kebir reklamı

Türköne'den tartışılacak yazı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu'na atanan ve gelen tepkiler üzerine kurumdaki üyeliğinden istifa eden Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne, bugünkü köşesinde 'Andımız'ı kaleme aldı.'Bir Kürt'e 'Ne mutlu Türk'üm diyene'

Türköne'den tartışılacak yazı!

banner197

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu'na atanan ve gelen tepkiler üzerine kurumdaki üyeliğinden istifa eden Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne, bugünkü köşesinde 'Andımız'ı kaleme aldı.

'Bir Kürt'e 'Ne mutlu Türk'üm diyene' dedirtmekten daha kötüsü aynı sözü bir Türk'e söyletmek..' diyen Türköne, yine oldukça tepki çekeceğe benziyor..

İşte Türköne'nin 'Andımızdaki Türk kim?' başlıklı o yazısı:

Bir Türk'ün çocukluk yıllarında her sabah 'Türk'üm' diye başlayan andımızı tekrarlaması ne anlama geliyor?

Bir Kürt'e, 'Ne mutlu Türk'üm diyene' dedirtmekten daha kötüsü, aynı sözü bir Türk'e söyletmek. Zira bir Kürt bu lâfı ne kadar tekrarlarsa tekrarlasın Türk olamaz. Ama bir Türk'ün zihninde ve ruhunda meydana gelen hasarı kim düzeltecek?

ANDIMIZ TÜRK'Ü VE TÜRK OLMAYI YÜCELTMİYOR

Andımız, Türk'ü ve Türk olmayı yüceltmiyor. Türk olmayı, sadece otoriteye itaatin bir gerekçesine, bahanesine dönüştürüyor. Nasıl mı? Andımızda vurgulandığı üzere eğer Türk iseniz ve tekrarladığınız bu hitabın muhatabı veya sahibi siz iseniz, yurdunuzu ve milletinizi 'özünüzden çok' sevmek zorundasınız. 'Yurt ve millet' ise bildiğimiz vatan veya mensubu olduğumuz millet değil; bambaşka bir şey. 'Özümden çok' derken, demokrasiden, özgürlüklerden vazgeçmek, iktidar sahiplerine kayıtsız itaat etmek dışında bir sonuç ortaya çıkmıyor. Varlığınızı adayacağınız 'Türk varlığı'nın ne olduğu hiçbir anlam taşımıyor. Önemli olan 'adanmak', yani hem kendiniz hem de başkaları için temel insan haklarından vazgeçmek. Türk olduğunuz için adanmıyorsunuz, adanmak için Türk oluyorsunuz.

Andımızın kaldırılması talebine itiraz eden Türk milliyetçilerinin bu durumu kavraması gerekiyor. Andımızdaki Türk, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz millet değil; saf, yalın, arı bir şekilde Türklüğü temsil etme ve Türklük adına neyin doğru, neyin yanlış olduğuna karar verme üstünlüğüne sahip birkaç tane Türk. Dünyaya Türk olarak gelmemizin yegâne anlamı ise onlara itaat etmekten ibaret.

Hissettiğimiz ortak duyguyu ve tecrübeleri hatırlayalım. Bizim kuşak hayatının beş yılını, 28 Şubat'tan sonraki nesil sekiz yılını her sabah andımızı tekrarlayarak geçirdi. Peki kaçımız andımızın sözlerini eksiksiz hatırlıyor? Küçük çocukların her sabah soğukta, okul bahçesinde andımızı okumak için toplanması, geç kalanların azarlanıp hizaya çekilmesi ve toplu olarak sınıflara dağılmaları şeklinde tekrarlanan ritüel, andımızın içeriğinden daha önemli değil mi? Çocuklara bunu neden yaptırıyoruz? Bir sebep düşünün.

Andımız kimsenin etnik aidiyetini değiştiremedi. Ama bu anlamsız sözleri her sabah toplu halde tekrarlayarak 'yükselmek ve ileri gitmek'ten vazgeçmiş olmadık mı? Türk milliyetçileri için tekrarlayalım: Andımızdaki 'Türk' bir milletin adı değil, yönetme ayrıcalığını sürdürmek isteyen zorbaların kendilerine meşruiyet kazandırmak için kullanılan bir bahaneden ibaret. Çünkü andımız Türk'ü yüceltmiyor; andımızdaki Türk, hiyerarşi ve disiplinle var olan diktacılığı kutsuyor. Tıpkı, vatandaşlığı tanımlayan Anayasa'nın 66. maddesindeki 'Türk'ün, gerçekte bir milletin adıyla bir ilgisinin olmaması gibi. Dikkatle okunursa fark edilir: Bu madde 'vatandaş'ı değil, 'Türk'ü tanımlıyor. Bu maddede 'vatandaş kimdir?' sorusunun karşılığı yoktur; 'Türk kimdir' sorusuna cevap verilir. Kısaca 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türk'tür' gibi bir tanıma ulaşılır. Bir tanımın efradını cem etmesi, ağyarını da men etmesi; yani tanımladığı şeyi içermesi, diğerlerini de dışarıda bırakması gerekir. Dışarıdakileri, tanımın mefhum-ı muhalifinden çıkartabiliriz. Şayet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olanları Türk olarak kabul ediyorsanız, bu bağa sahip olmayanların da Türk olmaması gerekiyor. Kısaca bu tanımla Türk vatandaşları dışında yeryüzünde Türk olmadığını iddia etmiş oluyorsunuz. Peki doğru mu?

İdeolojik formüller, gerçeği gizlemek için yapılır. Andımız gibi, toplumu ideolojik bir şartlanmaya tabi tutmayı amaçlayan formüller içeriğiyle değil, işleviyle anlam kazanır. İçeriğine eğildiğiniz zaman hep, bir delinin kuyuya attığı taşla uğraşmak zorunda kalırsınız. Öyleyse içeriğe değil işleve eğilmek gerekir. Andımıza sahip çıkan Türk milliyetçilerinin de işlevsel bir gerekçeye sahip olması gerekir: 'Andımızın Türk milliyetçiliğine bir katkısı var mı?' 'Ne mutlu Türk'üm diyene' sözünü herkese söylettiğiniz, dağa taşa yazdığınız zaman Türk milleti ne kazanıyor? Mantıklı soru: Gerçekte ne kaybediyor? Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Türklüğe zarar veren' bu andı hemen kaldırmasını Türk milliyetçilerinin de talep etmesi gerekmiyor mu?

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mavrush - 6 yıl önce
Senin ne ye hizmet ettiğini biliyoruz şaşırtmıyorsun artık bizi.
Avatar
lostbumerang - 6 yıl önce
ben anlamıyorum istifa etti ama türk ve atatürk düşmanı bir insan neden oraya atandı ne maksattı anlamadım birde TÜRKÖNE TÜRKLÜKLEbu kadar problemin varsa soy adını değiştirş ahmet türk gibi bunlar aydınlıkta yalaka karanlıkta hançerli sırtlan diyordu şair aklıma geldi
Avatar
kerem yılmaz - 6 yıl önce
Okadar güzel ifade ettinki ne kaldı geriye söylenecek yıllarca bu saçmalıklarla uyutulduk bir avuç insan bütün milletin kaderiyle oynadı durdu herşeyin en doğrusunu bu malum kesim biliyordu anadolu insanı ise ancak dağda çobanlık yapacak istenildiğinde vatan için şehit olacak her fırsatta ülkenin temeli olan bu insanlarla ve inançlarıyla dalga geçilecek ve bu kesim insan kuzu gibi lacak asla yönetime karışmayacak yönetmek bu bir avuç insana allah tarafından bahşedilmiş sanki ama artık şler tersine döndü bu ülkeyi memolar mı yönetecek diyenler çatlasın dursun
Avatar
sErif - 6 yıl önce
Bu adamın yazılarını sadece haberlerden takip etmişsiniz, Atatürk aleyhine tek kelimesi yok, atatürkçüleri eleştiriyor ve yazıları okursanız eleştirilerinde haklı olduğunu görürsünüz.Atatürk bizim sembolümüz, bizim değerimiz..ama bu yazısına katılmıyorum, sürekli kürt kürt demek bu ülkede Türk-kürt kutuplaşmasına neden oluyor, ülkemizde lazından çerkezine kadar bir çok millet var, ayrıca kürt sorunu diye de bşy yok, pkk sorunu var, onların propagandaları olmasa kürtler en az türkler kadar ne mutlu TÜRKÜM diyene, diyebiliyorlar, pkk biterse onun propagandaları biterse bunlar kimsenin umrunda olmaz
Avatar
tolgabolukbasi - 6 yıl önce
TÜürk'üm Doğruyum..... evet o Türk kim. hem Türk hem de doğru hem de TÜRKiye vatandaşı. haklısın ''O'' TÜRK kim? Ve artık nerede? Ve bir zamanlar ÇOOK MİLLİYETÇİ ÜLKÜCÜ olan MÜMTAZ TÜRKÖNE kim? Biz CHP liler Mustafa Kemalciler hala TÜRKüz. sana ne oldu ÜLKÜCÜ GARDAŞIIIIMMMMM....
Avatar
A.BOZKURT - 6 yıl önce
türküm..doğruyum, çalışkanım, yasma; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir, ey büyük atatürk; açtığın yolda, gösterdiğin ülküde, yılmadan yürüyeceğime and içerim..ne mutlu türküm diyene....bunun nesi seni rahatsız ediyor sizin bu tüğrklükle sorununuz ne bi anlayabilsem...sen önce soyadını değiştir..