alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

AK Parti 341'e Yükseldi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hakkari'de bağımsız milletvekili adayı olan Sebahattin Suvağcı'nın gümrük kapılarındaki oyların eklenmesinden sonra değişen seçim sonucuna yaptığı itirazı reddetti.Hakkari'de gümrük kapılarındaki oyların illere yansıtılmasından

Siyaset 28.07.2007, 20:35
AK Parti 341'e Yükseldi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hakkari'de bağımsız milletvekili adayı olan Sebahattin Suvağcı'nın gümrük kapılarındaki oyların eklenmesinden sonra değişen seçim sonucuna yaptığı itirazı reddetti.

Hakkari'de gümrük kapılarındaki oyların illere yansıtılmasından önceki gayrı resmi sonuçlara göre AK Parti 1, bağımsızlar 2 milletvekili çıkarıyordu.

Hakkari'de oyların 29 binini AK Parti alırken, DTP'li bağımsızlara 43 bin oy çıkmıştı. Bağımsız aday Suvağcı 14 bin 677 oy alarak, AK Parti adayı Abdulmuttalip Özbek'i 45 oy farkla geçmişti.Ancak gümrüklerde kullanılan oyların illere dağılımı ile Abdulmuttalip Özbek Sebahattin Suvağcı'yı geride bıraktı.Suvağcı'nın itirazı üzerine 40 sandıkta oylar yeniden sayıldı.

Hakkari İl Seçim Kurulu, bu sayım sonrasında 3 milletvekilliğinden 2'sini AK Parti adaylarının, birini bağımsız adayın kazandığına karar verdi.

Bunun üzerine, Suvağcı, Hakkari İl Seçim Kurulu'nun kararına karşı YSK'ya itiraz etti.
YSK, itirazı bugün görüşerek karara bağladı ve Suvağcı'nın başvurusunu reddetti. YSK'nın kesin nitelik taşıyan kararına göre Hakkari'de AK Parti 2 milletvekili sahibi oldu.
Bu kararın ardından AK Parti'nin toplam milletvekili sayısı 341'ye çıkarken, bağımsız milletvekili sayısı ise 26'ya düşüyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@