banner556

Türkiye'nin 8 ilinde koronavirüs alarmı

Zonguldak, Ordu, Kütahya, Eskişehir, Hatay, Kastamonu, Uşak ve Manisa'da koronavirüs alarmı verildi.

Gündem 26.02.2020, 21:28
Türkiye'nin 8 ilinde koronavirüs alarmı

Şu ana kadar 2 bin 762 kişinin hayatına mal olan 12 Aralık tarihinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Türkiye de her gün önlemlerini artırırken 8 ilde çok sayıda kişi gözlem altına alındı. Şimdiye kadar İran'dan geldikleri belirlenen 19 kişi gözlem altına alındı.

Zonguldak'ta 13 İranlı şoför, Kütahya'da Tayland'dan tatilden dönen bir kişi, Hatay'da da Bangladeş uyruklu bir kişi koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Kastamonu'da ise otobüs ile Van'dan kente gelen üniversite öğrencisi ile ev arkadaşı, yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurması üzerine koronavirüs şüphesiyle izolasyon alanına alındı. Öte yandan Japonya'dan Ordu'ya gelen bir kişi yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvururken Eskişehir'de bir sağlık ocağına gelen ve koronavirüsten şüphelenilen İran uyruklu şahısta ise virüse rastlanmaması rahat bir nefes aldırdı.

Zonguldak

Zonguldak'ta 13 İranlı TIR sürücüsü koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. 13 İranlı TIR sürücüsünün Atatürk Devlet Hastanesi ek binasına gönderilerek gözlem altında tutulacağı öğrenildi. Hastanede gözlem altına alınan İran vatandaşlarından birinde yüksek ateş ve öksürük şikayeti olduğu öğrenildi. İranlılardan kan ve idrar örnekleri alınarak Ankara'ya gönderildi.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarına (ERDEMİR) İran'dan malzeme getirdiği öğrenilen 13 İranlı 112 ekipleri tarafından gözetim altına alındı. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, "Yüksek ateş şüphesiyle İran'dan malzeme getiren 5 kişi tedbir amaçlı gözetim altına alındı. Şu anda 'virüs var' diyemeyiz. Her ateşi olanda da koronavirüs olacak diye bir kaide yok" dedi.

Kastamonu

Kastamonu Valiliği, otobüs ile Van'dan kente gelen üniversite öğrencisi ile ev arkadaşının yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurması üzerine tedbiren koronavirüs yönünden değerlendirilmek üzere izolasyon alanına alındığını duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada; 21 Şubat 2020 tarihinde Van-İstanbul seferini yapan otobüsten Tosya ilçesinde inerek, Kastamonu'ya gelen vatandaşın, bugün Kastamonu Devlet Hastanesi acil servisine yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayeti ile başvurduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Vatandaşımız, seyahat esnasında otobüste İranlı vatandaşların da olduğunu beyan etmesi nedeni ile tedbiren koronavirüs yönünden değerlendirilmek üzere, daha önceden hazırlanmış olan izolasyon alanına alınarak takibe başlanmıştır. Yine aynı evde yaşayan diğer bir vatandaşımız da gribal enfeksiyon benzeri bulgular olması nedeni ile tedbir amaçlı koronavirüs yönünden değerlendirilmek üzere izolasyon alanına alınarak takibe başlanmıştır. Aynı evde yaşayan diğer bireyler de İl Sağlık Müdürlüğümüzce takip altına alınmıştır. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yönergeleri doğrultusunda hastalardan örnekler alınarak, Ankara'da bulunan Ulusal Viroloji Laboratuvarına ivedilikle gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçlarına göre Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulunun yönergeleri doğrultusunda işlem tesis edilecektir. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde kesinlikle paniğe kapılmamaları ve koruyucu önlem olarak kişisel hijyene dikkat etmeleri uygun olacaktır."

Ordu

Gittiği Japonya'dan geçen hafta Ordu'ya dönen E.K., yüksek ateş şikayetiyle Ordu Devlet Hastanesine başvurdu. E.K., koronavirüs şüphesiyle Palyatif Bakım Servisinde gözlem altına alındı. Alınan kan örnekleri ise Ankara Ulusal Viroloji Laboratuvarına gönderildi.

Kütahya

Kütahya'nın Simav ilçesinde geçen günlerde Tayland'a tatil için giden 40-45 yaşlarında bir erkek, rahatsızlanınca gittiği ilçedeki hastanede 'koronavirüs' şüphesiyle gözlem altına alındı. Hastanın gerekli sağlık kontrollerinin yapılması için Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevkine karar verildi. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkileri, hastanede bulunan plastik cerrahi bölümünü boşaltarak Simav'dan gelecek hasta için karantina bölgesi oluşturdu. Tüm hasta ve hasta yakınlarına maske ve eldiven dağıtıldı. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından hastanın saat 13.00 sıralarında sevki yapıldı. Hasta ayakta, özel kıyafetli sağlık görevlileri eşliğinde ambulansla Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Hastanın Uşak'ta yapılacak kontrollerinin ardından Sağlık Bakanlığı yetkilileri gözetiminde Ankara'ya götürüleceği öğrenildi.

Eskişehir

Eskişehir'in Şarhöyük Mahallesi'nde bulunan 4. Nolu Sağlık Ocağına, İran uyruklu bir şahıs gelerek yüksek ateş ve halsizlik şüphesiyle doktora başvurdu. Koronavirüsden şüphelenilen hastaya gerekli tahliller ve testler yapıldı. Sonucun temiz çıkması rahat bir nefes aldırırken, Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin, bilgi kirliliği yaşanmaması için gün içinde konuyla ilgili açıklama yapılacağı ifade edildi.

Hatay

Hatay'da soyadı açıklanmayan Muhammed isimli bir Bangladeşli, yüksek ateş şikayeti nedeniyle getirildiği Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesinde koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Alınan kan örnekleri Ankara'ya gönderilen Bangledeşlinin ülkesinden İran'a buradan da kara yoluyla Suriye'ye gittiği, rahatsızlanması üzerine Türkiye'ye getirildiği öğrenildi.

Manisa

Manisa'da rehber olan ve en son Çinli bir grubu gezdirdiği öğrenilen bir kişi de koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı. Kontrolleri yapılan hastada herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Yorumlar (2)
Sabri Üçüncü 12 ay önce
Bu işin şakası yok,yetkililer gerekli yerleri ,lüzumlu yerleri ilaçlama işine baksın..
önlemleri alsın,,,bunun yapıldığını vatandaş görsün...
Deli 12 ay önce
Sabribey bu işin ilaçlamayla pek işi yok
kişisel temizlik ve temiz gıda ev yemeği gibi önlemler daha önemlidir,ha bide kalabalık ortamdan itina edilmeli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@