Amos Antik Kenti'nde heyecan yaratan keşif

Amos Antik Kenti'nde kazı ekibi, kentin tiyatro bölgesinde 10 adet amfora buldu.

Amos Antik Kenti'nde heyecan yaratan keşif

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan ve tarihi Karia Khersonesos bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Amos Antik Kenti'nde heyecan verici bir keşif yapıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer liderliğindeki kazı ekibi, kentin tiyatro bölgesinde 10 adet amfora buldu.

Marmaris'in 20 kilometre güneybatısında, Asarcık Tepesi'nde yer alan antik kentte 2019 yılından bu yana devam eden kazılar, Muğla Valiliği, Marmaris Belediyesi ve Marmaris Ticaret Odası'nın desteğiyle sürdürülüyor. Bu yılki kazılarda, antik dönemde yeme-içme amaçlı kullanılan ve "thermopolium" olarak adlandırılan bir yapının yanı sıra, depolama alanı olduğu düşünülen bir bölüm keşfedildi. Burada, MÖ 2. yüzyıla tarihlenen ve Rodos yapımı olduğu belirtilen amforalar gün yüzüne çıkarıldı.

Kazı başkanı Doç. Dr. Gürbüzer, bu yeni keşfin Amos Antik Kenti'nin zengin tarihini daha da derinlemesine ortaya çıkaracağının sinyallerini verdiğini belirtti. Gürbüzer, bulunan amforaların, antik kentin tiyatro çevresindeki yeme-içme alanlarına işaret ettiğini ve bu amforaların hem yüzeye yakın hem de iyi korunmuş durumda olduğunu vurguladı.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da kazı çalışmalarının önemine değinerek, bu tür keşiflerin hem kültürel mirasa katkı sağladığını hem de turizme fayda sunduğunu ifade ettiler. Ayhan, her yıl yeni bir keşfin heyecanını yaşadıklarını, Oktay ise Amos'taki çalışmaların kültür ve sanatla birlikte turizme olan katkısının altını çizdi.

Bu önemli keşif, Amos Antik Kenti'nin gizemli tarihini aydınlatmaya devam ediyor ve bölgenin kültürel mirasının daha da zenginleşmesine katkı sağlıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler