Üstsüze Baktım Oruç Bozulur mu

ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde, üstsüz ve bikinili turistlerle dolu plajlarda denize girenlerden Kemer Müftülüğü'ne, 'Acaba orucumuz bozulur mu?' soruları gelmeye başladı. Müslümanların serinlemek amacıyla denize girmelerinde sorun olmadığını belirten yetki

Üstsüze Baktım Oruç Bozulur mu

ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde, üstsüz ve bikinili turistlerle dolu plajlarda denize girenlerden Kemer Müftülüğü'ne, 'Acaba orucumuz bozulur mu?' soruları gelmeye başladı. Müslümanların serinlemek amacıyla denize girmelerinde sorun olmadığını belirten yetkililer, 'Deniz kıyısında göz haramdan sakınılmalı' uyarısında bulundu.

Kemer Plajı'nda üstsüz ya da bikinileriyle sereserpe uzanıp güneşlenen turistlerle yanyana denize giren oruçlulardan bazıları Kemer Müftülüğü'nü arayıp, bu durumda olan kadınlara bakmanın orucu bozup bozmayacağını sormaya başladı. Müftülüğe telefon eden birçok kişi, 'Üstsüzlere bakmak oruç bozar mı?', 'Günaha girmeden ve orucumuzu bozmadan plajda nasıl denize girmeliyiz?' sorularını yöneltti. Plajda denize giren bazı kişiler ise 'Önemli olan niyetimiz. Niyet bozuk olmazsa sorun yok' ya da 'Turistlere bakmıyorum. Onları görmeden denize girip serinliyorum' dedi.

Kemer Müftüsü Mehmet Muslu, bu konuda kendilerine çok sayıda soru yöneltildiğini belirterek, müslümanların serinlemek amacıyla denize girmelerinde herhangi bir sorun bulunmadığını ancak, haram olan davranışlardan sakınılması gerektiğini söyledi. Mütfü Muslu, şunları söyledi:

“Bir müslümanın serinlemek için denize girmesinde engel yoktur. Zaten oruçlu iken duş almakta ve yıkanmakta sakınca yok. Tabii ki, denize girerken ağız ve burnumuzdan su kaçması neticesinde oruç bozulacağından müslüman bu konuda daha temkinli ve dikkatli olmalı. Bir de Müslüman'ın gözünü haramdan sakınması konusunda dikkatli olması lazım. Orucun mana ve önemine aykırı davranışlarda bulunmak doğru değildir. Müslüman gözlerini haramdan sakınabileceği ortamlarda deniz ve havuza girmelidir. Amaçlanan da zaten budur.”

Hürriyet

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler