Adaylar Trabzon'u konuştu

TRT2'de dün gece Trabzon Belediye Başkan adayları vardı. Trabzon Belediye'si Sosyal Tesisleri/nde yapılan programda, Mithat Bereket'in sorularını yanıtlayan Trabzon Belediye Başkan adayları. ilk kez biraraya geldi. Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğ

Siyaset 24.02.2009, 12:57
Adaylar Trabzon'u konuştu

TRT2'de dün gece Trabzon Belediye Başkan adayları vardı.

Trabzon Belediye'si Sosyal Tesisleri/nde yapılan programda, Mithat Bereket'in sorularını yanıtlayan Trabzon Belediye Başkan adayları. ilk kez biraraya geldi.


Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun katılmadığı programda AK Parti Trabzon Belediye Başkan adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, CHP'ye yüklenirken, diğer adaylar hem iktidar partisi olan AK Parti'ye, hem de Trabzon Belediyesi'ni elinde bulunduran CHP'ye ağır eleştiriler getirdi.

Trabzon'un sorunlarının konuşulduğu programda işsizlik sorunu ön planda tutulurken, trafik, doğalgaz, Güney Çevre Yolu, sosyal yaşamdaki eksiklikler tartışıldı.

Canlı yayında yapılan konuşmaların önemli bölümlerini haber61 okurları için derledik:

İşte adayların konuşmaları:


KENDİ BAŞBAKANI İSE YUMURTA ATAN GENCİ NEDEN İŞE ALDI?
AK Parti Trabzon Belediye Başkan adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Başbakan benimde başkanım” diyen Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'na öyle bir eleştiri getirdi ki,
Gümrükçüoğlu, “Sayın Canalioğlu, kendi Başbakanı Tayyip Erdoğan'a Tanjant yolunun açılışında yumurta atan genci Trabel'de neden işe aldı o zaman” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın Trabzon Milletvekillerinin desteğini alarak seçim çalışmalarını yürüten Gümrükçüoğlu, bu nedenle kendisine yöneltilen eleştirilere de cevap verdi.
Gümrükçüoğlu, “Kendi siyasi partilerinin adayını desteklemeleri çok doğaldır. Desteklememeleri akla ziyandır. Başbakan aynı zamanda AK Parti'nin de Genel Başkanıdır. Demokrasiyi öğrenin önce. Çok arzu ediyorsa Trabzon Belediye Başkanı Canalioğlu, Deniz Baykal'ı Hamzaçebi'yi ve Mehmet Sevigen'i yanına alsın Trabzon'u dolaşsın destek alsın” dedi.

DSP adayı Zübeyir Şaşmaz'ın 'Farkımız yok' aslında ifadesine ise Gümrükçüoğlu, “Bizim farkımız gece gündüz çalışmak” dedi.

Gümrükçüoğlu, “Belediye işsizliğe çare bulamaz” diyen Şaşmaz'a “Sokaktaki vatandaş Belediye bizim işsizliğimize çare bulabilir mi diye soruyor. İşsizlik dünyanın da Türkiye'nin de Trabzon'un da sorunudur” dedi.

Gümrükçüoğlu DP adayı Süleyman Aydoğdu'nun, “AK Parti gelirse, Trabzon daha çok hizmet alacak ifadeleri resmen şantajdır, tehditdir” ifadelerine ise şu şekilde yanıt verdi;

“Mevcut belediye hangi projeyle iktidarın kapısını çalmıştır. Biz proje üreteceğiz ve destek alacağız diyoruz. Süleyman Aydoğdu, belediye başkanı olursa, iktidarın kapısına gideceğini ve hizmeti almak için uğraşacağını ifade ediyor. Çok doğru söylüyor. Bu şehrin milletvekillerine hiçbir proje getirilmedi. Mevcut belediyenin suların arıtılması için çökertme havuzu ihtiyacı vardı. Para gerekiyordu. 5 trilyon gerekiyor. Bakanlıktan gönderildi bu para. Asıl mesele gezen tozan, belediyeden kurtulmaktır”

Diğer adayların hükümetle ilgili eleştirilerini cevaplamak zorunda kalan AK Parti'nin adayı Gümrükçüoğlu, “Hükümete karşı, soruları savunmak zorunda kaldım. Belediyecilikle ilgili açıklama yapmak isterdim” dedi.

5 YILDA 5 PROJE AÇIKLASINLAR DA GÖRELİM
CHP'ye yüklenen Gümrükçüoğlu, “Sayın Canalioğlu 5 yıldır Trabzon'u yönetiyor. 5 proje getirsinler de görelim, Çocuk parkları ve sabit semt pazarlıkları var sadece. İktidarın yaptığı Karadeniz Sahil Yolu'na tabela asmayı bıraksınlar. 5 tane proje ifade etsinler. Bakın Van Belediyesi 6 bin seyyarın sorunun çözdü. Bizde çözeriz. Trabzon Valisi Nuri Okutan'ı tebrik ediyorum, 5 bin kombine satmıştır. Belediye Başkanı da reklamını yaptığı 'TS'ye mesajla destek ver' kampanyasından ne kadar kazandı açıklasın” ifadelerini kullandı ve Trabzon'un yetiştirdiği kişilere sahip çıkacağız ama kayınpederimizin büstünü dikmeyeceğiz” dedi.

DP'NİN ADAYI AYDOĞDU, İKTİDARA TRABZON'DAKİ GÖÇ'Ü SORDU…
Demokrat Parti Trabzon Belediye Başkan adayı, Süleyman Aydoğdu, AK Parti iktidarına sorular yöneltti, “Organize Sanayi Bölgelerinin arttırılacağı ifade edilmişti. Milletvekilleri yapılacak demişlerdi ama yapılmadı. Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde 70 tane iş yerinden sadece 10 tanesi çalışıyor. Doğalgaz 2007'de gelecek denilmişti. Hala ses yok. Atasu Barajı'na zaman ayrılmasa 15 yıl sonra su sıkıntısı çekeceğiz. AK Parti, halkımıza iktidar partisi seçimleri alırsa daha fazla hizmet gelir diyorlar. Bu bir tehdittir. İller Bankasından gelecek olan para yasalarla belirlenmiştir. Bu sözlere Trabzon kanmayacak.
1984 yerel seçimlerinde ANAVATAN Partisi'nden Orhan Karakullukçu, seçilmiştir. O zaman iktidar ANAVATAN'dı.
Ondan sonra Trabzon halkı iktidarın tersini yapmıştır. İktidara belediyeyi vermemiştir. Bu şantajı Trabzon halkı yemeyecek, cevabını sandıkta verecek. Kentsel dönüşüm projelerini takdir ediyorum tabi. Bu dönüşüm projelerini Trabzon'un tamamına yayacağız. Trabzon AK Parti'ye büyük bir ekseriyetle desteğini vermiştir ancak bunun karşılığını alamamıştır.
Bakın, 740 bindi Trabzon'un nüfusu, 250 bin kişi göç etmiştir. 6 yıl içerisinde gitmiştir. Çünkü işsizlik var. Doğduğu yeri terk etmiştir Trabzon insanı ekonomik sorunlardan dolayı.
Trabzon Büyükşehir nüfusunu muhafaza ediyordu. Fakat bu da hükümet tarafından unutulan bir konu olmuştur. Türkiye ekonomik krizle karşıkarşıya.
Yarın DP belediyeyi aldığı zaman, hizmet için iktidara gideceğiz. Başbakan benimde başbakanımdır. Bakın AKP'li milletvekillerimiz Trabzon'un hak ettiği hizmetleri almaya cesaret edemiyorlar.
Ben Ankara'nın yollarını aşındıracağım ve hizmetlerin nasıl alındığını iyi biliriz. Ben söz veriyorum Trabzon halkına, bütün Trabzon'u Ankara'ya taşıyacağım. Ben bu hizmetleri alacağım. Makus tarihini yeneceğiz. Güney Çevre Yoluna ihtiyacımız var. Biz müteşebbis bir belediye başkanı olacağız. Yurt dışındaki iş adamlarını buraya getireceğiz. Bütün altyapıyı yapacağız” ifadelerini kullandı.

SADECE KOKLAŞMAKLA OLMAZ, ÖPMEYİ BENDEN İYİ KİMSE BECEREMEZ
Trabzon Belediye Başkan Canalioğlu'nu unutmayan Aydoğdu, canlı yayına katılmayan Canalioğlu'na bakın neler dedi:

“Trabzon son 5 yılını kayıp yıl olarak görüyorum. Yerel yönetimi de 5 yıllık kayıp. Bütün düğünlere cenazelere gidiyor. Bu öpmeyi benden iyi kimse beceremez. Ben herkesin düğününe gidiyorum ama bu zaten olması gereken bir şeydir. Ama belediye başkanlığı için yeterli değildir.
'Seviyorum seni, koklaşalım ama bana sıkıntınla gelme biz böyle koklaşalım sadece' şeklinde bir belediyecilik anlayışı olmaz .
İddiaların ayyuka çıktığı bir belediye meclisi yaşadık biz. Elbette insanlar yaptıklarıyla övünsün ama yapmadıklarını anlatmasın, bu yakışmıyor.
2011 olimpiyatlarına hazırlanmak yerine 2011 anıtı koyuyor başkan. Böyle olimpiyatlara hazırlanmak olmaz.
KTÜ var. Bu öğrencilerin bir çok sorunu var. ulaşım, barınma, sosyal alan. Üniversiteyle şehrin barışması gerekiyor.
Bakın ben engelli babasıyım. Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını en çok ben bilirim.
Trabzon bir seyyar ve işporta şehri olmamalıdır. Denizi seviyorum ama denize giremiyorum. Plaj yok, kumsal yok. Bu sorunlar bugüne kadar çözmeliydi” ifadelerini kullandı.

BOZTEPE'YE TELEFERİK KURUCAĞIZ
MHP'nin Belediye Başkan adayı Cevdet Saral, AK Parti'ye eleştiriler getirirken, “Bakan Özak sanki Ankara'dan geçici olarak görevlendirilmiş gibi gelmiş Trabzon'a seçim çalışması yapıyor.
Bu anlayışla AK Parti'nin adayı, Başbakanla, bakanla olan ahbap-çavuş ilişkisiyle Trabzon'un bütün sorunlarını çözeceğini iddia ediyor. Şimdi özel kişileri mi seçtirilecek yoksa Trabzon mu kendisine bir başkan seçecek.
Trabzon halkı iktidarı AK Parti'ye vermiştir yerel yönetimi başka bir partiye vermiştir.
İktidarın Trabzon'a bakışı bellidir. Trabzon'a bir şey katmamıştır. 6 milletvekili olan Trabzon bu sıkıntıları yaşamamalıydı.
Trabzonlu tehdide ve baskıya boyun eğmeyecektir. Seçimin stresini yüksek tutmak doğru bir yaklaşım değildir. Biz kent bilinci yaratmaya çalışıyoruz.
Trabzon'un eserleriyle kazanımı söz konusu değildir. Tarihi dokular ön plana çıkarılmalıdır.
Boztepe'ye teleferik kuracağız” dedi.

BELEDİYECİLİK GÖNÜL İŞİDİR
Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Mahmut Çizmecioğlu ise iktidarın ekonomik politikaları üzerinde durdu. Çizmecioğlu, “Bu ülke çadır devleti değil. Kavramların ne manaya geldiğini bilmeden siyaset yapmak mümkün değildir. Borç alan emir alır. Belediyecilik bir okul işidir, gönül işidir.Barış ve huzur siyasetinin tesis edilmesi için çalışacağız” dedi. Çizmecioğlu, Programa katılmayan Volkan Canalioğlu için ise, “Buraya bir soru işareti koymak lazım” dedi.

DSP Trabzon Belediye Başkan adayı Zübeyir Şaşmaz: “AK Parti altın yumurtlayan tavuğu kesti. Fındık yani. Fındıkta yapılanlarla halkı perişan ettiler. Planları ağaların beylerin istediklerine göre değil yasalara göre yapalım”

ANAVATAN Partisi Trabzon Milletvekili adayı Süleyman Niğdelioğlu: “Temiz bir belediye, temiz bir Trabzon sloganı ile yola çıktık”

Yorumlar (16)
NESNEL 12 yıl önce
siyasilere bakıyorum da siyasetlerini hep 40 yaş üzeri yapıyorlar.oysa 18-28 yaş arasında binlerce seçmen var.kim seçimden önce ts'ye bir çivi çakar, seçimi o kazanır...yoksa verdikleri sözü tutmayanlara onlar gereken cevabı sandıkta verecektir,sivasa,rizeye,kayseriye,antalyaya,konyaya,izmire,aslantepeye stat düşünen veya uygulamaya koyan mantığın bize gelince ürettiği mazeretlere bu gençlerin karnı tok..size tavsiyem atın stadın temelini ben dahil alın oyumuzu,kazanın seçimi..gerisi boş, seçimin sonucunu bu oylar belirleyecektir.bizim oyumuz trabzonspora o kadarrr...
er 12 yıl önce
TRT 2de yayınlanan canlı programı izledim. Adaylar proje yönünden bana göre sınıfta kaldılar. AKP nin adayı sayın Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU nun açıklamaları uzaktan bir kumandaymış gibi geldi bana şöyleki Akyazı projesi Devletin Hükümetin işi Belediyelen ne alakası var anlamış deyilim,Trabzon Erzican Demiryolu oda devletin ve hükümetin işi Akçaabat Şinik ve Beşikdüzü organize sanayı sayın GÜMRÜKÇÜOĞLU buda Devletin Hükümetin işi Dönüşüm Projeleri yine kaynak devletden gelecek Ayasofya aynısı dedimya uzaktan kumandalı başkanmış gibi Devletin ve Hükümetin yapacağı projeleri acıklamış, zaten bular da önceden hükümet tarafın dan söz verilmiş ama yapılmamıştır. Orhan bey belediyecilik anlamında nerler yapacağını acıklasın eğer bu konuda bilgisi yoksa sayın İsmail KEMERKAYA dan faydalansın. Sağlıkta cağ atlamışık nerde hastanelerde ulterasyon cektirmek için 4 5 ay süre veriyorlar ya diş için 1 yıl sayın Müşteşar hiç müştearken Trabzondaki hastahaneleri dolaştınmı hastaların sorunlarını dinledinmi hic zannetmen ama iyi çalışan bir Baş hekimi görevden aldın. birde seni 40 50 dairen varmış şu servetini acıklarsan Başkan adayken Trabzon halkıda öğrenmiş olur.saygılarımla
mahtilla 12 yıl önce
Programı sonuna kadar izledim. Orhan Gümrükçüoğlu dışında somut proje üreten hiçbir aday olamadı malesef. Beldiyeler devlete proje sunar ve devletin kapısını aşındırırlar. sonuçta devlette yatırım kararı alır ve uygular. Kentsel dönüşüm projeleri Belediyelerin işidir. bilmeyen öğrensin. OSB lere gelince, bunlar da şehrin talebi neticesinde gerçekleşir. Trabzon belediyesi merkez sınırlarına hapsedilemez. tüm Trabzondan sorumludur. Akyazı projesi de belediye desteği olmadan gerçekleştirilemez ve Orhan Bey dün bunu açıkladı. önümüzdeki dönemde Akyazı bitirilecek. mevcut belediyenin doğal gaz konusunda tek çalışması yok. oysa İletim hattı çalışmaları tamamlandı ve kalkınmaya kadar getirildi iktidar tarafından. kısacası, AK Parti bu seçimleri açık ara kazanacaktır tahminimce, aksi durumda Trabzon yine kaybeden olacaktır.
yusufaltuntas 12 yıl önce
Programı bende izledim ve adaylar bir sürü proje saydılar ve de bunları gercekleştireceklermiş Sayın Volkan Canalioğlu'nun bir seminerine katılmıştım ve sorulan bir soru üzerine onunda cevabi şu olmuştu belediyenin aylık geliri 3 trilyon belediyenin 1 aylık gideri memur maaşları 3 trilyon belki adaylara soruyoum bunu hangi kaynakla yapmayı planlıyorsunuz bana hepsi atıyor
hasannu 12 yıl önce
Programı baştan sona takip ettim. Orhan Beyin Volkan Beye yaptığı eleştirilerin ardından kendisinin merkezi hükümetin yapacağı işleri saymasını çok komik buldum. Ayrıca diğer adayların şu andaki belediyenin durumunu bilmeden konuştuğu çok açık. Mahmut Bey çok net bir şekilde tecrübe ve birikiminin gerektirdiği şekilde konuştu. Bu arada Mahmut Beyin merkezi hükümeti eleştirmesinide çok doğru buluyorum. Çünkü program öncesi halkla yapılan röportajlarda iş arıyoruz feryatları öncelikli meseleyi belirlemiştir.
umur 12 yıl önce
Adayları dimledim. Belediyeler iktidar partisinden olmayınca devletten kaynak alamaz mı. proje üretilir hükümette kaynağı aktarır. kaynak aktarıldı diye iş ikdiran mı olur. İktidar partisinin adayı emanet gibi, olaylara, belediyeciliğe vakıf değilmiş gibiydi. DP'nin adayı iyiydi ama maalesef oy yüzdeleri az. Sn. gümrükçü hasteneleri gezsin. İnsanlar nasıl perişan görsün sağlıkda çağ mı atladık, çağ atlamak buysa. kanser hastalarından özel hastanelerde bile hiç bir masraf alınmayacak diye genelge çıkardılar önce devletin hastaneleri alıyor. Bir emar çeketireceğin zaman yada ışın tedavisi alacağın zaman en erken 3 ay sonraya gün veriyorlar. sıra yok diyor. o zamana kadar ölmezsen tabi. özel çeektireyim diyip döner sermayeye 180 lira yatırıyorsun ertesi gün çektiriyorsun. hani sıra yoktu. Makinelerin büyük bir kontenjanı hocalara tahsis edilmiş. özel çektirecem dersen döner sermaye yehocaya parayı aktarıyorsun hemen çektiriyorsun. Bizim vergilerimizle alınmış paralardan hocalar servet yapıyor. Ne güzel çağ atlamak bu değilmi. Yada kriz değet geçti deniliyor. ama kanser hastalarının bazıları 2 ayda bir yurt dışından gelen malzeme kullanıyor. malzemeyi alırken parayı peşin veriyorlar. 3 ay sonra alıyorlar. kriz oldu dolar yükseldi deyip hastaların parasını geri 60 lira eksik veriyorlar. Zaten emekliye ayda 50 lira zam vermişti. 60 lirasını da ilaç için geri alıyorlar. Bence iktidar Bu teğet kelimesinin tanımını tekrar yapmalı. Teğet meğet yok. Kriz toplumu ortadan ikiye böldü hala teğet geçti diyorlar. artık aile dramları oluşmaya başladı. insanlar çocuklarını öldürüyor. Bunlar ne zaman çözülecek. insanlar ne zaman gülecek.....
brk 12 yıl önce
Görünen o ki Mahmut bey bu işi götürecek. Volkan bey ve orhan bey bu horoz dövüşüne devam ediyorlar. Zaten 5 yıl içinde Trabzon'a birşey veremeyen ve sadece halkla iç içe gözüküp, Trabzonspor'u da bu konulara alet eden Volkan bey bir tarafta.. Diğer tarafta ise belediye konusunda bir birikimi olmayan ve Tarbzon halkının da tanımadığı ve bakan ile dolanan bir orhan bey.. Ama Trabzon halkı Mahmut beyi tanıyor ve seviyor da.Belediye nedir bilen ve bu işlerin içinden gelmiş, meclis üyelikleri olsun, belediye başkan yardımcılığı olsun belediye manasında yeterli birikime sahip mahmut bey görünen o ki Mahmut bey sevenlerini mahçup etmeyecek. Umarım Trabzon için hayırlısı olur.
casa 12 yıl önce
Programı merakla bekledim ançak mevcut başkan Sn.M.Volkan Canalioğlu programda olmayınca durakladım durumun tadı tuzu olmayaçaktı sebebi ise mevcut başkanın yaptıkları ve yapmadıkları konuşulamayaçaktı.Adaylar birbirlerine muhalefet edince her dayı muhalefete maruz kaldığında mevcut başkan zannettim.Sonuç,Başkan orada olmalıydı Trabzon'a yakışmadı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@