7m


7m

hyundai

AK Parti'den Seçim barajı önerisi

AK Parti’de, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki “Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu”, çalışmalarını tamamladı. 

Siyaset 23.05.2021, 09:58
AK Parti'den Seçim barajı önerisi

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nca (MYK) geçen yıl, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yaşama geçirilmesinin ardından seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere bir komisyon kurulmasına karar verilmişti.

Bu kapsamda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında, 4 Haziran 2020’de ilk toplantısını yapan, ilgili genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin de yer aldığı komisyon, seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere çalışma yürüttü. Komisyon tarafından hazırlanan metin de Yazıcı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. 

MYK’YE DE SUNULACAK

Hazırlanan çalışma gelecek hafta gerçekleştirilecek AK Parti MYK toplantısında MYK üyelerine de sunulacak. Erdoğan’ın onayının ardından metin MHP ile de paylaşılacak. Komisyonca hazırlanan çalışma daha sonra diğer siyasi partilere iletilecek.

Edinilen bilgiye göre, çalışma seçim sisteminde bazı değişiklikler de içeriyor. MHP, “dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine” karşı çıkarken, “AK Parti’nin de dar bölge seçim sisteminde, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre bir düzenleme yaptığı” ileri sürülüyor.

Bununla birlikte AK Parti’nin çalışmasında, “seçim barajının yüzde 7 olması ve sadece barajı geçen partilerin Hazine yardımından yararlanması” gibi önerilerin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Ayrıca çalışmada, “sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği” belirtilirken, “milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı” ileri sürülüyor. (Cumhuriyet)


Yorumlar (9)
Davut 1 yıl önce
Ne yaparsanız yapın artık iktidar olma şansınız yok. Balık denizden çıkınca çırpınır sizin durumda öyle.
Arsinli 1 yıl önce
Hesap vermek zamanı yaklaşıyor. Pantolon yama tutmaz. Daraltılmış genişlemiş seçim sistemi no comondıt. Bir gün herkes ektiğini biçmeli.. Abbas yolcu
akpliyim bunda sonra 1 yıl önce
oy vermeyeceğim kusura bakmasın benim için bitmiştir üni. mezunluyum iş yok 3 yıldır işsizlik bir kuruş devlet bana sahip çıkmadı. vergileri aldığı haram olsun...
Wakame 1 yıl önce
Tabi küçük ortak baraji güçemiyor. Ondan bu düzenleme
doğan yıldız 1 yıl önce
sanırım mhp nin oy oranını % 7 olarak ölçmüşler.
Tonya61 1 yıl önce
% 5 alirsa mucize
Fakirzade61 1 yıl önce
Eeee;bu kadar yük'le buraya kadar.Az 'a tamah etmediniz.Tonaj ağır geldi artık.Gemi su almaya başladı;bizi bekleme kaptan...
Hayalzade 1 yıl önce
Aynı gemideyiz.Biz bulaşıkhane de;onlar kaptan köşk ünde.Game Over...
Trabzon 1 yıl önce
Her parti kendi adayı ile seçime girmeli yerel ve milletvekilliğinde, yüzde 35 olmalıdır cumhurbaşkanlığı seçimi, baraj yüzde 8 olmalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@