banner556

Amerika'dan son dakika açıklaması

 ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale'ye düşmesiyle ilgili olarak, 'Suriyelilerin sınır ötesinden ateş açmalarından ABD olarak öfke duyduklarını ve sınırın Türk tarafında meydana gelen can kayıplarından çok üzünt

Siyaset 03.10.2012, 22:31
Amerika'dan son dakika açıklaması

 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale'ye düşmesiyle ilgili olarak, 'Suriyelilerin sınır ötesinden ateş açmalarından ABD olarak öfke duyduklarını ve sınırın Türk tarafında meydana gelen can kayıplarından çok üzüntülü olduklarını' belirtti.
 
Clinton, Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Akçakale'deki gelişmelerle ilgili soruyu da yanıtladı.
 
'Suriyelilerin sınırın ötesinden ateş açmalarından öfke duyuyoruz. Sınırın Türk tarafında meydana gelen can kayıplarından çok üzüntülüyüz. Türk dostlarımızla birlikte çalışıyoruz' diyen Clinton, bundan sonra izlenecek en iyi yolun ne olabileceği konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bugün bir telefon görüşmesi yapacağını kaydetti.
 
Clinton, Suriye rejiminin, iktidarda kalabilme hırsıyla, kendi halkına kelimelerle anlatılamaz acılar çektirdiğini söyledi.
 
İran gibi ülkelerin, can kayıplarına, Suriye içindeki şiddetin şimdi artar şekilde Suriye sınırlarının dışına çıkmasına ve getirdiği zarara bakmaksızın Esed rejimini destek verdiğini ve kışkırttığını da ifade eden Clinton, 'Bu çok çok tehlikeli bir durum, tüm sorumlu ülkeler Esed rejimine ateşkes yapması, kendi halkına saldırıya son vermesi ve siyasi geçiş sürecine başlaması yolunda ikna etmek için bir araya toplanmalı. Bu derin kaygı duyduğumuz ve üzerinde çalışmaya devam edeceğimiz bir konu' dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@