kişiydik. Vücut dilinden diksiyona kadar birçok konuda puanlama yaptılar. Hepimizle konuştular, ayrıldık. Sonra Mustafa Yanmış beni çağırdı. “Kızım biz arkadaşlarla konuştuk, hepimizin tam puanını sen aldın. Biz senle çalışmak istiyoruz ama sen çok naif bir kıza benziyorsun. Siyaset biraz cevvallik ister. Buraya her türlü insan gelecek, onlarla mücadele etmen gerekecek. Bir arkadaş daha var, onu da alalım mı? Onunla birlikte çalışırsan o dönemki şartlarda maaşınızı ikiye böleceğiz” dedi. Bende “başkanım benim derdim burada iş bulmak, para kazanmak değil, partiye hizmet etmek istiyorum ve işin ucundan tutmak istiyorum. Elimden ne gelirse, isterseniz başka bir alanda değerlendireceğiz deyin, ben maaş için burada değilim, tabi ki yaparım dedim. Diğer Arkadaş kabul etmemiş. Benim AK Parti hikâyem ilginçtir böyle başladı. En dipten en yukarıya gidiş hikâyem böyle başladı. Merkez ilçe başkanlığı benim için bir okul oldu. Mustafa Yanmış’tan çok şey öğrendim. Yöneticilerin birçoğunun raporunu, konuşma yazılarını ben hazırlıyordum. İşin mutfağında olmak bana büyük bir haz veriyordu” dedi.





“MİLLETVEKİLLİĞİNE KENDİ TALEBİMLE ADAY OLMADIM”

Milletvekilliğine aday olduğu dönemde böyle bir şeyi düşünmediğini dile getiren Bahar Ayvazoğlu, “İşin mutfağından yetiştim. Ortahisar ilçe başkan yardımcılığı yaptım. Sonrasında Kadın Kolları İl Başkanlığı teklif edildi. Sonrasında kongrede tekrar seninle devam edilecek denildi. Bunun hemen sonrasında milletvekilliği aday sürecine gidildi. Bu süreçte yine kendi talebimle aday olmadım. Ben aday olduğumda milletvekilliği aday listesi dolmuştu. Kafamda böyle bir şey yoktu. Kadın kollarına başkanlığına devam edecektim. Adaylık süresi doldu. Kongremi yaptım gün öğleden sonra Genel Merkezden yazı geldi, başvuru süresi uzatıldı diye. Çok telefon aldım. Çokça sözünü dinlediğim, önem verdiğim ve reddedemeyeceğim kişilerden çok teklif aldım. “Neden şansını denemiyorsun diye.” Genel Merkez de bize “aday olacak arkadaşlar aday olsunlar. Kadın ve gençlik kollarında aday olmak tekrar görevinize dönmek için engel değil. O listeye giremeseniz de başkanlığınıza devam edebilirsiniz dediler. Öyle bir noktaya geldi ki, bana verilen değere, katkıya ve desteğe “Hayır” demiş olsaydım kendimi inkar etmiş olurdum ve o kişileri de hayal kırıklığına uğratmış olurdum. Kendi teşkilatımdan da çok destek geldi. O an için milletvekilliği aklımda yoktu. Hayatım boyunca siyasetin içinde bulunduğum ilk günden son ana kadar, kafamın arkasında başka bir plan, ajandamda başka bir makam olmadı. Ben bunu ifade ettiğimi düşünüyorum ama anlamak istemeyen kişiler oldu. Her kişi karşısındakini kendisi gibi bilir. Ben bana verilen işi en iyi şekilde yapmaya çalıştım” şeklinde konuştu.

Bahar Ayvazoğlu’ndan Canan Kaftancıoğlu’na ‘ırk de ırkalım’ cevabı!

“HER TWEET O DÖNEMİN KOŞULLARINDA DEĞERLENDİRİLİR”

Ayvazoğlu, Kaftancıoğlu ile yaşadığı ‘ırk de ırkalım’ polemiği ile ilgili olarak her tweetim yazıldığı dönemin koşullarında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Neticede ben bir siyasiyim ve hiçbir olaya kayıtsız kalma gibi bir lüksüm yok. Tarafım her şeyden önce. Cemil Meriç der ki; “tarafsız insan, şahsiyeti felce uğramış insandır.” Benim şahsiyetim felce uğramadı hamdolsun. Yanlış olduğuna inandığım her şeyde üslubunca paylaşmaktan imtina etmem. Buy anlamda da özellikle Canan Kaftancıoğlu, hatta buna Ekrem İmamoğlu’nu da ekleyebiliriz. Ciddi şekilde sosyal medyada organize olmuş kimlikler. Neredeyse on binlerce insanı anında üzerinize salabiliyorlar. Hiçbir değeri ve manevi çizgisi olmadan çok çirkince size saldırmaya başlıyorlar. Eleştirilere he zaman açığız. Benim yazdığımı beğenmeyebilir, bunun üzerinden farklı bir eleştiri ile bana yüklenebilir, siyasal anlamda benimle tartışabilir. Bunu yaparken bir takım değerleri aşabiliyorsa karşınızdaki insanın kimliğini de deşifre eder aynı zamanda. Benim bile hatırlamadığım 2013 yılında atılmış bir tweetim. Her tweet o dönemin koşullarında değerlendirilir. Bugün benim attığım bir tweet 6 yıl sonra hiç anlaşılmayacak. Şuanda hangi gündemle ilişkilendirileceğini herkes bildiği için yazdığımı herkes anlıyor. Ama 6 yıl sonra Bahar Hanım bunu neden yazdı diyebilirler. Bu da öyle bir tweet” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKININ İÇİNE FİTNE SOKABİLMEK ADINA…”

2013 Yılında attığı tweetim bugün neden karşısına çıktığını bilmediğini sözlerine ekleyen Ayvazoğlu, “HDP’nin çirkin siyasetinin ayyuka çıktığı dönemlerde HDP’nin bir açıklaması vardı. Sürekli Kürt kardeşlerimiz üzerinden geliştirdikleri ırkçılık fenomenleri ortaya çıkmıştı. Vurmaktan, kırmaktan, öldürmekten, tehdit etmekten, PKK’yı güzellemelerinden o kadar bıktığımız bir dönemdi ki ben orada bir ironi yaptım. HDP’ye bir göndermeydi. O dönem benim bir siyesi kimliğim de yoktu. “Öl de ölelim, vur de vuralım, ırk de ırkalım.” Aslında o “ırk de ırkalım” kelimesiyle birlikte o ırkçılık anlayışlarıyla bir anlamda dalga geçtim. Irk de ırkalım aslında Türkçe’de kelimelerle oynadığınızda kendisini ifade etme biçimlerinizden bir tanesi. Irkçılık kelimesiyle oynadım. “Mek-mak” ekiyle birçok kelimeye farklı görev atfedebilirsiniz. Bende orada Irkmak olarak atfettim. Irkçılık yapıyorsunuz değil de ırkıyorsunuz anlamında bir kelime türettim. Bana sorarsanız çok zeka dolu bir tweetti. O dönemin şartlarında anlayan anladı. Bugün niye karşıma çıkardılar bilmiyorum. Buradan nereye varacaklar onu da bilmiyorum. Çok çirkin olarak MHP ile bunu ilişkilendirmeye çalışanlar da oldu. Cumhur İttifakının içine fitne sokabilmek adına, “bakın Trabzon Milletvekili bunu bunlara söylemiştir” gibi bir söylemde bulunabilmek adına kullanmaya çalıştılar. Hiç o yola tevessül etmesinler. Bizim Cumhur İttifakıyla hiçbir problemimiz yok. MHP ile hiçbir problemimiz yok. MHP’li kardeşlerimize de HDP’ye atfettiğim bir cümlenin yapıştırılmasından son derece rahatsız olurum. En başında da bunun karşısında ben dururum. Bir cevap vermeleri gerekiyorsa kendilerini savunsunlar. Bir insanın kendini savunamayıp “sizde şöyleydiniz, böyleydiniz” diye söze başlaması suçüstü yakalandığının çok açık delilidir” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (13)
yorumcu 1 ay önce
Vekil hanim uydurdugu IRKMAK kelimesi nedir onu kendi bile anlamamis.Benim takildigim konu Canan kaftancioglu 10 sene once yaptigi Paylasimlar sebebiyle "halki kin ve dusmanliga tahrik" sucundan yargilaniyor da "Vur de vuralim,ol de olelim" diyen birisi neden yargilanmiyor?Bir milletvekilinin Milyonlarca vatandasin OY verdigi partiye habere gore "gonderme yaptim" diyerek boyle siddet iceren cumleler kurmasi normal mi? Keske bu soyleside İRKMAK degilde VURUP OLMEK kelimelerinin de biraz uzerinde durulsaydi..
davut 1 ay önce
Trabzon'un nüfusu nerdeyse 1 milyon. 1 milyon kişinin hayat kalitesi sizlerin elinde. Umarım yaağa yatınca diyorsunuzdur ki ben bu gece rahat uyurum. Başka sözüm yok
ibrahim 1 ay önce
Ona buna laf yetiştireceğine oy aldığı Trabzon halkının sorunlarını gündeme taşırsa doğru bir iş yapar. Şu ana kadar ne yapmış sadece diğer siyasi partilerle ağız talaşı, sanki asli göreviymiş gibi. Böyle yaparak gelecek seçimde kendine yer bulmak istiyor,
Vatandaş 1 ay önce
Eğer gazetecilik yapmak istiyorsanız sorularınızı korkmadan sorabileceksiniz.yoksa sizin yaptığınız röportajdan öteye gitmez.en basiti bu vekilimize neden sormadınız insanlar 10 yıl önceden attiklari twettler nedeniyle hapisteler .Dün kızdıgınız baskıcı rejimin şimdi çok daha ağırını yapıyorsunuz...
Ergün ÖZŞAHİN 1 ay önce
*Kahraman Irkıma bir gül ne bu şiddet bu celal * deki Irkım hakkında ne düşünürsünüz Sn. Vekil. 6 sene önce.atılmış twetlerden dolayı yargılananlar hakkında ne düşünürsünüz? Olayın içinde Siz'ler olunca muhakkak bir bahaneniz vardır. Başkaları olunca tu kaka değil mi? Burada bile şahsiyet üzerinden saldırı gerceklestiriyorsunuz, isim vererek şahsiyetler felce uğramış diyorsunuz. Yakışmıyor Sn. Vekil, Yakışmıyor. Siz'e söylediğinizin arkasında durabilmeniz yakışırdı.
Ergün ÖZŞAHİN 1 ay önce
Rahmetli Anneannem Saka Türkü, Rahmetli Dedem Çepni, Rahmetli Babaannem Kurtoğlu, Rahmetli Büyükbabam Konan Kipcak, Ne Mutlu Türküm diyene!
Şafak 1 ay önce
Bahar Hanım sosyal medyada trollük yapmayı bırakmalı. Canan Kaftancıoğlu'na ait olmadığını bildiği bir fotoğrafı neden bile bile paylaşıyor ve insanları kışkırtıyor? Yakışıyor mu bir Trabzonluya?

Lütfen bu mesajı yayınlayın.
Ali Baskan 1 ay önce
Sn. Bahar Hanım Vekilliginiz süresince ilk kez bir açıklama yaptığınızı görüyorum fakat göz aşinalığı olmadığı için belirtmek isterimki Trabzon' da bu kadar halkın sorunlarıni konuşmak varken Canan Kaftancıoğlu üzerinden siyaset yapıp ön plana çıkmaya gerek yok, şahsen rengine, memleketine, ırkına bakmadan dürüst olmak gerekirse o bayanın bugüne kadar ağzından bir vekil aleyhine yorum yaptigini hiç duymadım...
yakun 4 hafta önce
Terbiyesiz, haşlak; "Bana sorarsanız çok zeka dolu bir tweetti." çok zeki imiş. Ulan sen güvenlik görevlisi kocanı İl Müdürü yapmak için zekan var da bu millet için ne yaptın? Terbiyesiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 22 50
2. Samsunspor 22 46
3. Altınordu 23 41
4. İstanbulspor 22 40
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 22 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Sevilla 23 48
4. Barcelona 23 47
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@