İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? Ankara kulisleri

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masadan ayrılması sonrasında Ankara’da hareketli günler yaşanıyor. Peki, Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? Ankara kulislerinde neler konuşuluyor. İşte detaylar…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? Ankara kulisleri

Seçimler yaklaşırken Ankara’da hareketli günler yaşanıyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masadan kalkması sonrası nasıl bir yol izleneceği merak edilen konular arasında. Ankara kulislerinde önemli bilgiler dolaşıyor. Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? İşte Ankara kulislerinde konuşulanlar…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? Ankara kulisleri

6’lı masadan kalkan Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a çağrı yapmıştı. “Millet sizi göreve çağırıyor” diyen Akşener’e İmamoğlu ve Yavaş cephesinden olumsuz yanıt geldi. İki Başkan partilerinin izinden gideceklerini belirttiler.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

CNN Türk Canlı yayınında konuşan Ankara Temsilcisi Dicle Canova, 6’lı masa ile İYİ Parti arasında görüşmelerin devam ettiğini belirtti. 

Canova, CHP’den İYİ Parti’ye bazı tekliflerin gittiğini ve bunlardan birinin Cumhurbaşkanı Yardımcılığı olduğunu, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için ileri sürülen ismin Meral Akşener’in de destek verebileceği bir isim olduğunu söyledi.

Canova ayrıca, İYİ Parti’nin masaya geri dönmese bile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda birlik olunması yönünde görüşmeler olduğunu ifade etti. 

İŞTE CANOVA'NIN SÖYLEDİKLERİ

Bir uzlaşma ihtimali var. Ankara'da kulisler çok hareketli. Taraflar arasında bir teklif alışverişi var. Sabaha kadar iki partinin kurmayları uyumadı, bunu da söyleyebilirim. Çalışmalar devam ediyor. Henüz İYİ Parti'den taraflara net bir yanıt verilmediği için tam olarak iş çözüldü bitti diyemeyiz. Ama kulislerde konuşulanları anlatacağım şimdi. Bunlar ne kadar gerçekleşir ne kadar gerçekleşmez bir iki saat içinde öğreneceğiz.

Dün geceden beri yoğun bir Trafik var CHP'den İYİ Parti'ye giden bir teklif var. Bu teklif büyük ihtimalle şöyle: 'Tamam biz 5'li masa olarak oturalım, Kılıçdaroğlu'nun adaylığında yürüyelim. Siz ittifak zemini içerisinde ayrı bir aday çıkararak çoklu adayla seçime gidelim, 2. turda muhalefetin adayına destek verelim.'

"BÜYÜK BİR SÜRPRİZ BEKLENİYOR"

Böylece bugüne kadar altına imza atılmış ve İYİ Parti'nin de sıklıkla 'masadan kalksak bile imza attığımız her şeyin arkasındayız' mesajını verdiği o metinler de geçerliliğini sağlasın.

Şimdi bu bir ayak. Bu olabilir ama çok daha büyük sürprizlerden bahsediliyor. Ne büyük sürprizler biraz onları kovalamaya çalıştım. Kulislerde konuşulanları aktaracağım. Bunlar dediğim gibi birkaç saat sonra değişir mi, başka bir şeye evrilir mi? Göreceğiz. Bir yol haritası var malum. Bugün aday kimse bu haritayla birlikte açıklayacak. Kendi ağzından açıklayacak ve o haritada olası kazanmaları durumunda hükümetin nasıl olacağı da yazacaktı. Genel Başkan yardımcılarının, başkan yardımcısı şeklinde görev almaları planlanıyordu. İYİ Parti'nin itirazları vardı. Benim öğrendiğime göre farklı bir formül öneriliyor. Başkan yardımcılıkları konusunda ve büyük ihtimalle öyle bir isim teklif edildi ki bu Meral Akşener olamayabilir ama Akşener'in de olabilir diyeceği bir isim başkan yardımcılığına önerilmiş vaziyette diyebilirim.

Şimdilik bu kadarını söyleyelim. Hala karşılıklı görüşmeler devam ediyor. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 6’lı masaya dönecek mi? Ankara kulisleri

İYİ PARTİLİ VEKİLDEN TWEET

CHP kökenli olduğu bilinen İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, paylaştığı tweette açık kapı bıraktı.

Çıray, "Siyaset dinamiktir… Diplomasidir ve her sabah yeni şartlarıyla yeniden doğar.” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler