Sağlık Bakanlığında gerilim

Domuz gribi aşısı konusunda Sağlık Bakanı ile aynı düşünmediğini söyleyerek tartışmalara neden olan Başbakan Tayyip Erdoğan ilaçların eczanede satılması konusunda da bakanıyla ters düştü.Başbakan Erdoğan dün katıldığı bir programda eczacılarla SGK arasınd

Sağlık Bakanlığında gerilim
Domuz gribi aşısı konusunda Sağlık Bakanı ile aynı düşünmediğini söyleyerek tartışmalara neden olan Başbakan Tayyip Erdoğan ilaçların eczanede satılması konusunda da bakanıyla ters düştü.

Başbakan Erdoğan dün katıldığı bir programda eczacılarla SGK arasındaki sorunları değerlendirirken ilaçta tekele son vereceklerini belirterek ABD'de olduğu gibi ilaçların marketlerde satılacağını söyledi.

Ancak marketlerde ilaç satılmasıyla ilgili tartışma daha önce de gündeme gelmiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konuya sıcak bakmadığı mesajı vermişti. Akdağ Türk Eczacılar Birliği'nin 2007 yılı Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada hükümetleri döneminde eczaneler dışında ilaç satışına izin vermeyeceklerini söylemişti. İşte Akdağ'ın o konuşması:

"Biz ilacın kesinlikle eczane dışında satılmasına izin vermeyeceğiz. Bu tür spekülasyonlara lütfen itibar etmeyin. Biz hükümet olduğumuz sürece bu kesinlikle olmayacak. Bizim böyle bir niyetimiz yok ve asla olmayacak. Eczane dışında başkalarının ilaç satmasının bir mantığı yok."

Eczacılar dün yaptıkları açıklamada marketlerde ilaç satışına karşı çıktı. Başbakan Erdoğan'dan randevu talep eden eczacılar Akdağ'ın daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "Sayın Başbakan ya Sağlık Bakanını görevden almalı ya da Sağlık Bakanı daha önce yaptığı açıklamaları hatırlayarak istifa etmeli" çağrısında bulundu.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler