Yasin Hayal'in davası sürüyor

Trabzon'da, 24 Ekim 2004 tarihinde Mc Donalds önüne bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına neden olan ve 6 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırılan ancak cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilen, ardından gazeteci Hrant Dink cinayet

Gündem 03.03.2009, 10:23
Yasin Hayal'in davası sürüyor

Trabzon'da, 24 Ekim 2004 tarihinde Mc Donalds önüne bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına neden olan ve 6 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırılan ancak cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilen, ardından gazeteci Hrant Dink cinayetini azmettirdiği iddiasıyla tekrar tutuklanan Yasin Hayal'in Mc Donald's'ı bombalama olayı nedeniyle yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmaya, Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle Tekirdağ Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yasin Hayal katılmadı. Mahkeme heyeti, sanığın esasa ilişkin son savunması ve son sözünün tespiti için Tekirdağ Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimata cevap gelmemesi üzerine, bu talimatın takibine ve beklenmesine karar vererek duruşmayı 9 Nisan 2009 tarihine erteledi.

Öte yandan, Yasin Hayal, Mc Donald's kafeyi bombalama olayı nedeniyle 13 Ekim 2005 tarihinde 11 ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuş ve 17 Nisan 2006 tarihinde sonuçlanan duruşmasında dört ayrı suçtan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Hayal, patlayıcı madde imal etmek suçundan 3 yıl 4 ay, yaralama ve çevreye zarar vermek suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası olmak üzere 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay'a giden ve 8. Ceza Dairesi'nde görüşülen dosyada, Hayal'e, patlayıcı madde imal etmek suçundan verilen 3 yıl 4 aylık hapis cezası onanmış, aynı ceza dairesi yaralama ve çevreye zarar vermek suçundan da üç yıl 4 ay hapis cezasını ise yeniden değerlendirerek bu hükmü bozmuştu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 8 Şubat 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5728 Sayılı Kanunun 562. maddesine göre Hayal'in yeniden yargılanmasına karar vermişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@