7m

7m

hyundai

Arınç'tan CHP'li vekile soğuk duş

CHP'li vekil Aykan Erdemir, katıldığı bir televizyon programında hükümeti El Kaide'ye benzetince, Bülent Arınç telefonla canlı yayına bağlandı.CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, bir televizyon kanalında katıldığı programda, Gemlik Belediye Başkanlığı s

Siyaset 21.01.2012, 14:29
Arınç'tan CHP'li vekile soğuk duş

CHP'li vekil Aykan Erdemir, katıldığı bir televizyon programında hükümeti El Kaide'ye benzetince, Bülent Arınç telefonla canlı yayına bağlandı.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, bir televizyon kanalında katıldığı programda, Gemlik Belediye Başkanlığı seçiminde bir CHP'li meclis üyesinin AK Parti'li adaya oy vermesini sert bir dille eleştirdi.

Gemlik'te ibret verici bir gün yaşandığını söyleyen Erdemir, "Siyaseten yanlışlar değil ahlaki anlamda yanlışlar yapıldı. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok üzgünüm. Türkiye'de siyasetin hangi noktaya geldiğinin önemli bir kanıtıydı. Gemlik ve Bursa için değil, Türkiye için de ders alınması gereken bir gündü. İlerde Gemlik utanç abidesi olarak anılacak" diye konuştu.

EL KAİDE'NİN UYUYAN HÜCRELER YÖNTEMİNİ KULLANIYORSUNUZ
Bir üyenin kendisini son anda sattığını ileri sürerek, yaşananları El-Kaide'nin yöntemine benzeten Erdemir, "Bu bir üyenin kendisini son satması değildir. Türkiye siyasetinde olağan bir durumdur. S

iyasetçiler ne yazık ki para ve menfaat karşılığı ülkemizde satılmaktadır ya da şantajla zorlanmaktadır. Bu, iktidarın sık kullandığı bir yöntem. Benim için önemli olan siyasetin ulaştığı alçak düzeydir.

Siz sadece rakip partilerden siyasetçileri satın almakla kalmıyorsunuz, artık El-Kaide'nin uyguladığı 'uyuyan hücreler' yöntemini kullanıyorsunuz.

Düşmanın içinde kendi taraftarınız olan kişileri maddi manevi destekliyorsunuz, gerektiğinde rakibe karşı kullanılmak üzere tutuyorsunuz. Bugün artık Türkiye bu siyaseti geçmiştir. El-Kaide artık Türkiye siyasetine bir anlamda egemen olmuştur.

12 belediye meclis üyemiz içinde bir uyuyan hücre var. Hala bu arkadaş içimizde. Buradaki mesele bir belediye meclis üyemizin kendisini satması değildir. Acaba artık anayasayı yaparken El-Kaide usulü uyuyan hücre yöntemini mi kullanacağız?" diye sordu.


ARINÇ TELEFONLA BAĞLANDI
Programa telefonla bağlanan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Ben Aykan Erdemir'i tanıdığım günden itibaren çok takdir ederim ve beğenirim. Pırıl pırıl bir arkadaş.

Şu konuşmaların içinde ben Erdemir'i tanıyamıyorum. Bu olaydan fevkalade kızgın olduğunu, ağzından çıkan kelimeleri özenle seçemediğini görüyoruz. Kendi meclis üyesi arkadaşına hitap ederken, diğer parti mensuplarını da rencide ediyor. Siyasette tecrübe önemlidir.

Bir üyenin AK Parti'ye destek olması ne edepsizlik, ne ahlaksızlıktır. Bunu vesile ederek herkesi suçlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.

BİZ BU PAZARDAN MAL MI SATIN ALMIŞIZ
Aykan Erdemir'in Bülent Ecevit döneminde bir CHP'li olması durumunda bu konuşmayı kesinlikle yapmayacağını ifade eden Arınç, "Rahmetli Ecevit, bütün meziyetlerine rağmen, 1978'de 11 kişiyi başka partilerden almak suretiyle hükümet kurmuş ve güven oyu almaya kalkmıştı. Siyasetin içinde yanlışlar olabilir.

Satılacak bir mal varsa alıcısı mutlaka bulunur. Orada bir seçim yapılmış, Refik Yılmaz arkadaşımız seçilmiş. Kendisini bugün aradım tebrik ettim.

Herkesten oy alabilir. Refik Yılmaz sevilen bir insandır. İdari bir işlem var ve İçişleri Bakanlığı bunun gereğini yapıyor. Böyle bir şey yanlışsa, grubunuzu toplayacaksınız, bunu soracaksınız, o kişi de kendisini ortaya koyarsa, onunla ilgili bir işlem yapacaksınız. Refik Yılmaz'ı, onun partisini, beni, il başkanını suçluyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz.

Bunda bizim dahilimiz ne olabilir? Pazar kurulmuş, biz bu pazardan mal mı satın almışız? Bunu kim yapmış, kim yapabilir? O kadar suçlayıcı bir ifade kullandınız ki, bu programa katıldım ve cevap verme gereği duydum. CHP içinde bu arkadaşı suçlarken, MHP'den oy verenleri de suçluyorsunuz. Bir kişinin AK Partililer tarafından satın alındığını ifade ediyorsunuz.

Bu çok yanlış. Bunun faili belli olmadıkça, nasıl ahlaksızlık olarak nitelendirir, beni de işin içine koyabilirsiniz? Bunu bana nerede soracaksanız sorun, belki daha ağır cevaplar da verebilirim" diye konuştu.

"KENDİ İŞİNİZE BAKIN"
Genç milletvekili Aykan Erdemir'den siyasette tecrübesini arttırmasını isteyen Arınç, "Kendi işinize bakın, siyasette tecrübenizi arttırmaya bakın. Parti içinde ihtilaflarınızı gidermeye bakın. Sizin çekişmeniz sadece Gemlik'teki bir üyeyle sınırlı kalmasın. İl başkanlarınızın nasıl görevden alındığını, kim bilir kaçıncı kurultay yapma hazırlıklarını düşünün.

CHP'nin birbirine sevgi ile bağlı bir parti olduğunu kanıtlamaya çalışın. Bir Gemlik meselesinden dolayı beni ve herkesi nasıl gelişi güzel suçlayabiliyorsunuz? Gemlik'te bir mağlubiyetin cezasını AK Parti'den çıkarmaya kalmayın. Biz büyük bir partiyiz. Gemlik'te başkan vekili olsak ne olur, olmasak ne olur. Ay'dan, Uranüsten'ten gelmedi ki Refik Yılmaz" dedi.

Bunun üzerine Erdemir, Arınç'ı haksızlığa karşı adaletle yaklaşan biri olarak tanıdığını ve sorularına cevap aldığını ifade etti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@