Uçak kazası davasında sona gelindi

Isparta’da 2007 yılında 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davaya devam edildi. İki pilotun yalancı tanıklık yapmak suçlamasıyla cezalandırılması istenirken, davanın bir daha ki duruşmada karara bağlanması bekleniyor.Keçiborlu yakınların

Gündem 18.12.2014, 14:54
Uçak kazası davasında sona gelindi

Isparta’da 2007 yılında 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davaya devam edildi. İki pilotun yalancı tanıklık yapmak suçlamasıyla cezalandırılması istenirken, davanın bir daha ki duruşmada karara bağlanması bekleniyor.

Keçiborlu yakınlarında düşen Atlasjet tarafından kiralanan World Focus Havayolları Şirketine ait uçakla ilgili davanın en son yapılan duruşmasına sanıklardan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Yardımcısı Oktay Erdağı ile birlikte Şerif Erbilgin ve Zafer Dinçer katıldı.

ATLASJET’İN MÜDAHİL TALEBİNE RET

Mahkeme, bir önceki duruşmada Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy’un güven ve itibar kaybına uğradığı gerekçesiyle davaya müdahil olma talebini değerlendirdi. Mahkeme heyeti, bu talebi reddetti.

İKİ PİLOT İÇİN CEZALANDIRMA İSTEDİ

Duruşmaya iki pilot hakkında yalancı tanıklık yapmak suçlamasıyla iddia makamı tarafından verilen mütalaa damgasını vurdu. Müşteki avukatı Şehnaz Yüzer, kaza kırım ve bilirkişi raporlarında uçaktaki elektronik cihazlarla ilgili eksikliklerin tespitine yer verildiği halde, kazanın olduğu tarihten bir gün önce düşen uçakla farklı noktalara sefer düzenleyen pilotlar Vedat Örs ve Recep Değirmencioğlu’nun 2010 yılında Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde tanık olarak verdikleri uçakta hiçbir arıza tespit etmediklerine ilişkin beyanlarıyla yalancı tanıklık yaptıklarına ilişkin suç duyurusunda bulunmuş ve dava açılmıştı. O dava dosyası mevcut dosya ile birleştirilirken, iddia makamı tanık olarak dinlenen pilotların mahkeme huzurunda ve tanık dinlemeye yetkili kurul önünde gerçeğe aykırı beyanda bulunmak suçlamasıyla cezalandırılmalarını talep etti. Bunun üzerine sanık pilotların avukatı Halil Evliya, mütalaaya yönelik savunmaların verilmesi için ek süre talep ederken, müşteki avukatı Şehnaz Yüzer, iddia makamının talebine katıldıklarını söyledi.

Sanık avukatları ise, beraat taleplerini yenilerken, sanık avukatlarından Mehmet Toker, yalancı tanıklık suçlamasına ilişkin mütalaaya katılmadıklarını, uçaktaki arızalı cihazların kaza kırım raporlarıyla ortaya çıktığını, pilotların ifadelerinin kendilerinin de savunmalarında belirttiği gibi ’zaten arıza tespit edilseydi uçak uçurulmazdı’ şeklindeki ifadelerini teyit ettiğini söyledi. Bu suçlamanın kendi savunmalarını etkileyeceği için esas hakkında savunma yönünde ek süre talebinde bulundu.

"BİR AMPUL ARIZASI BİLE YOKTU"


Sanıklardan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, hakkındaki görevi kötüye kullanma, menfaat temini gibi iddiaları kabul etmediğini söyledi. Arıduru, uçaktaki arızaların tamamının kazadan sonra ortaya çıktığına dikkat çekerken, o eksikliklerin önceden biliniyormuş gibi ortaya konulmasının iyi niyetten uzak olduğunu öne sürdü. Arıduru, uçağın uçurulmasından kaptan pilotun mesul olduğunu belirterek, teknik açıdan uçağın uçmasına engel varsa buna karar verecek olanın kaptan pilot olduğunu kaydetti.

Sanık Oktay Erdağı da pilotun uçağı havalimanı yerine dağa indirdiğini belirterek, "Biz buna kaza değil kırım deriz. Pilot yanlış derecele uçmuşsa ben görevimi nerede ihmal ettim. Teknik cihazların arızalı olduğunu biz de kaza kırım raporlarından öğrendik" dedi.

Sanıklardan Zafer Dinçer de kazadan bir gün önce sefere çıkan pilot Vedat Örs’e kazayı sorduğunda kendisine, "Bir ampul arızası bile yoktu" şeklinde yanıt verdiğini aktardı.

KARAR ÇIKMASI BEKLENİYOR

Mahkeme heyeti, yalancı tanıklık yapmakla suçlanan pilotlar Vedat Örs ve Recep Değirmencioğlu’yla ilgili savunmaların verilmesi için ek süre verilmesine, diğer ek savunmaların gelecek duruşmada yapılmasına karar vererek bir sonraki duruşmanın 6 Ocak 2015 tarihinde görülmesini kararlaştırdı. Duruşmadan sonra gazetecilere açıklamada bulunan müşteki Avukatı Şehnaz Yüzer, uzun süreden beri devam eden bu davayla ilgili aslında bugün bir karar çıkmasını beklediğini ancak gelecek duruşmada kararın çıkacağına inandığını söyledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul’dan Isparta’ya gelen yolcuları taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketine ait yolcu uçağı 30 Kasım 2007’de, Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkinde düşmüş, kazada 7’si mürettebat 57 kişi ölmüştü.

Kazadan sonra 2009 yılında açılan ve Isparta Ağır Ceza Mahkemesin’de süren davada sanıklar bilinçli taksir ve olası kast suçundan yargılanıyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@