banner536

banner526

banner513

Hitit dönemine ait 9 yapı katı!

Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesindeki Büklükale mevkisinde devam eden kazılarda, Hitit dönemine ait 9 yapı katı tespit edildi.

Kırıkkale 16.05.2019, 12:59
Hitit dönemine ait 9 yapı katı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2009 yılında başlatılan kazı  çalışmaları, hava şartlarından dolayı her yıl mayıs ve haziran aylarında devam  ediyor. Yapılan kazı çalışmalarıyla bölgenin tarihinin ortaya çıkarılması  hedefleniyor.
"Aşağı şehir" ve "yukarı şehir" olmak üzere iki arkeolojik alandan  oluşan Büklükale mevkisinde yapılan kazılarda, birinci katmanda Osmanlı dönemi,  ikinci katmanda Demir Çağı, üçüncü katmanda Geç Tunç Çağı, dördüncü katmanda ise  Eski Tunç Çağı olmak üzere dört kültür katı tespit edildi.

Özellikle üçüncü katmandaki kazılarda çıkarılan cam şişe, Hitit  İmparatorluğu dönemine tarihlenen çivi yazılı tablet ve panter başı, önemli  buluntular arasında yer alıyor.

"Aşağı şehir"de yapılan jeomanyetik araştırmalarda, Hitit dönemine ait  şehir suru ve kapısı tespit edilirken bölgenin, MÖ 2 bin yılının ikinci yarısında  Hitit İmparatorluk çağında önemli bir şehir merkezi olduğu ortaya çıkarıldı.

"HİTİT DÖNEMİNE AİT 9 YAPI KATI TESPİT ETTİK"

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı  Başkanı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki  kazılarda Demir Çağı'nın tabakalarının kaldırılarak alttaki Hitit İmparatorluk  çağına inmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şu anda kazılan tabakada MÖ 600-700 yıllarına ait sur duvarına  doldurulan toprağı kaldırdıklarını anlatan Matsumura, şöyle konuştu:

"Bu toprakları kaldırınca bunun altında yanmış bir tabaka çıkıyor. Bu  tabaka da MÖ 14. yüzyıla yani Hitit İmparatorluk dönemine ait bir tabaka. Şimdi  oraya ulaşmaya çalışıyoruz. Kazı çalışmalarına 22 kişiyle devam ediyoruz. Burada  önemli olan, Hitit dönemi.  Hitit dönemine ait 9 yapı katı tespit ettik. Bu  katların 3'ü büyük yangın geçirmiş. Burada büyük bir savaş olduğunu gösteriyor.  Burası çok büyük şehir olup üst taraf kale kısmı, aşağıda ise "aşağı şehir" var.  Burada da Hitit dönemine ait sur duvarı tespit ettik. Buranın tamamını kazmak  için 100 yıldan fazla süre gerekiyor. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz."

"KAZILARDA MÖ 1700'LÜ YILLARA AİT CAM ŞİŞE BULDUK"

Matsumura, kazılarda Hitit dönemine tarihlenen çivi yazılı tablet  bulduklarını ifade ederek, tablette ilginç yazılar tespit ettiklerini dile  getirdi.

Tablette 'buradaki ülke sizin ülke' cümlesinin geçtiğini ve tabletin  iki ülke arasında yazılmış olan diplomatik metin olabileceğini  değerlendirdiklerini aktaran Matsumura, şöyle devam etti:

"Yine tablette bir habercinin gönderildiği ve geri dönmediği de bu  mektupta yazılmış. Demek ki iki ülke arasında çatışmalar olmuş. Yine Hitit  İmparatorluğu'na ait kemikten yapılmış mühür bulduk. Bu şehir Hitit'in başkenti  Boğazköy ile direkt ilişkiler içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu mühür,  başkentten gönderilen mühür olmalı. Geçen yıl da kemikten yapılmış düğme şeklinde  süs eşyası bulduk. Bunda da panter gibi hayvan motifleri işlenmiş. Bunun aynının  altından yapılmış olanı, Rusya bölgesinde tespit edildi. Bunlar MÖ 700'lü  yıllarda Anadolu'ya gelen İskitler'e ait olduğu biliniyor. Bu süs eşyası da  İskitler'in burada bir süre kalmış olduğunu gösteriyor. İlginç buluntulardan biri  de beyaz mermerden yapılmış panter başı. Göz kısmına da lapis lazuli taşı  konulmuş. Bunun, MÖ 2000 yılına ait olduğu düşünülüyor. O dönemde Afganistan'a  gidilmiş ve bu taşlar getirilmiş. Yine kazılarda MÖ 1700'lü yıllara ait cam şişe  bulduk. Bu, dünyadaki en eski cam şişelerden bir tanesi. Şimdiye kadar bu şişeden  Boğazköy'de bulundu. Burada o kadar eski cam şişenin bulunması, cam şişe üretimi  hakkında yeni fikirler ortaya koyacak gibi duruyor. Bununla ilgili analizler  yapılınca Mısır'da bulunan cam şişeden farklı maddeler kullanarak yapılmış olma  ihtimali var."

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Saffet Aksun da kazı çalışmalarının  hava şartları dolayısıyla her yıl mayıs ve haziran aylarında yapıldığını  belirterek, bu yıl Hitit dönemine ait tabakaların kazılacağını aktardı.

Kazılarda çıkan eserlerin Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'nde  sergilendiğini ifade eden Aksun, "İlimizde yapılan bu kazı çalışması, turizm  açısından çok önemli ve değerli. İnşallah bu kazı çalışmasını devam ettireceğiz.  Bu konuda bakanlığımız da destek sağlıyor." dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@