Arınç'tan 'Dindar Nesil' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "dindar nesil" açıklamasını "aslında çok doğru" bulduğunu söylerken, "Dindarlık vasfını ben muhafazakar demokratlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum" dedi.Başbakan Erdoğan'ın

Siyaset 03.02.2012, 23:17
Arınç'tan 'Dindar Nesil' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "dindar nesil" açıklamasını "aslında çok doğru" bulduğunu söylerken, "Dindarlık vasfını ben muhafazakar demokratlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "dindar nesil" açıklamalarına ilişkin, "O konuşmada ben de vardım. Sayın Başbakanımız İl Başkanları toplantısı açılışında bu konuşmayı yaptı. Aslında bilinen bir şey ama her zaman tartışılan bir konu. Başbakanımızın sözleri çok açık. Bunu ayrıca yorumlamak bizim haddimiz değil" şeklinde konuştu.

"BEN MÜSLÜMAN DEMEMİŞTİM, DİNDAR DEMİŞTİM"

Buna benzer bir olayın 2007'de yeni Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde de yaşandığını anlatan Arınç, Ankara'da Turgut Özal Derneği'nin tertiplediği bir programa konuşmacı olarak katıldığını, Özal'ın cenaze töreninde "Sivil, Dindar, Demokrat" yazılı bir pankart gördüğünü ve bunu tekrarladığını söyledi. Bu konuşmasının ardından yaşanan tartışmalara dikkat çeken Arınç, "Bunu halkımız söylemişti. Yani halkımız bu vasıfları birisine vermişti. Bunu ben yazmadım. Halkın koyduğu bu üç özellik benim için de çok önemliydi. Özal ilk defa bir sivil Cumhurbaşkanıydı, demokrattı çünkü yaptıkları da onu gösteriyordu, dindardı, belki pek çok dindarda olmayan bir takım eksiklikleri vardı fakat ona rağmen zamanı geldiğinde dini duygularını ifade eden bir takım eylemlerde bulunan bir insandı. Ben Müslüman dememiştim, dindar demiştim. Ama onu Müslüman diyerek propaganda yapanlar aslında çok yanlış bir şey yaptılar ama neticesi yüzde 47 olarak göründü" dedi.

"BİZ MUHAFAZAKAR DEMOKRAT BİR SİYASİ KİMLİĞE SAHİBİZ"

Başbakan Erdoğan'ın 'dindar' kelimesini kullanmasını "aslında çok doğru, çok uygun" şeklinde nitelendiren Arınç, "Biz muhafazakar demokrat bir siyasi kimliğe sahibiz. Partimizin tüzüğünde yazan, programında yazan husus budur. Sol bir parti değiliz, demokrat sol bir parti değiliz, sosyal demokrat bir parti değiliz, merkez sağ değiliz, merkez sol değiliz ne kadar yelpazeyi açarsanız açınız. Biz muhafazakar demokratız" ifadesinde bulundu.

"DİNDAR OLMANIN KARŞILIĞI ATEİST OLMAK DEĞİLDİR"

"Dindar denildiği zaman kime göre dindar", "Din devletine doğru bizi götürecek mi?" gibi yorumların hatırlatılması üzerine Arınç, "Ben de okudum daha fazlası da var. Bence çok yerinde olmayan zorlamayla yapılmış bir takım yorumlar da var. Şimdi dindar olmanın karşılığı ateist olmak değildir. Dindar olmanın karşılığı dindar olmamaktır. Dindarlık sadece Müslümanlara has bir vasıf da değildir. Hıristiyanların da dindarı vardır, Budistlerin de dindarı vardır. İnancına daha çok bağlı olan kişi anlamında kullanılır. Dindarlık vasfını ben muhafazakar demokratlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum ve Sayın Başbakanın çok iyi bir şey yaptığını düşünüyorum.

"KİMSE DİNİ İNANCINI AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİL"

"Şimdi ben dindarım desem, ben kendimi tarif etmiş olurum" diyen Arınç, "Türkiye'de şu anlaşılıyor; "ben Müslümanım. O zaman ben Müslüman değil miyim kardeşim. Ben seni söylemedim ben kendimi söyledim' Yani bu her konuda karşımıza çıkabilir. Bir insan kendi dünya görüşünü ifade ederken karşıdakini yok sayıyor değil. Kimse dini inancını şusunu busunu açıklamak zorunda değil, siz de soramazsınız. Sorduğunuz zaman da karşınızdakine baskıda bulunamazsınız. Anayasanın temel ilkeleri böyle

Yorumlar (3)
falgozlu 9 yıl önce
Zina serbestken nasıl dindar nesil yetiştireceksin
falgozlu 9 yıl önce
zinanın suç olmasının Türkiye’de ceza yasasından çıkarıldığını,“Siz eş başkanı olduğunuz Medeniyetler İttifakı projesinde verdiğiniz sözlerden dolayı din dersi kitaplarından Fatiha Suresi’nin son iki ayetini çıkarmadınız mı. Siz milletimizin kültürü ile özleşmiş bazı kelimeleri ders kitaplarından çıkarmadınız mı. Domuz etini kasaplık hayvan sınıfına sokmadınız mı. Zina yasasında yaptığınız düzenlemeyle zinayı suç olmaktan çıkarmadınız mı. Dindar gençlik yetiştireceğiz demekle dindar gençlik yetiştirilmez. Milli eğitim politikalarının ruhuna “Önce Ahlak ve Maneviyat “ ilkesini yerleştirmedikçe bu iddianız geçerli olmayacak ve havada kalacaktır. Milli eğitim müfredatımızı batının etkisinden, tesirinden kurtarıp kendi öz değerlerimize uygun hale getirmedikçe, Milli Eğitim politikamızı İslami düşüncenin temel esaslarına uygun hale getirmedikçe dindar gençlik yetiştiremeyiz”
Teoman Aytolan 9 yıl önce
M.Kemal Ataturk bu konuda kriteri koymustur aslinda .. Fikri hur irfani hur vicdani hur nesiller yetistirmek.. Dindar nesil yetistirmek devletin isi degil arkadas... Devlet dindar ailelerin dinini ozgurce yasayacagi ortami hazirlar.. Devlet dindar olan olmayan herkese esit mesafede durur ve evrensel hukuk ilkelerini asindirmayan herkes istedigi hayati yasar.. Devlet insanlarin ozel hayatlarini 3 . Sahislarin ozgurluklerine dokunmadiklari surece teminat altina alir...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@