banner536

banner526

banner513

Vakalar neden arttı? Virüsü yayan 3 temel hata var

Türkiye'de 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci sonrası koronavirüs vakalarında artış yaşandı. Durumun nedenini araştıran filyasyon ekiplerinin verilerine göre virüsü yayan 3 önemli sebep var.

Gündem 28.06.2020, 09:21
Vakalar neden arttı? Virüsü yayan 3 temel hata var

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 1 Haziran'da birçok yasağın kalkması ile birlikte başta Anadolu olmak üzere artan koronavirüs vakalarının kaynağına yönelik detaylı bir çalışma yaptı.

Filyasyon ekiplerinin verilerine göre, virüsün yayılmasında üç önemli sebep belirlendi. Seyahat yasaklarının kalkması ile birlikte büyükşehirlerden memleketlerine gidenlerin yaptığı geniş aile buluşmalarının yayılmada en büyük sebep olduğu görüldü. Virüsten dolayı hastanelere başvuranların büyük bölümünün aynı soyadını taşımalarının da bu tespiti teyit ettiği belirtildi.

Bilim Kurulunun son toplantısında da gündeme gelen vaka artışlarına yönelik değerlendirmelerde "Mesela şehir dışından gelenler akrabalarla buluşmuş, geniş sofralar kurulmuş. Toplu ziyaretler yapılmış. Özellikle Anadolu'daki vaka artışının en büyük sebebi, aile içindeki bulaşmalardan kaynaklanıyor" görüşü dile getirildi.

GENÇLER VİRÜSÜ EVE TAŞIYOR

İkinci büyük sebep ise bütün ikazlara rağmen kız isteme, nişan ve taziye gibi geleneksel toplantıların devam etmesi ve bu ortamlarda kuralların ihlal edilmesi olarak gösterildi. Bu gibi faaliyetler için başka illerden gelen akrabaların bu törenlere katılarak, virüsü bulaştırdığına dikkat çekildi.

Kurul, virüsün yayılmasındaki üçüncü sebebin ise gençlerin vurdumduymazlığından kaynaklandığı tespitini yaptı. Çalışmada gençlerin özellikle kendi akranları ile dışarıda tedbir almadan bir araya geldikleri, bu buluşmalardan sonra da virüsü evlerine taşıdıkları belirlendi. Aynı evde yaşayanlarda ortaya çıkan vakaların, daha ziyade gençler arasındaki bulaşmalardan kaynaklandığı gözlendi.

TOPLU TAŞIMA SINIRLAMASI

Vaka sayılarının arttığı şehirlerde il pandemi kurulları bazı yeni sınırlamalara ilişkin kararlar almaya başladı. Bu çerçevede Gaziantep'te 15 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşların sabah 07.30-09.30 ve akşam 17.00-19.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarına yasak getirildi. Konya'da ise yığılmaların önüne geçmek için 65 yaş üstüne ücretsiz toplu taşıma aracı kullanımı uygulaması geçici bir süre ile askıya alınırken önümüzdeki süreçte bu tip yasakların diğer şehirlerde de uygulamaya geçeceği belirtiliyor. (Türkiye Gazetesi)


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
ALMANCI 2 hafta önce
EVET ALMANCIYIM!
JAPONYAYI GÖRMEDIM AMA KENDINI BUKADAR CABUK DISIPLINE EDEBILEN BASKA MILLET TANIMADIM.EYYYY MILLET BU ISIN SAKASI YOK ESKI ALISKINLIKLARIMIZI BIRAKMALIYIZ.SOSYAL MESAFE,HIJYEN,MASKE, VE BIRCOK ALANDA SORUMLU YASAMALIYIZ YOKSA ISIMIZ COK ZOR.
Tscan 2 hafta önce
Toplu taşımalar maalesef ağzına kadar dolu nefes alamıyoruz sosyal mesafe kalkıyor çay ocakları aynı hâlâ denetimler yetersiz küçük yerlerde ahpab çavuş ilişkisi var
OFLU TÜRK 2 hafta önce
BENDE DAHİL İŞE GITMEYENLER 18 YAŞ ALTI 60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN HAFTADA ÜÇ GÜN KISITLAMA OLMALI DÖRT GÜNDE HER İŞİNİ GÖRÜR BUNLAR EKONOMİYEDE ZARARI OLMAZ.
Akif 2 hafta önce
Trabzonspor sevdası virüsü yaydı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@