Yıkılan binanın betonunda deniz kumu tespit edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken binaya ilişkin "Binanın betonunda deniz kumu ve deniz kabukları tespit edildi" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise olayda hayatını kaybedenlerin sayısının 18’e yükseldiğini açıkladı.

banner432

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken bina ile ilgili son durumu basın mensuplarıyla paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 74 saat geçtiğini söyleyerek, "Şu ana kadar 32 vatandaşımızı çıkardık. 14’ü sağ olarak maalesef 18 vatandaşımız hayatını kaybetti. Az önce bir vatandaşımıza ulaştık. Muhtemelen onu da yarım saat içerisinde çıkarırız. Muhtemelen yaşamıyor. Adli soruşturma olayla ilgili devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları aynı titizlikle devam ediyor. Çalışmalar devam ediyor" dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise binanın olduğu alanın fotoğraflarını göstererek, "Bölge adliye mahkememizin yakınında, 12 580 numaralı adamızda bulunan alanda 8 bina mevcut. Bu adamızda 131 bağımsız bölüm var. Binada ise 14 konut üç tane ticari ünitemiz var. Mevcutta imar planına göre 8390 metrekare olması gerekirken fiili inşaat alanı çok daha üzerinde. Şuan bu alanda yıkılan binanın etrafında bulunan on tane binayı güvenlik gerekçesiyle boşalttık. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak, bu binamız zemin altı beş kat ruhsatlı ancak projesi zemin artı yedi kat olarak yapılmış. Kullanılan beton numunesi C3-C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Binanın yeniden yapımı durumunda beton kalitesinin C30 olması gerekiyor. Beton sınıfını incelediğimizde deniz kumu ve deniz kabukları olduğunu gördük. Çekme dayanıklılığı oldukça düşük. Yanında boşaltılan bina ise ruhsatı üç kat. Ancak on katlı. Riskli yapı durumunun tespit etmeye başladık. Yıkılan binanın yanındaki on binayı kısa sürede tespit etmiş olacağız. Bölgede ne kadar riskli bina var ise, bakanlığımız bunu ücretsiz olarak yapacak. Bunu hızlı bir şekilde yapacağız. Riskli binaların tespitinin yapılmasıyla kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de hep birlikte yapacağız. Artık böyle bir olayda yeni bir canlı yayınla vatandaşımızın karşısına ne ben ne de benden sonra gelecek bakanlar çıkmasın. Başka ocaklara ateş düşmesin. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini hepimizin bilmesi gerekiyor" dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu enkaz altında kaç kişi kaldığına dair soruya ise, "Sayı vermiyoruz. Binaya misafirler gelmiş olduğunu düşünürsek, alt tarafta da dükkan var. Bu binada olduklarını düşünüp de binada olmadıklarını öğrendiğimiz kişiler oldu" dedi. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
hhh
hhh - 2 hafta Önce

peki ruhsatı kim verdi

Ff
Ff @hhh - 2 hafta Önce

CHP li kartal belediyesi

İbraam
İbraam - 2 hafta Önce

Büyükşehir belediyelerinde ruhsatları ilçe vermez. B.şehir onaylar, denetler,sazanlar Kartal Belediyesi CHP liya saldırmış..

Uğur yalçın
Uğur yalçın - 2 hafta Önce

He imar affınıda cehape çıkardı. Fetö ye ne isterse cehape verdi İstanbul büyükşehir belediyesi o binaya ruhsatı cehape ye sorduda verdi TSK yı erğenekon balyoz ayışığı sarıkız casusluk kumpas davalarıyla içeri tıkanda cehape dir tüm sırların olduğu kozmik odaya fetö yü cehape soktu ne istediler se fetö ye verdik diyen cehape genel başkanıdır cehape vekilleri pensilvanya ya hep ğidip fetö teröristiyle resim çekilirler açılım diye pkk ile iş tutan cehape dir. Ah sizi ah yatacak yeriniz yok sizin akp liler

Aristo
Aristo - 2 hafta Önce

Sazan düşmüş CHP li belediye demiş fırsatı buldu ama bilğisi yok zaten oy verdiği yerden belli cahil olduğu büyükşehir lerde i ar iskan yapı kullanma büyükşehir in uktesinde dir yani ğötevden alınan akp li belediye başkanının anladın mı bu kafa ile işte sonumuz bu

murat başkan
murat başkan - 2 hafta Önce

imar barışına büyük sekte vurur bu durum :)) hükümet kaçak yapıları satmayı düşünordu :)) Allahın sopası işte..

banner393

banner426

banner443

banner441