vardallar

Bakan Pakdemirli: Düşen uçakta ölenlerin kimlikleri belirlendi

Bakan Pakdemirli, Kahramanmaraş'ta düşen yangın söndürme uçağında hayatını kaybedenlerin kimliklerinin belirlendiğini duyurdu.

Kahramanmaraş 14.08.2021, 23:55
Bakan Pakdemirli: Düşen uçakta ölenlerin kimlikleri belirlendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Beriev 200 tipi uçağın orman yangınına müdahale ederken düşmesinin ardından geldiği Kahramanmaraş'ta kaza ve sonrasına ilişkin bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Düşen uçakta 3'ü Türk 8 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Pakdemirli, "Kara kutunun ve teknik ekiplerin incelemesi ile daha fazla bilgiye ulaştığımızda gerekli merciler inceleme sonuçlarıyla ilgili bilgiler verecektir. Enkazın olduğu noktada biz de valimiz ve milletvekillerimizle beraber inceleme yaptık. Elbette enkazdan geriye çok fazla bir şey kalmamış durumda. Başımız sağ olsun, hepimize geçmiş olsun. Rabbim ülkemizi bu ve benzeri felaketlerden korusun." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Beriev 200 tipi uçağın orman yangınına müdahale ederken düşmesinin ardından Kahramanmaraş'a geldi. Pakdemirli, ilk olarak Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ve AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleriyle uçağın düştüğü bölgeye geçerek havadan incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in de eşlik ettiği Bakan Bekir Pakdemirli, daha sonra Kahramanmaraş Valiliği'ne geçerek Vali Ömer Faruk Coşkun'dan kaza ve sonrasına ilişkin bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Düşen uçakta 3'ü Türk 8 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Pakdemirli, şunları söyledi:

"Orman Genel Müdürlüğümüzün orman yangınları için kiralamış olduğu Rus yapımı Beriev 200 marka ve Adana'da sürekli konuşlandırılmış olan uçak, bugün Kahramanmaraş'ta çıkan orman yangını için bölgeye intikal etmiş durumdayken Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Karamanlı köyü ve Tura mevkiinde saat 14.35 sıralarında kaza kırım geçirmiştir. Öncelikle bölgeye korucularımız yaya olarak ulaşmış, sonra da JAK ve AFAD ekipleri havadan indirme yaparak bölgeye ulaşmıştır. Üzülerek ifade etmek istiyorum 3'ü Türk 8 çalışma arkadaşımızı kaybettik. Cenab-ı Allah'tan o arkadaşlarımıza rahmet, ailelerine de sabırla diliyorum. Savcılarımız çalışıyor, adli tıp çalışıyor, adli tıpta şu an tespitler devam ediyor, teknik ve adli incelemeye sürüyor. Elbette daha fazla bir açıklama yapmak isteriz ama teknik incelemelerin bitmesi burada son derece önemli. Kara kutunun incelenmesi, yerinde fiili inceleme ve diğer şartların ve koşulların kaza kırım ekiplerinin, teknik ekiplerin incelemesi ile daha fazla bilgiye ulaştığımızda gerekli merciler inceleme sonuçlarıyla ilgili bilgiler verecektir. Enkazın olduğu noktayı biz de valimiz ve milletvekillerimizle beraber inceleme yaptık. Elbette enkazdan geriye çok fazla bir şey kalmamış durumda. Başımız sağ olsun, hepimize geçmiş olsun. Rabbim ülkemizi bu ve benzeri felaketlerden korusun."

YAŞAMINI YİTİRENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Öte yandan, düşen uçakta hayatını kaybedenlerin kimlikleri de belirlendi. Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Pilot Serkan Mirzaoğlu, orman mühendisi Oğuz Avşar Aydın, koordinatör Edip Uzunoğlu, 2'nci pilot Vıladıslav Berkutov, radyo operatörü Nıkolai Omelchenko, kaptan Evgeni Kuznetsov, navigatör Vadim Karasev ve teknisyen Lurii Chuborov. Hayatını kaybeden 8 kişinin cenazesi, bölgeden Sikorsky helikopterle alınarak Kahramanmaraş Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.


Yorumlar (3)
Şeyime bakan 3 ay önce
Şeyimin bakanı.Kazada ölenlerin sorumlusu da sensin.Kendi uçaklarımızı uçurtmaktı görevin başkasından kiralamak değil.Ülke yandı adam olsan istifa edersin.Yayınlamazsınız ama en azından bilin istedim.Farklı düşünmek için aptal olmak lazım.Siz bilirsiniz ne olduğunuzu.
Mantıklı 3 ay önce
Herşeyinizle tam bir Rezaletsiniz !!! Ne Yangın Söndürme Uçağınız var, nede Yangın Söndürecek Bilginiz !!! Tüm Alanlarda koca bir Fiyaskosunuz !!! Siz yinede Yol ve Köprü yapmaya devam edin !!! O Yol ve Köprüler Sizi Cennete götürecek !
erol kunter 3 ay önce
İnsanda biraz mantık olur da sizde neredeeee? Uçak olması-olmaması ile bu uçağın düşmesi arasında bu haberle bağ kuracak kadar da mı zıvanadan çıktınız ?Na to Kafa na to Mermer.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@