Yeni sigara paketleri böyle olacak

Sağlık Bakanlığı yetkilileri torba yasada öngörülen kriterler çerçevesinde hazırladıkları sigara paket örneklerini komisyona getirdi.

Yeni sigara paketleri böyle olacak


AK Parti'nin tütün mamulleriyle ilgili yasakların kapsamını genişleten, sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hüküm de içeren torba yasa teklifinin TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşmeleri başladı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven'in de hazır bulunduğu toplantıya bakanlık yetkilileri teklifte öngörülen kriterler çerçevesinde hazırlanmış sigara paket örneklerini de getirdiler.

SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan teklife göre televizyonda yayınlanan program, filmler, dizi, müzik klipleri, reklam ve tanıtım filmlerinin yanı sıra artık sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda da tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. Üniversite kampüs alanlarındaki işletmelerde sigara satılamayacak.

Tütün ürünleri, kişilerin doğrudan ulaşacağı veya göreceği şekilde satışa arz edilemeyecek. Bu ürünlerin işletme içinden ve dışından görünmeyecek şekilde renk, şekil ve ebatları Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen kapalı dolaplarda satışa sunulması zorunlu olacak.

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak. Yasaklara uymayanlar 5 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak. Kapama cezası da verilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 18:44


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
DuRsUnTeMeL
DuRsUnTeMeL - 2 hafta Önce

Ayip ya bu ne? Saygısızlık! içiyorsak paramızla içiyoruz yüklü miktarda ÖTV’de ödüyoruz! Hırsızlık mı yapıyoruz? Kişi haklarına saygısızlık.

hem
hem - 2 hafta Önce

suç sigarada mı satanda mı? bu kadar zararlıysa üretmeyin o zaman. açık açık sizi öldürüyoruz diyorsunuz bu görüntülerle. uyuşturucuyla farkı var mı?

paşaa
paşaa - 2 hafta Önce

bu nedir ya insanların midesini neden bulandırıyosunuz okadar zararlıysa satmayın kardeşim hem zehir satıp hem ölürsün demek nedir? bedavamı dağıtıyosun bukadar iğrençlik olurmu? cayır cayır vergi almayı biliyosunuz ama

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Kola da bulunan marketlerde satılan ürünlerin neredeyse tamamı sigaradan daha zararlı, özellikle cola ve beyaz ekmek.

banner426

banner443

banner441