Üniversitelerde şiddete karşı YÖK harekete geçti

Üniversitelerde şiddeti önlemek için YÖK tarafından eylem planı hazırlanacak, İçişleri Bakanlığı ile ortak komisyon kurulacak.

Üniversitelerde şiddete karşı YÖK harekete geçti
banner432

YÖK, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlerin maruz kaldığı ve çoğu ölümle sonuçlanan şiddet olaylarına karşı eylem planı hazırlayacak.

Son olarak Çankaya Üniversitesinde görev yapan Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında hunharca öldürülmesi olayı sonrasında, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlere yönelik yaşanan hadiseler üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçerek, bu üzücü olayların önlenmesine yönelik çalışma başlattı.

YÖK BAŞKANI SARAÇ, BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme yaparak Bakanlık olarak kendilerine destek olmalarını istedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da YÖK Başkanı Saraç’a konuyla ilgili her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade etti.

ORTAK KOMİSYON KURULACAK

Görüşme sonucunda İçişleri Bakanlığının temsilcilerinin de içerisinde yer alacağı bir ortak çalışma grubunun acil olarak kurulması kararı alındı.

Bu ortak çalışma grubu, üniversite yerleşkeleri içerisinde yaşanan şiddet olaylarının artmasının nedenlerini araştırarak bu olaylara zemin oluşturan hususların ortadan kaldırılması ile kampüslerde ve kapalı eğitim alanlarındaki emniyetin artırılması dahil önleyici tedbirleri müzakere edip alınan kararları hayata geçirecek.

Kurulacak bu çalışma grubu önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak. Alınacak tedbirlere ilişkin teklifler İçişleri Bakanı ile YÖK Başkanına sunulacak ve sonrasında ivedilikle uygulamaya konulacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 11:24

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
?
? - 7 ay Önce

emniyetin artırılmasıyla olmaz .... liselerde şiddet olaylarına karışmış olanlarda üniversitelere alınmamalı.....

?
? - 7 ay Önce

öğretmene karşı şiddet sadece üniversitelerdemi var ???? bakanlık bu konuyu komple ele almalı....

Sıradan Vatandaş
Sıradan Vatandaş - 7 ay Önce

İdam şart

YORGUN
YORGUN - 7 ay Önce

İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİMDEN BU İŞE BAŞLANMALIDIR. ÖNLEM TEMELDEN ALINMALIDIR. AMA BU CAMİAYI HEDEF GÖSTERENLER DE SALDIRANLAR KADAR SUÇLUDUR BENCE. SİYASİ KAYGILARLA EĞİTİMCİYİ HEDEF GÖSTERENLER, BU TÜR OLAYLARIN ÇOĞALMASINA SEBEP OLUYORLAR.

SIRADAKİ HABER

banner204

banner443