Ücretli poşet devri başladı

Plastik poşetlerde ücret alma devri başladı.

Ücretli poşet devri başladı

Advertisement Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan market alışverişlerinde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmasına bugün başlandı. Aksaray'da alışveriş yapıp, poşetleri ücret ödeyerek satın alanlar uygulamanın çevrenin korunması adına önemli bir adım ve doğru bir karar olduğunu belirtti. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı karar gereği alışverişlerde manav, şarküteri ve ekmek reyonları dışındaki plastik poşetler, bugün itibariyle 25 kuruşa satılacak. Aksaray'da yılın ilk günü marketlerden alışveriş yapanlar poşetleri ücret karşılığında satın aldı. 

Uygulamadan memnun olduğunu dile getiren Hikmet Çomak, "Uygulama gayet iyi olmuş poşet israfı yok Türkiye’de. Fazlasıyla aldım bir daha geldiğimde kullanırım diye düşünüyorum” dedi.

Alışveriş yapan vatandaşlardan Dilara Arslangedikli ise "Bugün haftalık alışveriş yapmaya geldim. Elimden geldiği kadar az poşete sığdırmaya çalıştım. Yaklaşık 500 liralık alışveriş yaptım ve 4 poşetle marketten çıkıyorum. Bir sonraki sefere file veya bez poşetle gelmeye çalışacağım. Bu uygulamadan çok memnunum, çevreye duyarlı bir uygulama" diye konuştu. 

Yine poşet için ücret ödeyen vatandaşlardan Mühibe Gümüşsoy, "Doğa için ben süt paketlerini, poşetleri ayırıyorum. İnşallah bundan sonra herkes böyle yapar. Her yer temiz kalır" dedi.

Market yöneticisi Murat Özsekmen ise şunları söyledi:
"1 Ocak 2019 tarihi itibari ile poşetlerimiz bugün 25 kuruştan satışa sunuldu. İlk gün olduğu için müşterilerimizden olumlu tepkiler alıyoruz. Alışverişini yapan müşterilerimiz kasada kaç tane poşet ihtiyacı varsa ona göre miktar belirliyor. Biz de tanesini 25 kuruştan satışa sunuyoruz. İlerleyen zamanlarda bunun daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü yasa gereği çevre düzenlemesi gereği bu uygulama yapıldı. Bu uygulama çok başarılı olacak. Çevre kirliliğini önlemek adına muazzam bir çalışma."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzeyir
Üzeyir - 4 ay Önce

Markette poşetlerin para ile satılmasını doğru bulmuyorum. Bunun yerine daha az ücretle poşetler geri toplanıp geri dönüşüm olarak kullanılsa daha doğru olur bence bu uygulama vatandaşa ekstra mali külfet demektir.

Hakan
Hakan - 4 ay Önce

Bundan kazanan marketler oldu halk kaybetti

gökhan
gökhan - 4 ay Önce

parayı veren cevreyi kirlete bilir

Mustafa
Mustafa - 4 ay Önce

Durmak yokk.posetci doldu zaten piyasa

davut
davut - 4 ay Önce

15 kuruşu devlete gidiyor. Helal olsun böyle dolaylı vergilerle halkı daha da zorlamak lazım. Bravo ak parti

avrupa
avrupa - 4 ay Önce

avrupada her yerde yıllardır paralıydı.biz geç bile kaldık

banner426

banner204