Türüt ve Ozan Arif'e Soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink suikastı zanlılarıyla ilgili ifadeler içerdiği iddia edilen şarkı nedeniyle, şarkıcı İsmail Türüt ve Ozan Arif hakkında soruşturma başlattı.'Plan Yapmayın Plan' adlı şarkıya uyarlanan, kime ait olduğu bilinmeye

Türüt ve Ozan Arif'e Soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink suikastı zanlılarıyla ilgili ifadeler içerdiği iddia edilen şarkı nedeniyle, şarkıcı İsmail Türüt ve Ozan Arif hakkında soruşturma başlattı.

'Plan Yapmayın Plan' adlı şarkıya uyarlanan, kime ait olduğu bilinmeyen ve bir süre YouTube'da yayınlandıktan sonra kaldırılan, Dink'in katillerine övgü niteliğindeki klip de tepki çekmişti.

Söz konusu klipte, "Vatan satsa bir kişi anında biter işi" sözleriyle birlikte, suikast sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink ve katil zanlıları O.S. ve Yasin Hayal'in fotoğraflarının yer aldığı belirtilmişti.

Söz konusu şarkının sözleri Ozan Arif'e ait. Şarkı ve klip, Hrant Dink'in ailesinin avukatlarının da tepkisine neden olmuştu.

İsmail Türüt, "Bu klip hiç yakışmadı. Ben sadece Karadeniz'de oynanan oyunlara dikkat çekmek istedim. O sözleri severek okudum, Ozan Arif'in eline bileğine sağlık. O sözlerinin bir kelimesinden bile rahatsız değilim" demişti.

Ozan Arif de, "Ben o destanda kimseyi kast etmedim" diyerek suçlamaları reddetmişti.

İşte tepki çeken şarkının sözleri:

Plan Yapmayın Plan

Gitmez Karadeniz'de
Kahpelik yalan dolan
Tutmaz Karadeniz'de
Bırakın çan çalmayı
Ermenici olmayı
Millet böyle dolmayı
Yutmaz Karadeniz'de
O gün öyle desinler
Bugün böyle desinler
Fatihalar, Yasinler
Bitmez Karadeniz'de
Şerefini Şanını ortaya kor canını
Hiç kimse vatanını
Satmaz Karadeniz'de
Anladık var öcünüz
Belli kuyruk acınız
Kargaşaya gücünüz
Yetmez Karadeniz'de
Vatan satsa bir kişi
Anında biter işi
Türk ve İslam güneşi
Batmaz Karadeniz'de...

İsmail Türüt Cephesinde Durum...

Hakkında soruşturma açılacak olmasını “Açılacaksa açılsın” diye değerlendiren türkücü İsmail Türüt ise şunları söylemişti: “Bir vatanperver olarak Karadeniz'de oynanan oyunlara bu şarkıyla dikkat çekiyoruz. Bütün kasetlerimde bu tip eserler var. Kasetim bir hafta önce piyasaya çıkınca herkes arayıp bu şarkıdan ötürü tebrik etti. Olayın ince noktası Ermeni'ye çatınca feryat ettiniz. Hepiniz Ermeni oldunuz. Ama halkın yüzde 99'u benim gibi düşünüyor, türküden kimse rahatsız değil. Bizim davamız Ermenilerle değil. Türklükle sorunu olanlara kızıyorum. Hrant Dink'in öldürülmesinden son derece rahatsız oldum. Öldürüldüğünü duyunca 'Eyvah, keşke böyle olmasaydı” dedim. Dink'in yazıları beni de rencide etmişti, yaralamıştı ama öldürülmesini şiddetle protesto etmiştim. Adamı sevmeyebilirim, düşüncelerine katılmam ama öldürülmesini kabul etmem. Çünkü Allah'ın verdiği canı yine Allah alır.”

5 yıla kadar ceza alabilir

Hukukçulara göre, İsmail Türüt ve şarkının söz yazarı Ozan Arif, yeni TCK'nın 215'inci ve 216'ıncı maddeleri gereği suçu ve suçluyu övmek ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten toplam 5 yıla varan hapis istemiyle hakim karşısına çıkabilir.

TCK'nın 215 maddesi; işlenmiş bir suçun ve işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimseye 2 yıla kadar hapis cezasını, TCK 216 madde ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamaktan 1 ila 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını öngürüyor. Savcılık, açılacak soruşturma sonunda İsmail Türüt ve Ozan Arif hakkında 5 yıla kadar hapisle dava açılmasını isteyebilir.

www.cafesiyaset.com
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler