Derinleşen ekonomik kriz, konut alma ve kiralamada da vatandaşı zorluyor. Konut fiyatları son bir yıl içerisinde hızla artarken, kredi limitini değiştiren yeni düzenlemeler de vatandaşın ev almasını daha zor hale getirdi. Merkez Bankası'nın güncel verilerine göre, konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 185 artış göstererek rekor seviyeye ulaştı.

5 VATANDAŞTAN 1'İ KİRALIK EV ARIYOR
Satılık ev arayan her 5 vatandaştan 1'i yeniden kiralık ev arayışına yönlendi. Satılık yerine kiralık ev bakılmasının en önemli nedeni ise bütçeye uygun ev bulunamaması oldu. Ankete katılanların yüzde 53'ü bütçelerine uygun ev bulamadığını söylerken, kriterlerine uygun ev bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci sırada yer aldı.

EN FAZLA ARAMA BUCA'DA
Son haftalarda konut portallarında satılık ve kiralık ilanlar için arama oranı birbirine yakın geziyor. Toplam aramalarda satılığın oranı yüzde 54 iken kiralığın oranı yüzde 46 seviyesinde oldu. Eylül ayında kullanıcıların aramalarında en dikkat çekici ilçe ise İzmir'den Buca oldu. Buca'yı ise Bursa'nın Osmangazi ve Gaziantep'in Şahinbey ilçeleri izledi.