Türkiye ve Rusya 10 madde üzerinde anlaştı! İşte O 10 madde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme sona erdi.

Gündem 22.10.2019, 20:15
Türkiye ve Rusya 10 madde üzerinde anlaştı! İşte O 10 madde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan görüşme sona erdi. Görüşme sonrası 10 maddelik ortak açıklama yapıldı.

Rusya ve Türkiye'den anlaşmayla ilgili yapılan ortak açıklama şöyle:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.  Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Bilge Kaan. 2 yıl önce
Hani Esat esetti?
Bükemediginiz eli gidip öptünüz.
Mustafa Kemalle uğraşanlar yedi düvele yenilgiyi tatdiran ulu kaana dil uzatanlar.
Putinin elini öptü.
Yuh olsun .
Su maddeleri iyi okuyun.Serv anlaşmasına benziyor.
Olli 2 yıl önce
Ve putin istedi esedle masaya oturuldu, artik bundan sonra esed esad olacak yine
Orhun Timuçin 2 yıl önce
Heeeeyt,Huuuuyt....
fissssst....
Iflas
Monserler olsaydi bu maddeler böylemi yazilirdi.
Gercek su.Türkiye ABD ekseninden Rusyanin eksenine kaydı.
Gerisi kocaman bir HIC.
İsa Sayar 2 yıl önce
Reis Ortadoğu'daki oyunu bozmaya devam ediyor. Amerika kaçıyor, Rusya bizim için Ypg ile savaşıyor. Senin gibi lider 100 yıldır gelmedi bu ülkeye. Allah razı olsun başımızı dik tuttuğun için.
Taka61 2 yıl önce
Ilk önce Irak'ın küzeyinde şimdide Suriye'nin küzeyinde iki küçük devlet kuruldu İsrail'in bob projesi adım adım işliyor Allah sonumuzu hayyerlesin bobun üçüncü hamlesi Türkiye kendine gel TÜRK milleti nereye sürüklendiğini gör

Gelişmelerden Haberdar Olun

@