Anadolu Ajansı 100. yılına hazırlanıyor

 - Anadolu Ajansı, bin 200'den fazla abonesine, günlük 700 civarında ''rutin'' ve ortalama 60 ''özel'' haber sunarak, bu haberleri günlük ortalama bin 200 fotoğraf ve 160 görüntü ile destekliyor.Güvenilir, tarafsız, etik ve hızlı haberin merkezi olan Anad

Anadolu Ajansı 100. yılına hazırlanıyor

 

- Anadolu Ajansı, bin 200'den fazla abonesine, günlük 700 civarında ''rutin'' ve ortalama 60 ''özel'' haber sunarak, bu haberleri günlük ortalama bin 200 fotoğraf ve 160 görüntü ile destekliyor.
Güvenilir, tarafsız, etik ve hızlı haberin merkezi olan Anadolu Ajansı, gazeteler, televizyonlar ve internet siteleri başta olmak üzere medyanın tamamına yakını, ayrıca kamu kurumları, bankalar ve özel sektörün önde gelen kuruluşlarının haber ihtiyaçlarını karşılıyor.
Bin 200'den fazla abonesine, günlük 700 civarında ''rutin'' ve ortalama 60 ''özel'' haber sunan Anadolu Ajansı, bu haberleri günlük ortalama bin 200 fotoğraf ve 160 görüntü ile destekliyor.
Haber üretimi ''yerel haberler'', ''finans haberleri'' ve ''şirket haberleri'' dikkate alındığında iki katına ulaşan Anadolu Ajansı, Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar Bölge Müdürlükleri'nin faaliyete geçmesiyle, dünyanın en itibarlı ve güçlü ajansları sıralamasındaki yerini yukarılara taşıdı.
Türkiye'nin en büyük dijital fotoğraf arşivine sahip Anadolu Ajansı'nın arşivindeki fotoğraf sayısı 1,5 milyona yaklaştı. 2007 yılından itibaren yabancı ajanslara 32 bin kareden fazla fotoğraf veren ve Türkiye'de yamaç paraşütü pilot ehliyetine sahip foto muhabiri çalıştıran ilk basın kuruluşu olan Anadolu Ajansı, Zonguldak'taki maden ocaklarında ise ilk defa eksi 630 metreye kadar inip fotoğraf çekti.
AA foto muhabirleri ve kameramanları katıldıkları yarışmalarda her yıl çok sayıda ödül kazanıyor.
Anadolu Ajansı'nda her sabah Editör Masası'nda günden toplantısı yapılıyor. Genel Müdürlüğün merkezinin yer aldığı Ankara'daki haber birimlerinin yöneticilerinin tamamının hazır bulunduğu Editör Masası'na, bölge müdürleri ve yurt dışı temsilcileri video-konferans sistemiyle bağlanıyor. Gündeme ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı, aboneye sunulacak haberlere ilişkin görüşlerin dile getirildiği Editör Masası'ndaki toplantılara, dönem dönem bakanlar ve yabancı devlet adamları da konuk ediliyor. Editörler, konuklara çeşitli sorular yönelterek, gündeme ilişkin değerlendirmelerini alıyor.
 
-Hedef 12 dilde yayın-
 
Yurt dışında 39 ülkede temsilcilik düzeyinde temsil edilen AA, 2020 yılında bu sayıyı 80'e çıkarmayı hedefliyor. AA, bu tarihe kadar Türkçe-Azerice, İngilizce, Arapça, Rusça, Kürtçe, Boşnakça, Fransızca, Farsça, Çince, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde de yayın yapmayı amaçlıyor.
2012 yılını belirlediği hedefler için ''başlangıç yılı'' ilan eden Anadolu Ajansı, Saraybosna merkezli Balkanlar Bölge Müdürlüğü'nü 11 Mart 2012'de hizmete soktu. Balkanlar Bölge Müdürlüğü, kısa sürede, Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça haber yayınlarıyla bölgeye ve dünyaya yeni bir soluk getirmeyi başardı.
2012 yılında yayın hayatına başlanan bir diğer dil ise Arapça oldu. Arapça yayınlarına merkez olarak seçilen Kahire'de kurulan Ortadoğu Bölge Müdürlüğü ile 24 ülkenin haber nabzı yakından takip ediliyor. AA, 2013 yılında ise Kürtçe yayına başlayacak.
Anadolu Ajansı merkezi Kahire'de bulunan Arapça Haber Servisi ile Ortadoğu ve Afrika'da yer alan Tunus, Lübnan, Filistin, Libya, Yemen, Suudi Arabistan, Fas ve Cezayir'in de aralarında bulunduğu Arapça konuşulan 23 ülkeden haber üreterek bölge ülkelerin doğru, tarafsız ve etik haber ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılıyor. Bu haberler aynı zamanda Türkçe'ye çevrilerek Türk medyasının da kullanımına sunuluyor.
Balkanlarda meydana gelen gelişmeleri haber, fotoğraf ve video hizmetleriyle tüm dünyaya sunan AA, deneyimli muhabirlerinin hazırladığı haber, fotoğraf ve videoları, bölgedeki Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova'daki medya kuruluşlarına ulaştırıyor.
 
-Uluslararası işbirliği-
 
AP (ABD), AFP (Fransa), DPA (Almanya), EFE (İspanya), ANSA (İtalya), XINHUA (Çin Halk Cumhuriyeti) gibi uluslararası ajansların yanı sıra 50'den fazla ülkenin haber ajansıyla işbirliği yapan Anadolu Ajansı'na bu kaynaklardan her gün binlerce haber geliyor. Bu haberleri medyanın hizmetine sunan Anadolu Ajansı, söz konusu yabancı ajanslara da Türkiye'deki gelişmeleri aktarıyor.
Asya Pasifik bölgesinden 44 ajansın üye olduğu Asya Pasifik Haber Ajansları Birliği'nin (OANA) dönem başkanlığı, 2010 yılından itibaren Anadolu Ajansı tarafından yürütülüyor. AA, Avrupa Ajanslar Birliği ve Akdeniz Haber Ajansları Birliği üyeliklerinin yanı sıra Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliği ve Balkan Haber Ajansları Birliği'nin de kurucuları arasında yer alıyor.
Anadolu Ajansı yöneticilerinin 2012 baharındaki ziyaretlerinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Medya Konseyi, Emirlikler Haber Ajansı (WAM), El Cezire Televizyonu, Katar Haber Ajansı ve Kuveyt Haber Ajansı (KUNA) ile AA arasında habercilik, iletişim ve gazetecilik eğitimi alanlarında yeni işbirliği kararı alındı. Yine 2012 Kasım ayındaki Japonya ziyaretlerinde, medya merkezleri ile yapılan görüşmelerde ajans çalışmaları hakkında bilgi verilerek ileriye yönelik işbirliği zemini hazırlandı.
 
-Yeni medyada AA farkı-
 
Tasarımı yenilenen ''www.aa.com.tr'' internet sitesi 5 dilde yayın yapıyor. 
Anadolu Ajansı, yeni medyadaki her gelişmeyi ve yeniliği takip ederek uygulamaya koyuyor. Anadolu Ajansı'nın iPhone, iPad ve android uygulamalar ile tablet bilgisayarlar üzerinden sunduğu hizmetler bu kapsamda değerlendirilebilir.
Twitter, Facebook, Linked-in, YouTube, Vimeo, Pinterest, Instagram gibi sosyal ağlarda yayınları olan Anadolu Ajansı'na, Türkiye'nin lider GSM operatörü Turkcell ile imzalanan sözleşme kapsamında üç yıl içinde toplam bin 500 ses ve data hattı hizmet sağlayacak. Sözleşme ve kampanyalar kapsamında Anadolu Ajansı muhabirlerinin tamamına iPhone, editör ve yöneticilere iPad dağıtıldı. Ayrıca, Anadolu Ajansı çalışanları için sosyal medya ilkeleri yayınlandı.
İhtiyaç duyulan haberler için profesyonel ve uzman kişiler tarafından hazırlanan grafikler Türkçe ve diğer dillerde abonelere servis ediliyor. Bu hizmetle yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet medyasının da grafik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.
 
-Haber Akademisi ve savaş muhabirliği-
 
Anadolu Ajansı, ''100. yıl vizyonu'' çerçevesinde yeni nesil gazetecileri yetiştirmek üzere 2012 yılında Haber Akademisi'ni kurdu. Anadolu Ajansı, haber hizmeti üretimi kademelerinde ihtiyacı olan nitelikli insan gücü ile piyasanın ihtiyacı olan yeni nesil gazetecileri yetiştirmek üzere kurulduğu Haber Akademisi'nde, teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek profesyonel bir eğitim imkanı sunuyor.
Eğitimlerine Ajans Haberciliği Sertifika Programı ile başlayan Haber Akademisi, ilk mezunlarının büyük bölümünü Anadolu Ajansı'nın değişik editörlüklerinde istihdam etti. Haber Akademisi, eğitimlerine Diplomasi ve Finans Haberciliği Sertifika Programları, Foto Muhabirliği Sertifika Programı, İletişim Danışmanlığı Sertifika Programı ile devam ediyor.
Haber Akademisi, bünyesindeki habercilerin sürekli iyileştirme eğitimleri ile gazete, televizyonlar başta olmak üzere basın kuruluşlarının çalışanlarına da Genel Medya Sertifika Programı eğitimleri planlamaktadır. Kurumların taleplerine göre eğitim planlaması yapmakta ve uygulamaktadır.
Haber Akademisi, bölgesinde ve Türkiye'de ilk defa savaş muhabirliği eğitimi verme özelliğine de sahip. Basın ve yayın organlarında çalışanlara, olağanüstü şartlarda, operasyon alanlarında, afet bölgelerinde görev yapacaklara yönelik yapılan eğitim, önce hayatta kalmayı ve zor şartlarda mücadele etmeyi amaçlıyor.
Güvenlik alanında uluslar arası bir üne sahip Polis Akademisi ile birlikte verilen savaş muhabirliği eğitimlerine, Türk Silahlı Kuvvetleri de eğitimci desteği sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki taleplere açık olan eğitimde Anadolu Ajansı personeli de eğitiliyor. Anadolu Ajansı, savaş muhabirliği eğitimi almamış personelini savaş, çatışma ve afet bölgelerinde görevlendirmiyor.
 
-100. yıl vizyonu-
 
''Güçlü Türkiye'nin Güçlü Haber Ajansı'' düşüncesinden hareketle 100. Yıl Projesi'ni hayata geçiren Anadolu Ajansı, ''güvenilir, tarafsız, etik, hızlı'' habercilik anlayışıyla organizasyon şeması, görev tanımları, logosu, kurumsal kimliği ve internet sitesini sektördeki gelişmeler ve dünyadaki örnekler ışığında yeniden düzenledi. Anadolu Ajansı'nın 100. yıl vizyonunda ana hedef, 2020 yılına kadar ''dünyanın en etkili ilk 5 ajansı'' arasına girmek olarak belirlendi.
Anadolu Ajansı'nın savaş, çatışma, terör, şiddet ve afet durumlarında yayımlanacak haberler konusundaki yayın ilkeleri şöyle:
''Savaş, çatışma, terör, şiddet ve afet durumlarında kamuoyunun bilgi edinme hakkının gerektirdiği haberciliği yaparken, evrensel insan haklarını, ulusal güvenlik ve kamu düzenini dikkate alır, bu konuda sorumlu yayıncılık örneği gösterir. Toplumu şiddete, teröre, etnik ayrımcılığa sevk edecek veya halkı sınıf, ırk, dil, inanç, cinsiyet ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa yöneltecek yayın yapmayı reddeder. İnsanlar arasında nefret duyguları oluşturacak, korkuya, kaosa, düşmanlığa, paniğe ve yılgınlığa neden olacak her türlü yayın ve yaklaşımlardan uzak durur. Yayınlarının şiddeti özendirici, korkuyu yaygınlaştırıcı, travmalara yol açıcı, eşitlik ve adalet ilkelerini zedeleyici, insan onurunu küçültücü, ayrımcılığı teşvik edici bir nitelik ve üslupta olmamasına dikkat eder. Savaş, çatışma, terör ve şiddet olaylarında haberlerini abartısız, objektif verilere dayanarak ve mümkün olduğunca yetkili bir kaynağa dayandırarak yayınlar. Yetkili mercilerin yayın yasağına uyar. Terör saldırısı, kaza veya doğal afetler sonrasında hayatını kaybedenlerin isimlerini aileleri öğrenmeden yayınlamaz. İnsan hayatının kutsiyetini vazgeçilmez kabul ettiğinden, terör, şiddet ve afet olaylarında mağdurları ve yakınlarını rencide edecek yayın yapmaz.
Savaş, çatışma, terör ve afetlerde, kim olursa olsun, kişinin mahremiyetinin korunması ve ölülerin onuruna saygı gösterilmesini esas alır. İdam cezalarının infazını, insanların acı çekerek öldürülüşünü gösteren görüntü ve fotoğrafların yayınlanmasından kaçınır. Kamuoyunda psikolojik sarsıntıya yol açacak türden, insanlık onurunu ayaklar altına alan görselleri, ölü ve yaralıların yüzlerinin, parçalanmış beden veya uzuvlarının yakın plan çekimlerini yayınlamaz. Suç ve terör örgütlerinin doğrudan veya dolaylı propagandası niteliği taşıyan yayın yapmaz. Terör örgütlerinin dilini, jargonunu, tanımlarını, imajlarını ve imalarını terörün propagandasına yardımcı olacak şekilde kullanmaz. Her hangi bir doğal afet, şiddet veya terör olayı yaşanması halinde, elde ettiği haber ve görüntüleri toplumsal fayda ve dayanışmayı dikkate alarak abonelerine ulaştırır, sansasyonel içerik ve görüntülere yer vermez.''
 

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler