05.02.2021, 17:01

Hamsi avı yasağı istenilen sonucu vermeyebilir

Hamsinin avlanabilir boy uzunluğunun altında olması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 8 Ocak 2021 tarihinde başlatılan ve 10 günlük süreyle iki kez uzatılan hamsi avı yasağı istenilen sonucu vermeyebilir.

Bir aylık av yasağına rağmen hızlı büyüyen, kısa ömürlü hamsinin halen küçük ve etsiz olması sorunun sadece aşırı avlanma; çözümünde sadece av yasağına bağlı olmadığının bir kanıtıdır.

Çünkü hamsinin erken üreme evresi ve büyümesi deniz suyu sıcaklığının ve asitliğinin artmasından olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Balık türü ve bolluğu bakımından gün geçtikçe daha da fakirleşen Karadeniz de balıkçılığın geleceği salt yasaklarla değil de toplumun bu konularda bilinçlendirilmesiyle teminat altına alınabilir.

Her yıl bu mevsimde bolca ve ucuz yediğimiz hamsiye bu yıl av yasağı geldi.

Sebep?

Hamsinin büyüyemezsi, 9cm daha küçük, etsiz ve yağsız olması.

Hamsi niçin büyüyemiyor?

Çünkü günümüzde Karadeniz’in yaşam dengesini bozan, balıkların türlerini- bolluklarını tehdit eden ve balıkçılığı bitirme noktasına götüren iki temel olumsuzluk hüküm sürmektedir:

Biz insanlara bağlı nedenler (aşırı avlanma ve deniz kirliliği).

Doğal nedenler (bölgesel ısınma, deniz suyu sıcaklığının artışı ve asitleşmesi).

Karadeniz’de yukarıda saydığımız balıkçılıkla ilgili birçok olumsuzluklardan sadece ‘aşırı avlanmaya’ müdahale edebildiğimizden dolayı hamsinin büyümesi için ‘av yasağı’ çözüm olarak benimsenmiştir.

Ancak bir ay süren av yasağına rağmen istenilen sonuca ulaşılamaması hamsinin sadece aşırı avlanmadan etkilenmediğini, diğer olumsuz yapay ve doğal faktörlerinde hamsinin küçük, etsiz, yağsız kalmasında önemli rol oynadığını gösterir.

Çünkü ideal yaşam koşullarında, temiz, bol oksijenli, kısmen soğuk, uygun asitlik derecesindeki deniz suyunda hamsi çok çabuk büyüyen kısa ömürlü bir balık türüdür.

Oysa bu günkü Karadeniz de hamsinin erken üreme evresi ve büyümesi deniz suyu sıcaklığının ve asitliğinin artmasından olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

KARADENİZDE BALIKÇILIK BÜYÜK BİR TEDİT ALTINDA!

Günümüzde ve gelecekte Karadeniz de balıkçılığı tehdit eden ve edebilecek iki temel faktör öne çıkmaktadır.

Bunlardan birincisi doğal olan Bölgesel Isınma dır.

Başka deyişle atmosferdeki karbondioksitin artmasına bağlı olarak deniz suyunun sürekli olarak ısınması ve asitleşmesidir.

1950 yılında atmosfere salınan karbondioksit miktarı yılda 5 milyar ton iken günümüzde bu değer 40 milyar tona yakındır.

Gelecek 50 yıl içerisinde sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak atmosfere salınan karbondioksit miktarının daha da artışı dikkate alınırsa balıkçılığın çok daha ciddi bir şekilde olumsuz etkileneceği açıktır.

Balıkçılığı olumsuz etkileyen bir diğer faktör ise insan faktörüdür.

Aşırı ve bilinçsiz avlanma yanında deniz kirliliği Karadeniz de balıkçılığı bitirme noktasına getirmiştir.

Balık türü ve bolluğu bakımından gün geçtikçe daha da fakirleşen Karadeniz de balıkçılığın geleceğini Karadeniz’e komşu ülkelerin işbirliği yanında toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi belirleyecektir.

Yorumlar (10)
Yasemin 6 ay önce
Hocamın yazısı eolojinin bir dalı olan çevre jeolojisini ve karadenizdeki yaşam koşullarının değişimini konu alıyor.
Prof. Osman BEKTAŞ 6 ay önce
Jeoloji bir doğa bilimidir.
Jeoloji sadece doğanın yapısı ve evrimiyle değil , doga üzerinde yaşayan canlıların evrimiylede ilgilenir.
Muhammet Eroğlu 6 ay önce
Sayın hocam sizin anladığınız bir konu var, dekanlık yaptığınız fakültenin mescidini kapatmak...
Güzel ülkemin insanı 6 ay önce
Ya amca, sen jeoloji profesoruydun, balık senin neyine. MaşAllah memlekette en cahilinden en profuna herkes herşeyden anlıyor.
Bahtiyar VUSLATERİ 6 ay önce
MaşAllah sen adamı eleştirirken ondan aşağı kalır yanın olmadığını gösterdin ilk önce sen öğren eğitimli cahil istemiyoruz kaldı ki senin ne olduğun da buradan belli olmuyor klavye delikanlısı
Gökhan 6 ay önce
Yediğiniz yemekten içtiğiniz suya, elektronik eşyalarınızdan evde kullandığınız kap kacaga ve dahası.... Bunların hepsini JEOLOJİ ye borçlusunuz. Jeoloji aslında hayatımızdır. Araştırın ne demek istediğimi anlarsınız!
Süleyman 6 ay önce
Önce jeolojinin ne olduğunu kavrasan hocama söz etmezdin.
Ali 6 ay önce
Hamsi avı Türk karasularında yasak olsa neye yarar Gürcistan da yasak varmı yok en ufak bir santimlik hamsi bile avlanıyor ve balık unu ve balık yağı fabrikasına satılıyor deniz suyu fiyatından hamsi su soğuk diye Gürcistana gidiyor orda da türk balıkçıkarı hepsini tutup fabrikaya veriyor bu yüzden sadece Türk karasularında değil tüm Karadeniz de yasak olursa o zaman kurtulur hamsi hamsi kafalı yasaklar ile çözüm olmaz
Adnan 6 ay önce
Dünyafa okyanuslardaki balık bolluğu ve büyüklüğü küresel ısınmadan dolayı azalmaktadır. Çünkü Jeolojik geçmişten günümüze değişen dünyadaki yaşam koşullarına canlılarda değişim göstererk uyum sağlamıştır.
Karadenizde bölgesel ısınma sadece karada iklimi değil denizlerdeki yaşam koşullarınıda değiştirmektedir
kağan kuzeykan izmir 6 ay önce
yav hamsi fotoğrafı koymayın buralara hiç uğramıyor, tazesine hasretiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@