banner556

Yerli koronavirüs aşısının yan etkisi var mı? Gönüllü olan kişi yaşadıklarını anlattı

Yerli aşıyı yaptıran gönüllü yaşadıklarını anlattı.

Gündem 05.12.2020, 20:07
Yerli koronavirüs aşısının yan etkisi var mı? Gönüllü olan kişi yaşadıklarını anlattı

Kayseride Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) yürütülen yerli aşı çalışmalarında Faz 1 kapsamında gönüllü olan 32 yaşındaki Mahir Koparan, "Sağlık durumum gayet iyi. Aşının hiçbir yan etkisini görmedim. Hiçbir ağrım olmadı" dedi.

ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce (İKUM) Kovid-19'a karşı geliştirilen aday aşının Faz 1 çalışmaları devam ediyor.

Yerli aşı adayları arasında yaygın uygulanmaya en yakın olan ve insan deneyleri sürdürülen aşının Faz 1 kapsamındaki ilk doz uygulaması 44 gönüllüye Kasım ayı başında yapıldı.

Önemli bir yan etki bulgusuna rastlanmayan ilk doz uygulamadan sonra ikinci doz aşılar da 26 Kasım'dan bu yana gönüllülere yapılıyor. Faz 1 çalışmalarında ikinci doz uygulanan Mahir Koparan, açıklamalarda bulundu.

Yerli koronavirüs aşısının yan etkisi var mı? Gönüllü olan kişi yaşadıklarını anlattı

"AŞININ YAN ETKİSİNİ GÖRMEDİM, HİÇBİR AĞRIM OLMADI"

Filmlerde yardımcı roller oynayarak geçimini sağladığını belirten Koparan, "Aşı çalışmasını duydum. Gönüllü olup, ülkemize ve insanlarımıza yararlı olmak istedim. Kendim daha önce koronavirüse yakalanmamıştım. Bunun önlemini bir an önce almak için kendim gönüllü oldum. Sağlık durumum gayet iyi. Aşının hiçbir yan etkisini görmedim. Hiçbir ağrım olmadı. Bu aşıyı insanlarımıza tavsiye ediyorum. Bu aşıyı vurulun. Çok ölü oluyor ve bu durum bizi üzüyor" ifadelerini kullandı.

Yerli koronavirüs aşısının yan etkisi var mı? Gönüllü olan kişi yaşadıklarını anlattı

"AŞI YAPTIRDIĞIM İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM"

Koronavirüs nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine değinen Koparan, "Bu virüsün çıktığı günden bu yana insanlarımız ölüyor. Bu ailemizden biri de olabilir. O yüzden bunun önüne geçmemiz lazım. Şu ana kadar hiçbir yan etkisini görmedim. Aksine antikor etkisi oluşuyor. Size hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlıyor. Bunu herkese tavsiye ediyorum. Bu çünkü Sağlık Bakanlığı'nın destekleriyle geliştirilen bir aşı. O nedenle bence aşının vurulması iyi. Şu an kendimi gayet iyi hissediyorum. Aşı yaptırdığım için pişman değilim. Aksine çevremde de 'aşı vurdurmayacağım' diyenlere aşıyı vurdurun diyorum. Çünkü bu illetin önüne geçin. Bu hastalık bir an önce bitisin istiyorum. İnsanlarımız ölmesin. Bu aşı milletimiz için inşallah hayırlı olur" diye konuştu.

Yerli koronavirüs aşısının yan etkisi var mı? Gönüllü olan kişi yaşadıklarını anlattı

"MERKEZ MÜDÜRÜ: AŞI ÇALIŞMALARI OLUMLU GİDİYOR"

Aşı uygulanan Mahir Koparan'ın durumuyla ilgili bilgi veren İKUM Müdür Yardımcısı Ahmet İnal ise, "Mahir Bey'e bugün ikinci doz aşısını uyguladık. Zaten bizim ilk 4 gönüllüde dozumuz belliydi. Yani ilk 2 gönüllümüze 3 mikrogram, diğer 2 gönüllümüze 6 mikrogram doz uyguladık. Mahir Bey, yüksek doz uyguladığımız gönüllülerden birisiydi. Hiçbir yan etki görmedik. Aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar dahi görülmedi. Aşı çalışmaları şu ana kadar çok olumlu gidiyor. Bu yerli aşımızın güvenli olduğunu gösteren bir durum" dedi.
 

Yorumlar (5)
yorumcu 2 ay önce
Asil mesele yan etkisi olup olmamasi degil , Yan etkileri konusunda devletin bizi DOGRU bilgilendirip bilgilendirmeyecegidir.Covid-19 surecinde devlet , kendine olan guveni buyuk olcude yitirmistir.Asi karsiti olmayanlar bile asiya karsi cekimser kaliyor.Bunun sorumlusu halkin sagligini ve bilgi alma hakkini onemsemeyen devlettir.
Barış 2 ay önce
Hani aşılar 11 Aralık'ta gelecek 14 günlük bi araştırma süresi vardı ? Neden bunlara gerek duyulmadan aşı şu an yapılıyor ? İçerik bellimi ?
camoka 2 ay önce
bir milyon aşı kendilerine millete ne olduğu belli olmayan çin aşısı bunların sözünün itibarı yok almanyadan alınan aşının fiyatı19 dolar çinden alınan 75 dolar inanmayan araştırsın
Kaptan 2 ay önce
Bu nasil bir vatandaşlıktır, sen kesinlikle bu ülkenin vatandaşı olamazsın, yok Devlete güvenmiyormuşta daha neler neler, öyleyse güveneçeğin yere git seni tutanmı var. Bizim Devletimiz örnek bir şekilde çalışıyor. Ben Almanya'da yaşıyorum burada hergün ölü sayısı 400-500den aşağı düşmüyor yetkililer çaresiz. Devletimizi karalayaçağına gözünü aç Dünyada neler oluyor ona bak
Vatandaş 2 ay önce
Helal sana be kardeşim, benim aklımdan geçenleri yazdın. Bu kadarı da hainliktir artık.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@