İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Karşıyız, yapılmasına engel olacağız

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması geldi.

İstanbul 03.05.2021, 21:30
İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Karşıyız, yapılmasına engel olacağız

Yıllardır tartışma konusu olan ve hükümetin yaz aylarında temelini atmayı planladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili İBB Başkanı İmamoğlu'ndan açıklama geldi. İmamoğlu, "Hem yaşamsal hem çevresel ve de aynı zamanda bence geleceğini, su politikaları açısından her konuda çok ciddi tehdit eden, merkezi hükümetin projesi olan Kanal İstanbul'la mücadele ediyoruz. Buna, bütün bilimsel verilerin ışığında karşıyız. Bunun yapılmasına engel olacağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında "Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakat İmza Töreni" gerçekleştirildi. İBB ve EBRD arasında hazırlanan mutabakat metni için gerçekleştirilen imza töreni, çevrimiçi toplantı üzerinden düzenlendi.

Törende; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve EBRD Başkanı Odile Renaud Basso ile birlikte her iki kurumun üst düzey yöneticileri hazır bulundu. Sanal toplantı, Basso'nun konuşmasıyla başladı.

BASSO: İSTANBUL'LA ÇOK AKTİF BİR İŞ BİRLİĞİMİZ VAR

İmamoğlu ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Basso, "Çok güzel, etkin ve aktif bir iş birliğimiz var İstanbul'la. Çok önemli ortaklarımızdan biri olduğu kanaatindeyiz Türkiye'de. İstanbul'un gelişimine katkıda bulunmak, ortaklığımızı ilerletmek, birlikte projeler geliştirmek bizim için çok büyük bir önem arz ediyor.

Bunları devam ettirme niyetindeyiz. Yeşil şehirler bizim için çok önemli. İstanbul boyutundaki bir şehrin, bu kadar ekonomik ağırlığa sahip bir şehrin bize katılıyor olması, bizim açımızdan gerçekten çok kıymetli. O yüzden sizinle bu mutabakat zaptını imzalayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız" dedi.

İMAMOĞLU: YENİLENME KONUSUNDA BÜYÜK HAMLELER YAPIYORUZ

Basso ve diğer katılımcılara, tarihsel önemi, sorunları ve çözüm yollarını içeren kısa bir İstanbul özeti yapan İmamoğlu, konuşmasında, kenti tehdit eden deprem ve Kanal İstanbul konularıyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Depremin İstanbul için en önemli tehdit konularından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Buna dönük büyük bir kentsel dönüşüm, daha doğrusu insanların binalarını güçlendirecekleri projeleri hayata geçiriyoruz. Yenilenme konusunda büyük hamleler yapıyoruz İstanbul'da. Bunu iyi yönetmemiz lazım. Kentin yapı stokunu çok güçlendirmemiz lazım.

Tarihi varlıkları korumamız lazım. Binlerce yıllık, 3 imparatorluğa başkentlik yapmış, muazzam bir kültür varlığına sahibiz ve bunu korumak, gelecek nesillere bunu aktarmak zorunluluğumuz var. Ben, İBB Başkanı olarak, kendimi bu büyük ve kutsal emanetin bugünkü yöneticisi olarak görüyorum ve bu kavramla hareket ediyorum. Dolayısıyla depremle yapılan bu mücadele hem geçmişten gelen bu mirasın korunması hem de bugünün yaşayanlarının, insanların yaşamının korunması anlamında bu tehditle mücadele ediyoruz" diye konuştu.

"ŞEFFAFLIK, BİZİM DEMOKRATLIĞIMIZIN EN KIYMETLİ GÖSTERGESİ"

İstanbul için diğer bir tehdit konusunun ise Kanal İstanbul olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, "Hem yaşamsal hem çevresel ve de aynı zamanda bence geleceğini, su politikaları açısından her konuda çok ciddi tehdit eden, merkezi hükümetin projesi olan Kanal İstanbul'la mücadele ediyoruz. Buna, bütün bilimsel verilerin ışığında karşıyız. Bunun yapılmasına engel olacağız. Şu ana kadar bir durağan süreç oluşturulmasında, bizim toplumu bilgilendirmemizin de etkin olduğunu görüyorum. İstanbul, artık her an, her gün şeffaf bilgileri aldığı bir belediyeyle yönetiliyor. Bu şeffaflık, bizim demokratlığımızın en kıymetli göstergelerinden birisidir" ifadelerini kullandı.

"KIYMETLİ BİR İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTIK"

Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Basso arasında, "Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakat Metni" imzalandı.

"Yeşil İstanbul yolunda yol yürürken, kıymetli bir iş birliğine imza attığımızı müjdelemekten, bütün İstanbul'a bu müjdeyi vermekten büyük mutluluk duyuyorum" diyen İmamoğlu, "İBB olarak, EBRD ile değerli bir sözleşme, bir anlaşma imzaladık. Kardeş kentlerimiz, İzmir ve Ankara'nın ardından, yeşil şehirler kentsel sürdürülebilirlik programına 47'nci üye olarak katılmak, bizim için de inanıyorum ki yine bu toplum için de çok önemli bir katılım" şeklinde konuştu.

EBRD ile gerçekleştirmeyi planladıkları ilk projenin, "İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP Metro Hattı Projesi" olarak belirlendiğini aktaran İmamoğlu, "Şehrimiz için çok önem taşıyan bu hatta, verimli bir iş birliği içerisinde çalışacağımızı ve gelecekte 'Yeşil Şehir İstanbul' vizyonumuza güç verecek birçok projede birlikte olacağımızı ümit ediyoruz" diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (43)
garip ali 5 ay önce
ülkemiz adına şu işi yapacağız demeniz mümkün değil zaten... Yıkacağız,yaptırmayacağız,engel olacağız......vs.vs....rum babalarınız ne derse o..başkası beklenemez zaten
selim 5 ay önce
Davut bizim zaman Allah izin Verirse 2071 kadar devam edecek ama sizin zaman hiç gelmeyecek siz yedekte beklemeye devam edin hdpkk ile iş birliğini sıklaştırın saflara ara vermeyin sizin hayalleriniz bile bizim yaptıklarımıza ulaşamıyor siz yenilmeye devam edeceksiniz bu yapturmazuk ettirmezuk zihniyeti ile yenilgiye mahkumsunuz
Davut 5 ay önce
Akp il örgütü tam mesai yapıyor Ekrem Başkan haberleri altında :) Sizin zamanınız bitti beyler bence kendinize yeni yer bulun Perinçek iyi bir öneri size :)
Deli Yürek 5 ay önce
Senin Rum baba dediğin İstanbul’u Kazandı.. Rum babası dediklerin varya, Erdoğan’ın uyuduğu yerleri kazandı.. Senin Rum baba dediğin kişiler varya Tüm Türkiye’yi sonsuza dek kazanacak ve o gün geldiğinde senin o aynaya bakışını görmek isterdik! Tüm Türkiye Rum, bir tek akıllı sen kaldın haa…
Berat 5 ay önce
Sen tam provakatörsün sen ne kadar soyacını biliyorsunda adama Rum diyorsun zevzek
H. M 5 ay önce
Trabzonun gururu Trabzonun öz evladı seninle gurur duyuyoruz.. Katar İstanbul ve rant kanalını ülkenin %70 istemiyor. O katar bitmiş tükenmiş ülkenin sonu olur..
vatandaş 5 ay önce
gururu?
selim 5 ay önce
Yavaş gel gaza yavaş baş bu rezil mi karadenizin öz evladı bir karadenizli teröristi asla savunmaz neden hapiste suçu yokken yatıyor deyipte terörist seloyu ziyaret etmez belki sende aynısındır
Garip38 5 ay önce
Trabzonun gururu EREN BÜLBÜL’dür. Bu kim la
yorumcu 5 ay önce
Dunyanin en buyuk muteahhiti ve emlakcisi dunyanin en buyuk devletinin baskani oldu ve gorev omru ancak 5 yil surebildi.Gorevi bittiginde ulkesi olan ABD'de neredeyse ic savas cikiyordu.Adam bir tuccardi.Adamin daha fazla kar elde etmekten baska bir bildigi yoktu.Adamin cevre ve insanla degil ihaleyle ve rantla isi vardi.Yillarca diplomasi bile tartisilan,otoriterlikle diktatorlugun sinirlarinda gezen bir kisinin arkasindan Simdi bizim de tek umudumuz su an belediye baskani olan bir muteahhit.Bu acikli durumumuzu bir oturup dusunelim.
Cengiz 5 ay önce
Sen nasil bir belediye baskanisin adam olmadigin belliydi tescillendi turkiye icin bir proje sen yaptirmayiz diyosun istanbul havalimani icinde aynisini diyordunuz ucak inmez diyordunuz avrupa birincisi oldu
diktatorlükkk 5 ay önce
siz ve sizingibilerinden 7 cihanda bunun hesabı sorulacak gözünüzü açın ve millet batmış durumda onlar zengin olmuş cengiz bey sen pantolu bile alacaklar az kaldı siz halen daha savunun bunları
Ne 5 ay önce
Bi git be. İşiniz engel olmak...
Ahmet 5 ay önce
Kovvvv imamınoğliiiii sen olayı yanlış anladın oraya kanal değil heykel yapacaklarmış ne itiraz ediyorsun
Adem 5 ay önce
Yavaşşşş gel
Davut 5 ay önce
Vatanını ve milletini düşünen başkanıma selam olsun. Müteahhiti düşünenlere ise yuh olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@