"Veli Küçük hasmım olur"

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Saçan, savcılık ifadesinde 'Küçük'ü hiç tanımam ve hayatımda hiç görmedim. Dostum değildir ancak hasmım olabilir' dedi Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube

Gündem 31.01.2009, 09:01

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Saçan, savcılık ifadesinde 'Küçük'ü hiç tanımam ve hayatımda hiç görmedim. Dostum değildir ancak hasmım olabilir' dedi

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, savcılıkta emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le ilişkisinin sorulması üzerine, “Ancak hasmım olabilir” dedi. Saçan'a Başbakan'a yönelik küfürlü konuşmaları da soruldu.
Savcılıkta 60 sayfalık ifadede veren Saçan'ı, soruşturma savcılarından Mehmet Ali Pekgüzel sorguladı. Saçan'ın sorgu tutanağına göre meslekten alınmasının nedeni Ergenekon. Saçan, bu konuda “2001 yılında Veli Küçük ve Ergenekon örgütü ile ilgili olarak aldığım proje çalışma izninin bir intikamı olarak meslekten alındım” dedi.

Saçan sorgusunda Sedat Peker'in Küçük tarafından yönlendirildiğini istihbari olarak bildiklerini, özellikle jandarma görevlileriyle arasının iyi olduğunu bildiklerini anlattı.

Saçan, “Sedat Peker'in adamı olarak 1999'da şubemde çalışan Ali İhsan Yıldırım isimli polis memurunun sicilini bozarak attım, adli idari soruşturma başlattım” dedi. Saçan, Yıldırım'ın bir dilekçeyle emniyet müdürlüğüne başvurduğunu, hakkında 58 ayrı başlıkta disiplin ve yolsuzluk ile ilgili iddialarda bulunduğunu anlattı.

Saçan “Küçük'ü hiç tanımam ve hayatımda hiç görmedim. Telefonla görüşmedim. Sadece Tuncay Güney'in anlatımları üzerine hakkında işlem yaptım. Dostum değildir ancak hasmım olabilir” dedi.

Küçük'ün “Saçan isimli şahsı tanıyorum. Yeditepe Üniversitesi'nin sahibi Bedrettin Dalan'ı ziyarete gitmiştim. Kendisiyle Bedrettin Bey'in odasında karşılaştım. Kendisinin orada ders verdiğini öğrendim. Ancak konuşmadım. Zaten samimiyetimiz de yoktur” dediği hatırlatılan Saçan, Küçük'ü hiç tanımadığını ve karşılaşmadığını ileri sürdü.

'Bazı kurumları yıpratmayalım'
Saçan Güney'in 2001'de Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde verdiği ifadelerle ilgili yöneltilen sorulara da cevap verdi. Güney'in kasatlerindeki iddiaları Organize şubenin araştırıp araştırmadığı sorulduğunda ise Saçan, “Bu iddialarla ilgili olarak savcılıktan soruşturma izni aldık. Somut bir delil olsaydı savcılık işlem yapardı. Ancak savcılık soruşturma açmadığı için biz de operasyon yapmadık” diye cevap verdi.

Saçan, konuşmasına “Bu olay şubemize intikal ettiğinde Türkiye'nin şartları bu şekilde değildi. Askerler hakkında kolay operasyon ve soruşturma yapılamıyordu.

Başsavcının bana yazmış olduğu ön inceleme yazısından da bunu anlamanız mümkündür. Orada bazı kurumları yıpratmayalım şeklinde ibareler vardı” diye devam etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@