YSK gerekçeli kararı açıkladı! YSK gerekçeli kararının tam metni

YSK İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı

YSK gerekçeli kararı açıkladı! YSK gerekçeli kararının tam metni
banner432

YSK, 31 Mart’ta İstanbul’da iptal ettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal gerekçesini açıkladı. 250 sayfalık gerekçekli karar YSK’nın internet sitesinden yayımlandı.

Gerekçeli kararın 200 sayfasında, İstanbul İlçe Seçim Kurulları’nın kısıtlı, ölü seçmen ve sandık kurullarıyla ilişkin araştırma sonuçları ve bu araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendiremeler bulunuyor. 15 sayfalık bölümünde ise kararın net gerekçesi yer alıyor. Kararın geri kalan bölümü ise muhalefet şerhlerinden oluşuyor. YSK’nın seçimi iptal etmesinde temel dayanak ‘sandık kurullarında yer alan sandık kurulu başkanlarının kamu görevli olmaması’ gösteriliyor.

YSK’NIN GEREKÇELİ KARARININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN…

YSK gerekçesinde 754 sandık başkanının kamu görevlisi olmadığı belirtildi.

Kararda, “Seçim sonucunun belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri sayım döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması, bu sandıklardaki seçim sonucunun güvenilirliğini ciddi biçimde zedelemektedir” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, “CHP adayı ve AK Parti adayı arasında oy farkının 13.729 olması nedeniyle, 754 sandıkta sandık kurulu başkanlarının kanun hükmüne aykırı olarak belirlenmesi ve bu şekilde oluşan sandık kurullarının yaptıkları seçim iş ve işlemlerine itibar edilemeyecek olması, sonuca müessir olay ve haller kapsamında değerlendirilerek seçimin neticesine müessir görülmüştür” denildi.

SADİ GÜVEN: SEÇİMİN İPTALİNİ GEREKTİRİR TESPİT YOK

Karşı oy kullanan YSK Başkanı Sadi Güven’in değerlendirmesinde ise çarpıcı bir itiraza yer verdi.

Güven, “5 kişisi siyasi parti temsilcisi olup 7 kişiden oluşan sandık kurulunda siyasi partili üyelerle birlikte görev yapan usulsüz atanmış sandık kurulu başkanının 31 Mart 2019 günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin maddi hatalar giderilip geçersiz oyların tamamının yeniden sayılması karşısında tek başına seçimin neticesine tesir ettiğine ilişkin seçimin iptalini gerektirir tespit olmadığından sayın çoğunluğun seçimin iptali ile yenilenmesine ilişkin kararına katılınamamıştır” ifadelerini kullandı.

KISA KARARDA ‘KAMU ÇALIŞANI OLMAYAN SANDIK GÖREVLİSİ’ GEREKÇE GÖSTERİLMİŞTİ

YSK, 6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermiş, kısa kararında ise “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oyçokluğuyla karar verilmiştir” ifadelerine yer vermişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 20:47

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Papa
Ali Papa - 4 ay Önce

Rahmetli annem, bir kabahat işlediğimizde biz yapmadık dersek, bir veya çok yalan söylersek, aynada yüzümüze bakıp birilerine iftira atarsak "Uydur uydur ebegümeci" derdi. Ey YSK (7 üye) ve talimat merkezleri sözüm size : Uydur uydur ebegümeci.

DuRsUnTeMeL
DuRsUnTeMeL - 4 ay Önce

Gereksiz gerekçeli karar imamoğlunun kazandığı seçimi elinden alan hırsızlar.

Caglar
Caglar - 4 ay Önce

Referandum ve cumhurbaskanligi secimlerinde sandik kurullari hep memur du degil mi?Allah (c.c.) sizi bu ramazan gununde bildigi gibi yapsin!!

Ersin gemici
Ersin gemici - 4 ay Önce

akparti camuru minareye kılıf bulmuş sanırdık bu defa kılıfta bulamadı

Ali Rıza
Ali Rıza - 4 ay Önce

Göz göre yediler hemserimin hakkını

İsa Sayar
İsa Sayar - 4 ay Önce

200 sayfaya gerek yoktu. Sayın Binali Yıldırım olayı çok güzel özetledi: Çünkü çaldılar.

DuRsUnTeMeL
DuRsUnTeMeL @İsa Sayar - 4 ay Önce

Kanıtlayamazsan müfterisin. Çalmak sizin işiniz de bu sefer size çaldırmadık.

Ali Rıza
Ali Rıza @İsa Sayar - 4 ay Önce

Isa deben dusuk ysk kararinda tel bir tane hirsizlikla ilgili yazi yok hikayr. Kılıf bulamamislar.

Ali Papa
Ali Papa @İsa Sayar - 4 ay Önce

Aynaya bakarken söylemiş olabilir.