banner556

Ünlü iş adamı 276 kişiye virüs bulaştırdı!

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Filiz Ünal İncekara, "Bir büyük kentte Covid-19 tespit edilen iş adamı, 276 kişiye hastalığı bulaştırdı ve beş kişi yaşamını yitirdi" dedi.

Gündem 05.04.2020, 11:51
Ünlü iş adamı 276 kişiye virüs bulaştırdı!

Vaka sayısı, artış hızı ve ölüm rakamlarının hızla yükseldiği İstanbul'daki durumu değerlendiren uzmanlar, test sayılarının yetersizliği ile izolasyon kurallarının çiğnendiğinden yakındılar. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Filiz Ünal İncekara, "Bir büyük kentte Kovid-19 tespit edilen iş adamının 276 kişiye hastalığı bulaştırdığı ve beş kişinin yaşamını yitirdiği gerçeği ortaya çıkmış. Durumun ciddiyeti için halkımızın izolasyon, maske, hijyen kuralları ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekiyor. Bu kurallara uyan bir kişi pozitif olsa da en fazla bir kişiye virüs bulaştırabilir. Ancak şu an için İstanbul'daki bir kişinin 16 kişiye virüs bulaştırması korkutucu" dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın, Çin'de bir kişinin ortalama 2.6 kişiye Covid-19 bulaştırdığını, İstanbul'da ise bir kişinin bulaştırdığı kişi sayısının 16 olduğunu açıklaması gözleri megakente çevirdi.

"UMRECİLERİN KARANTİNAYA ALINMAMASI VAKA SAYILARINA YANSIDI"

4 Nisan itibarıyla Türkiye genelinde toplam vaka sayısı 23 bin 934 il bazında en çok vaka sayısı ve ölüm İstanbul'da gerçekleşti. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Filiz Ünal İncekara, "İstanbul özelinde konuşacak olursak, bu kente dönen Umrecilerin bir kısmının karantinaya alınamaması vaka sayılarına direkt yansıdı. Son Umre kafilesinin geldiği ve tamamının izole edildiği Ankara'daki artış hızı daha kontrollü.

GÖÇMEN TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Edirne'ye göçmen akını da, İstanbul üzerinden gerçekleşmişti. Özellikle İran'dan sınırı kaçak geçen ve İstanbul üzerinden Edirne'ye gidenlerin etkisi yadsınamaz" dedi.

276 KİŞİYE BULAŞTIRDI

İstanbul ve İzmir'deki sürecin sıkıntılı geçeceğini dile getiren İncekara, "Bir büyük kentte Kovid-19 tespit edilen iş adamının 276 kişiye hastalığı bulaştırdığı ve beş kişinin yaşamını yitirdiği gerçeği ortaya çıkmış. Durumun ciddiyeti için halkımızın izolasyon, maske, hijyen kuralları ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekiyor.

Bu kurallara uyan bir kişi pozitif olsa da en fazla bir kişiye virüs bulaştırabilir. Ancak şu an için İstanbul'daki bir kişinin 16 kişiye virüs bulaştırması korkutucu" açıklamasında bulundu.

Milliyet

Yorumlar (4)
Serkan Mert 11 ay önce
Her sene yada ömründe canı sıkıldıkça hac veya umreye tekrar tekrar gidenlere; bir YOKSUL, bir YETİM baksanız; bir OKUL, bir HASTANELERE MADDİ DESTEKTE bulunsa, bir ÇOCUK OKUTSA..
Hakan Yücesan 11 ay önce
Serkan mert her sene 5 yıldız otellere gidip Allah'a İsyan edenlere niye çıktınız çıkmıyor.
Ali Papa 11 ay önce
Enson umre çıkışımız, 27 Şubatta olmuş. Aynı gün dünyadaki vaka sayısı 82168, ölüm sayısı 2800.Aynı tarihte İranda vaka sayısı 141, ölüm 22 ve İranlılarda, ibadet amaçlı Suudi Arabistana gidiyor. Geçen hafta Diyanet, Sarayda VİP cuma yapmıştı. Bu hafta yaptımı?
N.Markaloglu 10 ay önce
Islamın farzlarından biri hacca gitmektir.Biem Allahın emri olduğunu yazmama gerek var mi? Parası olana farzdır. E be cahiller topluluğu.Neden ısrarl a oraya gitmeyin paranızı bağışlayın dersiniz? Siz belki bilmiyorsunuz ancak insanlar hacca gidebilmek için yıllarca para biriktiriyor.Siz peygamber aşkını bilmiyorsunuz.Allahın takdirindense bi habersiniz...Biz sizin tatillerde ne kadar para harcadığınıza karışıyormuyuz? Tatile gitmeyin cocuklara verin diyormuyuz? Ama ille bunu söyleyecekseniz bosverin .Eyleme geçin.Önce sizler tatile gitmeyin.Bağışlarda bulunun.Bu yaz evdeyiz deyin.En azindan ne kadarcık insansınız görelim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@