Yaya koruma sistemi geliyor

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, Bosch'un, yayaların ve bisikletlilerin trafik kazalarına karşı korunabilmesi amacıyla yeni teknolojiler geliştirdiği belirtilerek, bu teknolojiler arasında, aracın ön ucunun bir çarpışmadaki etkinin çoğunu emmesini sağlay

Yaya koruma sistemi geliyor


Konuya ilişkin yazılı açıklamada, Bosch'un, yayaların ve bisikletlilerin trafik kazalarına karşı korunabilmesi amacıyla yeni teknolojiler geliştirdiği belirtilerek, bu teknolojiler arasında, aracın ön ucunun bir çarpışmadaki etkinin çoğunu emmesini sağlayan yeniliklerin de yer aldığı ifade edildi.

Bosch'un, EPP ile otomotiv iş koluna güvenli olduğu kadar etkin maliyetli bir sistem sunduğu dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:''EPP; kaza tespitinde kendini yıllardır kanıtlamış olan arabanın ön ucu için ivme sensörlerinden ve saniyenin küçük parçalarında motor kaputunu yükselten erişim düzeneğini tetikleyen bir kontrol biriminden oluşuyor.

Sistem, çarpılan gövdeye daha efektif bir 'deformasyon alanı' sağlıyor ve yaralanma riskini azaltıyor. Bir alternatif olarak, hava yastıkları da çarpışma koruyucusu olarak göz önünde bulunduruluyor.

CANLILARI TESPİT EDEN SİSTEM

Bosch tarafından EPP için geliştirilen bir diğer özel sistem ise çarpışmayı güvenilir bir şekilde tespit ve analiz eden özellik. Bu özellik sayesinde, sistem bir insan bedenini ya da bir alışveriş arabası gibi cansız nesneleri tam olarak ayırt edebiliyor. Canlı bedenleri tespit eden sistem, koruma amaçlı işlevleri aktive ederken, cansız nesneleri tespit etmesi durumunda fonksiyonlar aktive olmuyor.''

Bosch'un düzenlediği birçok testten 3 binden fazla veri elde ettiği belirtilen açıklamada, bu verilere dayanarak ve yüksek zekalı algoritmaların yardımıyla, EPP'nin anında ve güvenilir bir biçimde koruyucu mekanizmaları tetiklediği dile getirildi.

Açıklamada, EPP'li iki araç modelinin bu yıl seri üretimine başlanacağı ve yakında sistemin ilave uygulamalarının da hayata geçirileceği bildirildi.

TRAFİKTE YAYA VE BİSİKLETLİLERİN ÖLÜM RİSKİ YÜKSEK

Açıklamada, istatistiklere göre özellikle yayalar ve bisikletliler için cadde trafiğinde ölüm riskinin oldukça yüksek olduğu, 2005 yılında trafik kazalarındaki ölümlerde bu grubun payının Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 25, Kore ve Japonya'da ise yüzde 45 oranında olduğu bilgisine yer verildi.

AB'nin, konuya ilişkin olarak ''eSafety'' (eGüvenlik) programını 2010 yılı itibariyle trafik kazalarını yarıya indirme amacıyla hayata geçireceği ifade edilen açıklamada, bu kapsamda, Avrupa-NCAP çarpışma testinin de yayaları korumak için etkili teknikler arasında yer aldığı, Japonya ve Kore'de ise yasa koyucuların da benzer ölçümlerle hareket ettikleri kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem