banner560

AK Parti ve MHP af paketini görüşüyor! Detaylar belli oluyor

AK Parti'li kurmayların Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası son taslak MHP'ye sunuldu. 

Siyaset 03.11.2019, 09:57
AK Parti ve MHP af paketini görüşüyor! Detaylar belli oluyor

MHP'nin gündeme getirdiği 'af' konusunda çalışmalara hız verildi. Hazırlanan paketinde çalışmalar son şeklini almaya yaklaşmışken kulislerden yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Ceza infaz sisteminde indirim öngören son taslak paket, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından MHP'li yöneticilere iletildi. İletilen pakette 93 bin kişinin salıverilmesi planlanıyor.

AF PAKETİNDE SONA DOĞRU

AK Parti'nin hukukçu kurmayları ile Adalet Bakanlığının hazırladığı öneride, terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar indirim kapsamı dışında tutuldu. MHP'nin daha önce hazırladığı kanun teklifinde ise, torbacı olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına verilen cezalarda da indirim talep ediliyordu.

AK Parti'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı toplantıdan sonra ceza infaz sisteminde indirim öngören son taslak paket, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından MHP'li yöneticilere iletildi. Edinilen bilgilere göre, bu görüşmede, MHP'li yöneticiler, daha önce TBMM'ye sundukları ve terör, cinsel suçlar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar hariç olmak üzere tüm cezalarda 5 yıl indirime gidilmesini yeniden gündeme getirdi.

CEZAEVİNDE KAÇ KİŞİ VAR?

AK Parti ise, mahkemelerce verilen hapis cezasının yarısının infaz edilmesini öneriyor. Mevcut düzenlemede, örneğin 10 yıllık hapis cezasının 6 yıl 6 ayı cezaevinde geçirilirken, AK Parti'nin önerisinde bu süre 5 yıla indirilerek, kalan süre için şartla salıverme hükümleri uygulanması öngörülüyor. MHP, AK Parti'nin bu önerisine sıcak bakıyor, ancak basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların da kapsama alınmasını talep ediyor. MHP'li yöneticiler, kendi önerileri ile ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkûmun daha tahliye edilebileceğini dile getiriyor. AK Parti'nin teklifiyle ise yaklaşık 30 bin mahkûmun çıkabileceğini ifade eden MHP'li yöneticiler "Bu da cezaevlerini rahatlatmayacak. Cezaevinde şu anda 290 bine yakın insan var. Adli hatalarla girenler var, cezaevi şartları ıslah etme kabiliyetinden biraz uzaklaştı. Bunun düzeltilmesi lazım." dedi.

GÜL, ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Adalet Bakanı Gül'ün, MHP'li yöneticilerin paketle ilgili önerilerini aldığı ve konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşeceğini söylediği öğrenildi.

MHP: OLUMLU NETİCE ALACAĞIZ

MHP kurmayları, AK Parti ile ikinci yargı paketi için görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu neticeler alacaklarını söyledi. Kurmaylar "AK Parti ile kendi önerilerimiz ve AK Parti'nin teklifinin uyuşan yönleri üzerinde sık sık bir araya geliyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu neticeler alacağımızı kuvvetle tahmin ediyoruz." diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Nafaka 2 yıl önce
Ömür boyu nafaka ve kendi çocuğumuzu icra ile görmek konularında adil acil düzenlemeler bekliyoruz saygılarımızla ????
Hakan 2 yıl önce
Bu ulkeda namuslu ve duzgun yasiyorsan kerizsin. Hirsiz ugursuz oldugunda butun kapilar sana acilir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@