Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) sözde Suriye Genel Sorumlusu "Ahmet Şoreş" kod adlı Zeki Gürbüz’ü, Suriye'nin Haseke şehrinin kuzeyinde düzenlendiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Nisan 2022'de Bursa'nın Mudanya ilçesinde infaz koruma memurlarını taşıyan servis aracına yönelik gerçekleştirilen eylem ve 16 Ağustos 2022’de sınır hattında askerlere yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıların azmettiricisi ve planlayıcısı konumunda bulunan Gürbüz, MİT tarafından etkisiz hale getirilecekler listesinin ön sıralarında yer almaktaydı.

TÜRKİYE'YE İADE EDİLMEDİ, SERBEST BIRAKILDI
MLKP’nin silahlı aparatı FESK sorumlusu olarak uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra 2008 yılında örgütün Türkiye sorumlusu olarak görevlendirilen Gürbüz, İtalya’ya gitmek üzere 2012 yılında Türkiye’den illegal yollarla çıkış yaptıktan sonra 2013 Şubat ayında Yunanistan’da tutuklandı. Ancak Yunanistan, Türkiye'nin iade talebine karşın  Gürbüz'ü iade etmeyerek 2013 Nisan’da denetimli serbestlikle salıverdi.

YENİDEN SURİYE'YE GEÇEREK SÖZDE SORUMLULARDAN OLDU
Zeki Gürbüz 2013’te Yunanistan’dan Irak’a, akabinde Suriye’ye geçerek tekrar MLKP’de yönetici olarak faaliyet göstermeye başladı. Zeki Gürbüz, MLKP Askeri Kanat sorumlusu iken, Suriye eski sorumlusu "Baran Serhat" kod Bayram Namaz’ın Mart 2019’da etkisiz hale getirilmesi üzerine örgütün Suriye sorumlusu olarak görevlendirildi. Gürbüz, 2020’den itibaren kurulan MLKP Suriye Yürütme Komitesi Sekreteri ve Askeri Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü.

Ayrıca, örgütün para/finans kaynaklarını da yöneten Gürbüz, tüm alanlara para transferi gerçekleştirmekteydi.

BURSA'DAKİ SALDIRI
Bursa'da 20 Nisan'da, E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'na giden infaz koruma memurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında bombalı saldırı düzenlenmiş, infaz koruma memuru Cengiz Yiğit (36) şehit olmuş, 4 kişi yaralanmıştı.