Vaka sayıları düşmezse 9 günlük kapanma gelecek iddiası

Vaka sayıları kontrol altına alınamazsa Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tam kapanma gündeme geleceği öne sürüldü.

Gündem 16.04.2021, 13:15
Vaka sayıları düşmezse 9 günlük kapanma gelecek iddiası

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şayet vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz" sözleri sonrasında gözler son vaka sayılarına çevrildi. Kontrol altına alınmayan vaka ve vefat sayılarının bu şekilde devam etmesi halinde Ramazan Bayramı'nı da kapsayacak şekilde 9 günlük bir sokağa çıkma kısıtlaması gündeme gelecek.

Salı günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayı ile birlikte iki haftalık bir kısmi kapanma dönemine girildiğini açıklamıştı. Kısmi kapanma ile sokağa çıkma sınırlamasından şehirler arası seyahat kısıtlamasına kadar birçok noktada yeni düzenlemeye gidilmişti.

ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ
Bu tedbirlerin uygulanmasıyla rekor kıran vaka ve vefat sayılarındaki gidişat takip edilecek. Ancak günlük vaka sayılarının en azından 25-30 binlere inmesi gerçekleşmezse, devreye başka tedbirler girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şayet vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz" sözleri de bunu işaret etmişti.

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA
Vaka tablosunda hedeflenen rakamlara ulaşılamazsa Ramazan Bayramı'nı da kapsayacak en az 9 günlük tam kapanma uygulanması beklenen seçenekler arasında yer alıyor.

KISMİ KAPANMADA UYGULANAN TEDBİRLER
Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05:00 olarak güncellendi.
Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.
65 yaş üstü 18 yaş altı toplu taşıma sınırlaması yeniden getirildi.
Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle sürecek.

Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.
Lokanta ve benzeri işletmeler Ramazan boyunca paket sistemine geçecek.
Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelendi.
Oteller sadece kendi müşterine hizmet verebilecek.
Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.
Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.
Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek.
Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00'da açılacak.
Toplu taşımada, oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak.

SabahTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (17)
OSman Berk 6 ay önce
Kongre yapıp hastalığı patlat, sonra 9 gün kapanma.
Trabzonum 6 ay önce
Bu millete herşey layıktır vAllahi. Kural tanımayan bir toplumdan ne beklenebilir mi, vakalar artar gider. Birde işin su boyutu var. Kusura bakma reis sende hatalisin hem de çok. Parti kongrelerinde bu hastalık bulamıyor da bayramlarda bulaşmasın önüne geçmek istiyorsun. VAllahi yanlış yoldaşın.
Davut 6 ay önce
Ak partili abla ak ak ak ak diye otobüste göbek atıp video paylaşmıştı ya sayın cumhurbaşkanımız hah işte o gün kapanmak lazımdı. Siz kongre yaptınız.
Milliyetçilik olarak 6 ay önce
Kongresi yapın sonra vaka artırır şimdi kapanma çıkıyorsun size oy vermeyeceğiz güle güle gideceksiniz!
GÖKMEN 6 ay önce
VİRÜS 1 YILI GEÇTİ VAKLAR ARTMIŞ AMA SEN HALEN DAHA VAKA DİYORSAN AKLINDAN ŞÜPHE EDERİM SENN KARDEŞŞŞŞŞ
TS61 6 ay önce
bravooooo
Ts can 6 ay önce
Otobüsler uygulamaya uymuyor bizi denek gibi kullanıyorlar vur patlasin çal oynasın
Akp 6 ay önce
Labelab kongre yap. Önce namazı sonra bayramı yasakla. Bayrak inmedi ezan dinmedi. AMA CAMİYE GİTMEK YASAK
Borabay 6 ay önce
Ekonominin sorumlusu benim ben. Sağlıkta uçtuk. Damat= 128 milyar dolar. Efendi bu ülkenin kaderi ŞAHSININ iki dudağı arasında ise ,ölen 35 bin kişinin sorumlusu benmiyim. O zaman 35 bin kişinin katili olarak beni asın...
Borabay 6 ay önce
İsranbul Ülker bayiliğini beceremedin, ekonomi batak, adalet, eğitim facia. Dış politikada yalnızlık. Koronayı da yönetemeyeceğin becerip iki maske dağıtamadığından belli idi. Yönetemedin, 35 bin kişi öldü, yönetemedin 128 milyar donar buhar oldu, e bir gün mizana gelirsin elbet...
Borabay 6 ay önce
Yönetemedin 128 milyar dolar uçtu, yönetemedin 35 bin insan öldü. Bu ülkenin başı olarak canımız malımız sana emanet deyilmi. Can gitti mal gitti bu emanete ihanettir bu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@