Muhteşem Yüzyıl'a rekor şikayet

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz aylık döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere yol açan “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle ilgili 11 Aralık-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikayet geldi.Dizinin fragma

Muhteşem Yüzyıl'a rekor şikayet

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz aylık döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere yol açan “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle ilgili 11 Aralık-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikayet geldi.

Dizinin fragmanlarının ekranda yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan, 6 Ocak akşamına kadar bütün program türlerinde gelen şikayetlerin yüzde 93'ü “Muhteşem Yüzyıl”la ilgili oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun, soruları yanıtladı.

Dizi yayına girmeden önce ve sonrasında kamuoyunda oluşan tepkinin oldukça “büyük” olduğunu dile getiren Dursun, dizinin tanıtım görüntülerinin yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan itibaren kendilerine çağrı merkezinden ya da web sitelerinden izleyici tepkileri geldiğini belirtti.

Üst kurula 2009 ve 2010 yılında gelen toplam seyirci şikayetlerinin ortalamasının 65-70 bin olduğunu kaydeden Dursun, “Sadece bu program için gelen ve kısa bir süreyi kapsayan şikayetler 74 bin. Bir yıl içerisinde yapılmış olan ortalama şikayeti de aşan bir oranda bu programa yönelik şikayet var. Bunu önemsemek gerekir bu basit bir şey değildir” dedi.

Genel olarak şikayetlere bakıldığında bu tarihten itibaren giderek artan bir tepki yoğunluğu olduğuna değinen Dursun, “Şimdiye kadar çok az karşılaştığımız bir durum. 6 Ocak akşamına kadar gelen toplam şikayetin yüzde 93'ü diziyle ilgili. Burada normal tepkinin ötesinde olağanüstü bir tepki var” diye konuştu.

Tepkiyi, toplumun bu konudaki hassasiyeti bakımından önemsemek, ciddiye almak gerektiğini ifade eden Dursun, vatandaşın yanı sıra sivil toplum örgütleri, sendikalar, muhtelif örgütlerin de tepkilerini RTÜK'e ulaştırdığını bildirdi.

“DİZİ SEYREDİLMEDEN HASSASİYET OLUŞTU”

Dursun, dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayınlandığını ancak şikayetlerin büyük bir bölümünün henüz program yayınlanmadan, tanıtımların dönmeye başladığı

11 Aralıktan itibaren başladığına dikkati çekerek, “Yani seyredilmeden, dizi henüz yayımlanmadan önce bir hassasiyet oluşmuştu” diye konuştu.

Bu dönemde izleyicilerden dizinin durdurulması yönünde talepler geldiğini kaydeden Dursun, RTÜK'ün yayımlanmamış bir programla ilgili tasarrufta bulunma ya da yayınlanan bir programı yayından kaldırma yetkisinin bulunmadığını belirtti.

“İHLAL OLDUĞUNA YÖNELİK RAPOR GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ”

Dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayımlandığını kaydeden Dursun, yayımlanan bir programın RTÜK uzmanlarınca, Üst Kurul kanunun 4. maddesindeki yayın ilkelerine uygun olup olmadığı yönünden denetlendiğini hatırlatarak, “Uzmanlarımız çalışıyorlar. Yayın ihlali olduğu yönünde rapor gelirse, konuyu öncelikli olarak kurul gündemine alırım. Üst Kurul değerlendirir eğer hatalı görürse kendi sistematiği içerisinde müeyyide uygulanır” şeklinde konuştu.

“NETİCEDE BU BİR BELGESEL DEĞİL DİZİ”

Türk toplumunun, tarihteki önemli şahsiyetlerin ve ünlü simaların takdimi konusunda hassasiyeti olduğuna işaret eden Dursun, “Osmanlı padişahlarının başarıları ve onları sahiplenmemiz konusunda bir hassasiyetimiz var. Ona uygun düşmediğini var saydığımız herhangi bir şey gördüğümüzde tepki gösteriyoruz. Unutmamak gerekir, Neticede bu bir belgesel değil, dizi. Burada bir kurgu söz konusudur” değerlendirmesinde bulundu.

Dizinin sonunda “tarihi gerçeklerden hareketle kurgulama yapılmıştır” şeklinde bir ifadenin yer aldığını hatırlatan Dursun, kurgu bile olsa yayıncıların da izleyicinin hassasiyetini gözeterek senaryoyu oluşturmasının önemine değindi.

DİZİYLE İLGİLİ ŞİKAYETLER

RTÜK'e 5 Ocakta yayımlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin fragmanlarının ekranda yer aldığı 11 Aralık 2010'dan 6 Ocak 2011 akşamına kadar 74 bin 911 şikayet geldi.

Bütün program türlerinde bu tarihler arasındaki toplam şikayet sayısı 80 bin 681 oldu.

Verilere göre şikayetlerin yüzde 93'ü “Muhteşem Yüzyıl” dizisine geldi. En çok şikayet dizi yayımlandıktan sonraki gün yapıldı. 74 bin 911 şikayetin 38 bin 96'sı 6 Ocakta bildirildi.

Şikayetlerde göze çarpan bir diğer unsur ise dizinin fragmanları gösterildiği andan itibaren itiraz edilen noktaların, dizi gösterime girmesinden sonra da devam etmesi oldu.

Şikayetlerde, çoğunlukla Osmanlı hanedanının yanlış tanıtıldığı, tarihimize hakaret edildiği konuları üzerinde duruldu.

RTÜK iletişim merkezine ve web sitesine dizi yayına girmeden önce ve sonra gelen şikayetlerden bazıları ise şöyle:

“Muhteşem Yüzyıl isimli dizide gerçeklerle ve tarihle alakası olmayan görüntülere yer verildiği için şikayetçiyim.

Dizide, Osmanlı padişahlarının ahlak dışı yalan yanlış görüntüler içinde yer almasından rahatsız oldum ve şikayetçiyim. Lütfen bu dizi yayınlanmasın.

Osmanlı Devleti'nin, milletimin tarihinin bir avuç kadının çekişmesinden ibaretmiş gibi gösterilmesini, saygı duyduğum insanların ülkeyi boş verip kadınlara odaklanmış şekilde lanse edilmesini, zalim, gaddar addedilmesini izlemek istemiyorum. Kanuni Sultan Süleyman'ın kazandığı onca zafer, ordusunun kazandığı onca savaşın elin tersiyle itilip şaibesi bin kat artırılarak aktarılan şahsi ilişkilerini, evet, devlet yönetimini etkilemiş olsa da devletin sırf bundan ibaretmiş gibi gösterilmesinden hoşnutsuzluk duyuyorum. Benim gibi düşünen onca insanın dikkate alınmasını, gereğinin yapılmasını talep ediyorum.

Tarihimizi yalanlayan, atalarımızı ve Osmanlı devletini aşağılayan, aldatıcı, halkı yanlış bilgilendiren yayın yapılıyor. Lütfen amacına ulaşmadan engellensin.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukaTSemih - 7 yıl önce
Diziyi izlemedim ama Osmanlı'da zevk, eğlence ve kadın düşkünlüğü olmadığını kimse söyleyemez ama bu dejenerasyon 1700'lü yıllardan sonra başlamıştır.Ne Kanuni ne Yavuz Selim ne de Fatih dönemi ile hiç bir alakası yoktur.1700'lü yıllardan sonra lale devri, içki ve kadın alemleri olduğu bir gerçek.Topkapı sarayında ki harem bölümünde imparatorluğa bağlı değişik milletlerinden getirilen onlarca kızın bulunduğu bir gerçek.Çöküşün sebebi de 1700'lerden sonra başlayan bu evk ve eğlence düşkünlüğü değil miydi.Anadolunun fakir halkından toplanan vergiler ile yapılırmış bu eğlenceler.Yetmediği yerde yahudi rum ve ermeni bankerlerden alınan krediler yetişirmiş.O dönemde zevk i sefa içinde yaşayan Ermeni Rum, Arap yahudiler iken anadolu Türk tebası ikinci sınıf vatandaş idi.Anadolu Türkleri ancak vergi alınırken ya da askere alınırken hatırlanırdı.
Avatar
EFSANE SUNUCU - 7 yıl önce
bakın türk tarihiyle alakalı filmlere kara murat serisi hariç hep çarpıtılarak alaya alınarak erotizm çerçevesinde ele alındığını görürsünüz.muhteşem yüzyıl dizisinin ilk bölümünüde daha yarısını izlemeden kapattım.daha ilk bölümde padişahı şehvet düşkünü cani gaddar saray entrilarının bol olduğu bir senaryoya tahammül edemedim.trü ğe bende şikayetçi oldum.dünyada en asil tarihi geçmişi olan bir millet olarak bu tür yayınlara sessiz kalamayız.
Avatar
iissaa - 7 yıl önce
yıllarca bizi dıs devletler kötüledi iştemedi kınadı ayıpladı çirgin gösterdi iştenmedik şimdi kendi kanallarımız bizi ne şekilde gösteriyorr yayınlanan fimlere bakın hepsi batılaşmak uğruna yapılan filmler(küçük sırlar-fatmagül-aşkı memnu daha neler neler) ve toplum bunları örnek alıyor ahh MEDYA ahhh
Avatar
tanersu - 7 yıl önce
bu dizinin senaristlerinden meral okay eski türkiye işçi partisi üyesi olup.işi gücü türkleri,müslümanları ve ecdadımızı karalamaktır. bu dizi de bunun tipik bir örneğidir. her gün mesaj yazalım ve bu iğrenç diziyi yayından kaldırtalım..
Avatar
sermer - 7 yıl önce
gecen bir arastirma yaptim! hemen hemen bütün padisahlarin anneleri %90 i yabanci uyruklu ya rus ya bulgar ya italyan yada yahudi asilli ve tarihte ickici olan deli olan sapik olan cok padisah var bilginize sunarim sizcede cok garip degilmi hepsinin annesinin yabanci olmasi bir tanede türk olsun be kardesim :))))
Avatar
bordoM - 7 yıl önce
olur olmadık herşeye burnunu sokan rtük

bu rezil dzi karşısında halen daha yaptırım uygulamaması hayret verici.

yazıklar olsun.
Avatar
mehmeTSalih - 7 yıl önce
Trabzonda doğan Kanuni için kurulan

'Muhteşem Kanuni Vakfı'nın bir açıklama yapması için Kanuninin daha nasıl bir karakter olarak gösterilmesi gerekiyor
Avatar
mehmeTSalih - 7 yıl önce
Bu araştırmayı yazsan da biz de okusak.Herkes kendi tarihindeki karakterler ile ilgili yorum yapsın