Uğur Arslan ve Deniz Feneri

Bundan 11 yıl önce insanlık adına doğru, düzgün ve dürüst bir adım atmıştım. Yapmaya başladığım tv programının adı 'Deniz Feneri'ydi. Bir yıl içinde Deniz Feneriyle aynı adı taşıyan bir yardımlaşma derneği oldu. 1998 yılında kurulan bu derneğin 2002 yılın

Gündem 10.09.2008, 20:46
Uğur Arslan ve Deniz Feneri
Bundan 11 yıl önce insanlık adına doğru, düzgün ve dürüst bir adım atmıştım. Yapmaya başladığım tv programının adı 'Deniz Feneri'ydi. Bir yıl içinde Deniz Feneriyle aynı adı taşıyan bir yardımlaşma derneği oldu. 1998 yılında kurulan bu derneğin 2002 yılına kadar başkanlığını yaptım. Ayrıldıktan sonra Nisan 2008'e kadar sözleşmem icabı sadece sunuculuğuna devam ettim.

Ben işin başında, insanlık adına doğru bir adım atmıştım; gerisi insanlığa kalmıştı.

Şimdi yıllar önce böyle bir işe başladığıma pişman olup olmadığımı sorarsanız, bu işe başladığıma kesinlikle pişman değilim. 11 yıl bu ülkenin dağını-taşını, köyünü-bucağını gezip yüz binlerce kişinin duasını duydum. Gözlerimin önünde yüz binlerce kişinin karnı doydu, binlerce kişi ev-bark, iş-güç ya da sıhhat sahibi oldu. Yine her şey tv ekranlarında yüz binlerce seyircinin gözü önünde cereyan ediyordu. Şahit olduğum her iyilik gerçekti, doğruydu ve belgelenmişti. Ama bir de mutlak gerçek vardı ; “hiçbir iyilik cezasız kalmazdı”.

Son günlerde, Almanya'da kurulmuş olan “Almanya Deniz Feneri e.v” isimli derneğin iki yöneticisi için görülmekte olan davanın iddianamesine dayanarak, henüz dava sonuçlanmadan, neredeyse tüm Deniz Feneri camiasını kapsayan acımasız iddialar içeren haber ve yazılar nedeniyle derin bir ızdırap içerisindeyim.

Davanın sonucu ne olursa olsun, sadece Türkiye'de değil dünyada 40 kadar ülkeye ismini yazdırmış olan Deniz Feneri'nin tamamıyla yeryüzünden silinme çabasının; insanlık dışı, acımasızca, kin ve nefret dolu bir teşebbüs olduğu kanaatindeyim. Şu an beni şahsen başımıza gelmiş veya gelecek olan üzücü tutumlar değil, şayet Deniz Feneri yeryüzünden silindiği takdirde, şu an hala bu organizasyondan yardım alan, karnı doyan, barınma ve sağlık yardımı alan yüz binlerin halinin daha sonra ne olacağı düşüncesi beni inanılmaz bir üzüntü denizinin içine çekmektedir.

Başımıza gelmesi imkânsız diye düşündüğümüz şeyleri yaşamaktan ibarettir hayat. Bu gün benim hakkımda kim ne düşünür veya söylerse söylesin, ben sahip olduğum iki evladıma, bir “utanç hikâyesi” değil, bir “insanlık efsanesi” miras bıraktığıma eminim. Fakat ısrarla bana da asılsız bir utanç yaftası yakıştırmaya çalışanlar bilmelidir ki; “kimse bu dünyada yaptığını yaşamadıkça can vermez”.
Yorumlar (4)
osilix 12 yıl önce
Deniz Feneri ile ilgili Almanya'da ortaya çıkanlar Türkiye'de ortaya çıksa o zaman nasıl hemen üzerini örterlerdi. İddianame hakkında Uğur bey sanırım pek birşey bilmiyor, iddianamenin ucu Almanya'dan çok Türkiye'ye dayanıyor, tamam bugüne dek briçok yardım yapılmış olabilir ama ortada bir sahtekarlık varsa bu gün ışığına da çıkacaktır elbet.
fatihfettah 12 yıl önce
Deniz Feneri bu ülkede müthiş bir olayı gerçekleştirmiştir. Devletin ve paralı aydın doğanların hatırlaması gereken ama yıllardır unutulan insanları hatırlayan deniz fenerinin insaların kalplerinden silinmesi istenmektedir. tabi bu derneğin arkasındaki haber 7 nin de mevcut hükümetin arkasında olması, hükümete savaş açan doğan grubunun bu kanal ve dernek üzerinden karalama kampanyası yaptığını deli bile anlar. Şu ana kadar deniz fenerine yardımda bulunmamıştım ama bugünden itibaren üye olup aidat ödeyerek o insanlara destek olacağım.

İyilik yapmaya çalışan insana köstek olan çok olur. Eyyy doğan ve senin gibiler...Ramazan ayı gelince ramazan ekleri dağıtacağına bir yetime , bir muhtaca bir iftar verde görelim insanlığını, yardımseverliğini...
osmanlee 12 yıl önce
kendileri dışında kim ne yaparsa yapsın karşı çıkma politikasını ısrarla sürdüren belli kesimin çamur atma girişimleri bu mükemmel kuruluşun ismini lekeleyemeyecek. bu defa çamurun izi kalmayacak..
orto 12 yıl önce
kuruluş amacı mükemmel, gelişme açısı mükemmel, sonuç berbat....tek bu aşamada rte gibi siyasilerin adı karışmasaydı....bülent arınç gibi bir duayn bile bu mübarek ayda bu işe alet olmayın....diyorsa varın gerisini siz düşünün...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@