Vekillerden Sümela yorumu

Trabzon’un fetih tarihi olan 15 Ağustos 1461 ile Sümela manastırında ayin yapılacak gün olan 15 Ağustos’un aynı günlere çakışması dikkat çekti. Trabzon’un gündemine oturan bu olayla ilgili haber61.net milletvekillerinin görüşlerini aldı. İşte Milletvekill

Gündem 29.05.2010, 14:49
Vekillerden Sümela yorumu

Trabzon’un fetih tarihi olan 15 Ağustos 1461 ile Sümela manastırında ayin yapılacak gün olan 15 Ağustos’un aynı günlere çakışması dikkat çekti. Trabzon’un gündemine oturan bu olayla ilgili haber61.net milletvekillerinin görüşlerini aldı. İşte Milletvekillerinin açıklamaları:

 

‘BİLMİYORDUM’

AK Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu: “Ben bu tarihe denk geldiğini bilmiyordum. O bence tesadüfi olmuştur, bilinçli değildir. Senede bir defa ayine açılmasında da sakınca görmüyorum. Vali beyin düşüncelerine de katılıyorum. Sonuçta Turizm açısından katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşülüp ayin gününün ileri veya daha önce bir güne alınması yönündeki soruya ise Seymenoğlu, “Şuanki aşama nedir bilmiyorum. O konuda bir şey diyemem” ifadelerini kullandı.

 

‘TARİH DEĞİŞTİRİLMELİ’

CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi: “Ben ibadete açılmasına sınırlı bir şekilde sakınca görmemiştim. İbadete belli bir günde açılabilir. Ama o tarihi değiştirmek gerekir. Bu olayı tesadüf olarak değerlendirmek istiyorum. Özel bir şey olmaması gerektiğini düşünüyorum”

 

‘PONTUSÇULUK ZEMİNİ’

MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu: “Bu konu ile ilgili geçen yıl gelmişlerdi ayin yapmak için. Turizm Müdürümüz oranın müze olduğunu ifade etmişti. Ben ozaman sayın valiyi aramıştım. Vali bey bu talimatı kendisinin verdiğini söylemişti. Ben de kendisini tebrik etmiştim. Ama aradan kısa bir süre geçti ve devlet bakanı Egemen Bağış Trabzon’a geldi. Vali beyle bir görüşme yaptı. O görüşmede ne konuşuldu bilmiyorum. Daha sonra Trabzon’da ayin yapılabilir fikri ortaya koyuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2009 yılı bütçesine ben Trabzon Milletvekili olarak katıldım.

Ben orada bir şey ifade etmiştim, hristiyanlarının amacının emellerine zemin hazırlanmak için yapıldığını söylemiştim, örnek de vermiştim mesela bakın Trabzon’da Ayasofya müzesi olarak anılan yer resmiyette bir camiidir. Ama Müslümanlar burada namaz kılamıyor. Ben Başbakan’a da soru önergesi yazdım. Yunanistan’da eski olan caminin onarılıp Müslümanların orada namaz kılabilmesini isteyebilir miyiz diye bir soru önergesi. Ama hala cevap gelmedi. Bence bu olay Pontusçuluğa zemin hazırlamaktır. Üstelik bu tarih de tesadüf değildir. Kesinlikle yanlıştır bu olay. Bunun peşinden daha tavizkar isteklerin ortaya çıkacağını da söylenebilir”

 

Batuhan Hazar ÇAVDAR / Haber61.net

 

İlgili haberler:Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
mavituğ 11 yıl önce
süleyman beyin tek yaptığı pontus pontus diye milleti doldurmak burdaki asıl amaç başarızlığı gizlemek ne yapmış trabzon için akyazı için ne yapmış,tren yolu için ne yapmış,güney çevre yolu için ne yapmış bu zihniyette yerel basın olduğu sürece trabzondan daha çok katil çıkar.
kelerli 11 yıl önce
güzel arkadaşım sayın yunusoğlunun söylemlerinde hata nerede ? bu tarif tesadüfmü.? yada yunanistandaki cami örneği? seni akyazımı kurtaracak yoksa trenmi ülkenin ulaştırma bakanlığı var. kerem gibi dağları delip yolmu getirecek sana? sana seçim öncesi akyazı için söz verip 3 yıldır kıvıranlara soracaksın bunun hesabını. yada senin vergilerinle tuncelide buzdolabı dağıtanlara. neyin peşindesiniz bilmemki.
Gökçebey 11 yıl önce
Trabzon fetih tarihi 26 Ekim 1461 değil miydi? 15 Ağustos nereden çıktı?
mavituğ 11 yıl önce
fetih 26 ekimde olmuştur. yerel basın insanları germek ve kandırmak için fetih tarihini bile değiştirir.hoşgörü şehiri trabzonu ne hallere düşürüyorlar.nufusü istanbul kadar olmayan yunanistan pontus kuracakmış burda allah ıslah etsin bu komplo teorilerini kuranları.
Ahmert 11 yıl önce
Pontuscu hareket olarak değerlndirilmiş ama, bu sitede yorum yazan çoğu kisi istanbul için "bizans" ibaresini sıkça kullanıyorlar. Yok bizans oyunları, yok bizansa kupa vermedik. Böyle bir şehrin insanları trabzonun geçmişini bilmiyorlar. Konuşup duruyorlar.
Monarchos 11 yıl önce
trabzonun "süleyman latif yunusoğlu" adında bi milletvekili mi varmış? hem trabzonun fetih tarihi de senelerdir 26 ekim olarak kutlanır.. manastırın senede bi gün ibadete açılmasının trabzona çok faydası olur ama trabzonu pontus yapmaz, maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek..
mhmtyılmaz 11 yıl önce
ya az bi araştırında öyle yazın şu yorumları 26 ekim Fatih'in Trabzon'u feth ettiği tarih.tabi başkaları daha önce de feth etmiş olabilir...
slmby 11 yıl önce
ya bırakın ibadeti falan ayak yapmayın.AB ye iyi görünmek için memleketi sattınız yeter artık..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@