Türkiye, Pakistan için yasta!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da bulunan Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile Başbakanlık Merkez Bina'da, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, Çad ve Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirme yap

Gündem 17.12.2014, 11:07
Türkiye, Pakistan için yasta!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da bulunan Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile Başbakanlık Merkez Bina'da, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Başbakan Davutoğlu, Çad ve Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirme yapmadan önce, terör saldırısı nedeniyle Pakistan halkına başsağlığı dileklerini iletmek istediğini söyledi.
 
Türkiye ve Pakistan'ın, hangi felaket, saldırıyla karşı karşıya kalırsa kalsın her zaman omuz omza olduğunu, dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediğine işaret eden Davutoğlu, "Ben bütün milletimiz adına, dost ve kardeş Pakistan halkına bir kez daha taziyelerimi sunuyorum. Bu saldırıyı gerçekleştiren, o barbarca saldırıyı gerçekleştirenleri, bir kez daha en şiddetli şekilde kınıyorum" diye konuştu.
 
Pakistan'daki saldırıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de istişarede bulunduklarını ifade eden Davutoğlu, şunları belirtti:
 
"Pakistan ile dayanışmamız ifade etmek üzere bir günlük milli yas ilan etme kararı aldık. Bu oradaki hayatlarını kaybeden o küçük öğrencilerimiz, değerli misyon ifade eden öğretmenlerimiz için en azından bu aşamada hissiyatımızı paylaşmak için yapabileceklerimizin en asgarisidir."
 
TAZİYE VE DAYANIŞMA MESAJI
 
Öte yandan, Başbakan Davutoğlu, terör saldırısı nedeniyle Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i telefonla arayarak taziye ve dayanışma dileklerini iletti.
 
Pakistan Başbakanı Şerif de Davutoğlu'na teşekkür ederek, Türk halkının hislerini Pakistan halkına aktaracağını söyledi.
 
DT'DEN BİR GÜNLÜK ARA
 
Devlet Tiyatroları, Pakistan'daki okul baskını nedeniyle sanatsal faaliyetlere bir günlüğüne ara verildiğini bildirdi.
 
Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamada, Pakistan'da bir okula düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 141 öğrenci ile öğretmenin öldürülmesinin Türkiye'yi derinden üzdüğü belirtildi.
 
Açıklamada, "Dost ve kardeş ülke Pakistan'da yaşanılan bu menfur saldırı neticesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Tiyatroları olarak Sayın Başbakanımızın ülkemizde ilan ettiği milli yas dolayısıyla sanatsal faaliyetlerimize bir günlüğüne ara verilmiştir" ifadesine yer verildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@