Türkiye, İran ve Rusya arasında ticari anlaşma

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye ile ilgili ticari konularda açıklama yaptı.

Türkiye, İran ve Rusya arasında ticari anlaşma
banner432

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını kaydetti.

Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran'ın kendi para birimleriyle ticaret yapacağını ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı.

Bu arada Himmeti, geçen ay İran'da petrol dışı ihracattan sağlanan 2 milyar 500 milyon dolar tutarındaki gelirin, temel ürünler ve fabrikalara hammadde ithalatı için düşük kurdan ithalatçılara tahsis edildiğini, bundan sonra da serbest piyasada 16 bin tümen olan avroyu ithalatçılara 9 bin tümenden satacaklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 20:19

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan
Gökhan - 12 ay Önce

Güzel.. Fakat irandan aldığımız enerji karşılığında sadece gıda ve sağlik ürünleri satabiliyoruz uluslararası anlasmalar var malum abdnin irana ambargosu var bunu nasil aşacaz. birde ulkemizden irana dolar gondermek zaten yasak bankacilik sistemini oraya nasil kote edecez. swift sistemini abd kontrol ediyor???

Aristo
Aristo - 12 ay Önce

Bak ama olmadı şimdi hani rabia işareti hiç yakışmadı ruhaniyi şamda emevi camiinde cuma namazına da davet ettinmi mesela bop un eş başkanıydın esad esed oldu onuda anlattınmı niye oldu buraya nasıl gelindi şii düşmanlığından nusayri düşmanlığından içindekileri anlattınmı mesela yavuz sultan selimden bahsettinmi eyyy dünya nelere kadirsin taraftarların şii nusayri sünni düşmanı ruhaniyle kardeş olmanıza ne diyor.ha pardon paranın Allahı dini imanı yoktu değilmi

hordogoplu 61
hordogoplu 61 - 12 ay Önce

harika

banner421