Konu hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Bu çerçevede şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkanından faydalandırıyoruz” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı, şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkanına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projeyi uygulamaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı çalışmalar sonunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını 1,5 milyondan 1 milyon 796 bin 985’e çıkardı.

OKUL ÖNCESİNDE 400 BİN ÜCRETSİZ YEMEK
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları kaydetti:

“Bakanlığımız yıllardan beri çok sayıda sosyal politika ile eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye devam ediyor. Bu çerçevede öğrencilerimize ücretsiz yemek, önemli bir destek programıdır. Her geçen gün bu programın çerçevesini genişletmeye çalışıyoruz.

Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz ücretsiz öğle yemeği imkanından yararlanıyorlar. Son bir yıl okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu çerçevede şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkanından faydalandırıyoruz.”

2023'TE 2,5 MİLYON ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ YEMEK
Ücretsiz yemek programı çerçevesini sürekli artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Özer, 2023 yılında bu sayıyı 2,5 milyona çıkartacaklarını ve burada okul öncesine ağırlık vereceklerini kaydetti.