Atalay Filiz'in yeni cezası belli oldu

Filiz'i, "Nitelikli kasten öldürme" suçundan yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı

Atalay Filiz'in yeni cezası belli oldu

Tuzla'da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Atalay Filiz'in davası, Yargıtay'ın bozma kararından sonra yeniden görüldü. Mahkeme, Yargıtay'ın, "cinayetin tasarlayarak işlenmediği" yönündeki bozma kararına uyan yerel mahkeme, Filiz'i, "Nitelikli kasten öldürme" suçundan yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Yargıtay'ın bozma kararından sonra dosya, davaya bakan İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gelmiş, mahkeme bugüne duruşma günü vermişti. Bugün görülen duruşmaya, tutuklu sanık Atalay Filiz ve avukatı Oğuz Mescioğlu ile Fatma Kayıkçı'nın eşi Gani Kayıkçı, oğlu Muhammed Kenan Kayıkçı ve avukatları Cengiz Tayfur katıldı. 

Müştekilerin avukatı Cengiz Tayfur, mahkemenin ilk kararında direnerek Yargıtay'ın bozma kararına uymamasını istedi. 

Esas hakkındaki son savunması sorulan Atalay Filiz, Fatma Kayıkçı'nın kendisinden hiçbir zaman kimlik istemediğini belirterek, "Çay bahçesinde çalışmaya başladığım günden öldüğü güne kadar benden hiçbir zaman kimlik istemedi" dedi. 

TAKİP EDEREK ÖLDÜRDÜĞÜ İDDİASINI KABUL ETMEDİ

Fatma Kayıkçı'yı takip ettiği yönündeki tanık beyanının doğru olmadığını söyleyen Filiz, "Benim maktulü olaydan 3 hafta öncesinden itibaren izlemeye başladığım hususu doğru değildir. Zaten bunu yapacak olsam gizlice yapardım. Böyle bir imkanım vardı. Benim kanaatime göre tanık doğruyu söylemiyor, benim aleyhimde delil oluşturmak amacıyla beyanda bulunuyor" diye konuştu.

Mahkeme karar için kısa bir ara verdikten sonra Yargıtay'ın, cinayetin tasarlayarak işlenmediği yönündeki bozma kararına uydu. 

Mahkeme sanığı, "Nitelikli kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.  

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık Atalay Filiz'in 28 Mayıs 2016 tarihinde tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdükten sonra başkalarına ait kimlik kartlarını kullanarak uzun süre kaçtığı belirtiliyor.

Atalay Filiz'in İzmir'in Menderes ilçesinde yakalandığı, 13 Haziran 2016 tarihinde de tutuklandığı belirtilen iddianamede, Filiz için, "Tasarlayarak kasten adam öldürme" ve "Nitelikli hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması isteniyor.

TASARLAYARAK ÖLDÜRME SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Dava bakan İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Aralık 2017 tarihli karar duruşmasında Filiz'i, "Tasarlayarak kasten adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Filiz, "Nitelikli hırsızlık" suçundan ise beraat etmişti.  Sanığın Avukatı Merve Uçanok davayı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. Davaya bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onamıştı. Avukat Uçanok bu kez Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cinayetin tasarlayarak işlenmediğini gerekçe göstererek yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler