kebir reklamı

Vekillere ''kral gibi'' yetki !

AKP, CHP ve BDP tem­sil­ci­le­ri­nin ya­sa­ma do­ku­nul­maz­lı­ğıy­la il­gi­li ça­lış­ma­la­rı ya­kın­dan iz­le­yen es­ki Dev­let Ba­ka­nı, hu­kuk­çu Tay­fun İç­li, “Ba­kan­lar, mil­let­ve­kil­le­ri hak­kın­da yol­suz­luk id­di­ala­rı ile il­gi­li fez­le­

 Vekillere ''kral gibi'' yetki !

banner197

AKP, CHP ve BDP tem­sil­ci­le­ri­nin ya­sa­ma do­ku­nul­maz­lı­ğıy­la il­gi­li ça­lış­ma­la­rı ya­kın­dan iz­le­yen es­ki Dev­let Ba­ka­nı, hu­kuk­çu Tay­fun İç­li, “Ba­kan­lar, mil­let­ve­kil­le­ri hak­kın­da yol­suz­luk id­di­ala­rı ile il­gi­li fez­le­ke­le­ri­nin ha­va­da uçuş­tu­ğu bir dö­nem­de, Ya­sa­ma Do­ku­nul­maz­lı­ğı­’nın kap­sa­mı­nın ge­niş­le­til­me­si ile il­gi­li Ana­ya­sa de­ği­şik­lik gi­ri­şim­le­ri dik­kat çe­ki­ci. Böy­le bir şey dün­ya­da yo­k” de­di.

Rüş­vet­çi­ye ko­ru­ma

Uz­la­şı­lan dü­zen­le­me ile ya­sa­ma do­ku­nul­maz­lı­ğı­nın kap­sa­mı­nın da­ha da ge­niş­le­til­mek is­ten­di­ği­ni be­lir­ten Tay­fun İç­li, Sözcü'den Saygı Öztürk'e şu de­ğer­len­dir­me­ler­de bu­lun­du:

“Mil­let­ve­kil­le­ri, zim­met, rüş­vet, hır­sız­lık do­lan­dı­rı­cı­lık gi­bi yüz kı­zar­tı­cı suç­lar­la, ka­çak­çı­lık, res­mi iha­le ve alım sa­tım­la­ra fe­sat ka­rış­tır­ma, te­rör ey­lem­le­ri­ne ka­tıl­ma, uyuş­tu­ru­cu ti­ca­re­ti, te­ca­vüz, dev­le­tin gü­ven­li­ği­ne kar­şı suç­lar gi­bi ağır ce­za­yı ge­rek­ti­ren suç­la­rı iş­le­miş ol­sa­lar ve su­çüs­tü ha­lin­de ya­ka­lan­sa­lar bi­le 367 mil­let­ve­ki­li­nin oyu ile alı­na­cak Mec­lis ka­ra­rı ol­ma­dık­ça tu­tuk­la­na­ma­ya­cak, sor­gu­ya çe­ki­le­me­ye­cek ve yar­gı­la­na­ma­ya­cak­tır.

Dü­zen­le­me etik de­ğil

Böy­le bir Ana­ya­sa de­ği­şik­li­ği ger­çek­leş­ti­ği tak­dir­de mil­let­ve­kil­le­ri her tür­lü suç­tan do­ku­nul­maz­lı­ğa ka­vuş­muş ola­cak. Ya­sa­ma Do­ku­nul­maz­lı­ğı ‘suç­lu­la­rın sı­ğın­ma kal­ka­nı­’, TBMM ça­tı­sı da suç­lu­la­rın sı­ğı­na­ğı de­ğil­dir. De­ği­şik­lik ger­çek­leş­ti­ği tak­dir­de; TBMM’­nin say­gın­lı­ğı­na göl­ge dü­şe­cek.

Met­ne gö­re kas­ten adam öl­dü­ren bir mil­let­ve­ki­li su­çüs­tü ya­ka­landığı tak­dir­de ya­sa­ma do­ku­nul­mazlığından ya­rar­lan­ma­ya­cak. Mil­let­ve­ki­li­nin kas­ten adam öl­dür­düğü ilk an­da nasıl sap­ta­na­cak? Böy­le bir ifa­de hu­kuk mantığından yok­su­dur. Tür­ki­ye de bin­ler­ce in­sa­nın adil yar­gı­lan­ma hak­la­rı ih­lal edi­lir­ken sa­de­ce ve­kil­le­re ye­ni kal­kan­lar oluş­tu­ran bir dü­zen­le­me etik de de­ğil­dir.

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neslihan s. - 4 yıl önce
Bu da sürecin bir parçası olarak, talebe gerek kalmaksızın işletilmeli. Yani 12saati aşan bir kesinti mi yapılmış, bir sonraki faturadan 50 tl otomatik düşülsün. Tıpkı açma kapama bedeli yansıtıldığı gibi...