TİMBİR'den teşekkür açıklaması: İnternet medyası yasal düzenlemeye kavuştu

Türk İnternet Medya Birliği İnternet medyası ile ilgili yapılan yasal düzenleme sonrası "İnternet Medyasının yasal düzenleme ile tanınması çağdaş ve demokratik bir adımdır" değerlendirmesi yaptı.

TİMBİR'den teşekkür açıklaması: İnternet medyası yasal düzenlemeye kavuştu

Türk İnternet Medyası Birliği tarafından bir kamuoyu duyurusu yayınladı. İnternet medyası yasal düzenlemeye kavuştu.

Haber61'in de 2 kurucu üye ile Birlik Haber Ajansı (BHA)'nın büyesinde bulunduğu TİMBİR'den yapılan kamuoyu duyurusu şöyle:

Kamuoyunda "Sosyal Medya Yasası" olarak tanınan ve asıl ismi Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı

Medyanın kapsamı genişlemiştir.

İnternet medyasının, Basın Kanunu çerçevesine alınması dünyanın internet ile geldiği noktayı yakalaması adına çağdaş, haberciliğin yaygınlaşması ve zemine oturtulması adına demokratik bir adım. Yıllardır üzerinde çalıştığımız ve son dönemde Ülkemizin her ilinden, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, Bünyesinde Türk Dünyasından 900’ün üzerinde internet haber sitesi yer alan Türk İnternet Medya Birliği; bu adıma katkı sunmuştur. İnternet medyasının bir meslek olarak tanınması, faaliyetlerinin basın mevzuatına tabi tutulması, Türkiye’de fiilen var olan bir durumu hukukileştirdi. Bu alanda gerçekten mesleğini icra eden kimseler yerelde çok büyük sıkıntı ve sorunlar yaşıyorlardı. Bu düzenleme ile sektörde bir denetim olacak ve mali imkanlar ile daha güçlü ve iyi siteler görmeye başlayacağız. Bu Türk İnternet Medyası için bir dönüm noktasıdır.

Vasatın; liyakatın önüne geçmesi engellenmiştir.

Bir başka adım ise Basın Kanunu kapsamında giren internet sitelerinin destek alması. Böylece belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanacak. Böylece mali anlamda bir imkan doğmuş olacak. Yine künyesiz, belirsiz ve sorumsuz yayıncılık döneminin bitmiş olması da hem medya hem de okuyucular için önemli.İnternet medyasının bu aşamaya gelmesine vesile olan bu düzenleme için emek vermiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Bu yasayı hayata geçirenlere teşekkür ediyoruz.

Yeni bir düzenleme olan bu değişikliğin tam anlamıyla yerine oturması bir süre alacaktır. Bu aşamada atılması gereken adımlar ve düzenlemelere ihtiyaç duyulacak ve belirli toplantılar ile meselelerin tartışılması gerekecektir. Amacın daha iyiyi birlikte bulmak olduğundan şüphemiz yoktur. Bu aşamada katkı sunmak dün olduğu gibi bugün de ödevimizdir. Bu yasal kazanım sonrası alt metin çalışmaları olmak zorundadır. TİMBİR olarak bu süreçte de katkı sunmaya hazır olduğumuzu, bu adımın oluşturulacak diğer mevzuat metinleri ile daha da önemli bir noktaya geleceğine inanıyoruz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler