Türkiye ilk adımı attı!

Başbakan Vekili Bülent Arınç, İsrail'in yardım gemilerine düzenlediği operasyon ve İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. İşte Arınç'ın açıklamalarından satır başları.ŞEHİT SAYISI 7İki üzücü olay, kamuoyunu fevkalade üzmüştür. Çalışmala

Gündem 31.05.2010, 13:45
Türkiye ilk adımı attı!

Başbakan Vekili Bülent Arınç, İsrail'in yardım gemilerine düzenlediği operasyon ve İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

İşte Arınç'ın açıklamalarından satır başları.

ŞEHİT SAYISI 7

İki üzücü olay, kamuoyunu fevkalade üzmüştür. Çalışmalar yaptık onları takdim etmek sitiyorum. Bunlardan birisi bu gece yarısı İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı birliğimize saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda 7 askerimiz şehit olmuştur. Nöbet değişimi sırasında gerçekleştirilmiştir. Ağır yaralı üç askerimiz GATA’ya sevk edilirken, diğer askerler İskenderun’daki hastanelerde tedavileri sürmektedir. Terör örgütünü lanetliyoruz, operasyonlar sürmektedir. Demokratik gelişmelerin hız kazandığı her dönemde ortaya konan bu kirli oyunlar amacına ulaşamayacaktır. Bu konuyla ilgili olarak sayın Başbakanı’mız 3 defa bizi aradılar. Başbakan vekili olduğum için konuya el koymamızı istediler. Şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet dileklerini ve bütün milletimize başsağlığı dileklerini ifade ettiler. Hiç uyumadığımızı söyleyebilirim.

GEMİLER SALDIRIYA UĞRADI

Diğer gelişme üzerine ise biz sabah 06:30’da bakanlarımızla bir araya geldik. Bu iki önemli konu üzerinde sizi bilgilendirirken, özellikle gemiye uygulanan ve sayılarını kesin olarak bilemediğimiz operasyon sonrasında, bazı dış temaslarda yaptığımızdan, açıklama yapma imkanımız olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti doğru adımları atmaktadır. Yaklaşık 35 aydır abluka altında olan Gazze halkını, insanı yardım, 33 ülkeden 600 insanın içinde olduğu insani yardım gemileri bu sabaha karşı, uluslararası sularda İsrail hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğramıştır.

SALDIRI İNSANLIK TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEK

İsrail hükümeti bu insanlık dışı eylemiyle, insani değerleri hiçe saydığını göstermiştir. Bu saldırı İsrail hükümetinin yürüttüğü şiddet pervasızlığını da ortaya koymuştur. Medeni bir ülkenin devlet hakkına uygun düşmeyen bu kanlı operasyon, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

Açık denizlerde gerçekleşen ve uluslar arası hukuka uymayan bu saldırı hiçbir mazeretle izah edilemez. İnanıyoruz ki bütün insanlık dünya barışına masumiyete yapılan bu saldırıyı lanetleyecektir.

İSRAİL BÜYÜKELÇİMİZİ GERİ ÇAĞIRDIK

Öncelikle bu çerçevede İsrail büyükelçimiz gerçi çağırılmıştır.

İsraille ilgili üç askeri tatbikat iptal edilmiştir.

U-18 futbol genç milli takımımız bulunuyordu. Genç futbol milli takımının maçları iptal etmiştir. Dışişleri Bakanımız BM Güvenlik Konseyi’ni acilen toplantıya çağırmıştır.

SALDIRI CEVAPSIZ KALMAYACAK

Saldırıyı perdeleyen, bilgi alınmasını engelleyen İsrail’in, dünyayı doğru bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu saldırısının cevapsız kalmayacağı, Türkiye’den gereken yanıtı alacağı şüphesizdir. Bundan sonra atılacak adımlar özenle müzakere edilecektir. ,

Bir kez daha sesleniyoruz. İsrail Gazze’ye yönelik ablukayı kaldırmalı ve insani yardımların yerine ulaştırılmasına engel olmamalıdır.

Özellikle Mavi Marmara’da 600’e yakın yolcu bulunmaktadır. 350-400’e yakını Türk uyrukludur, diğerleri ise yabancı uyrukludur.

İsrail’in uluslararası sularda yaptığı bu saldırı korsanlıkla eşdeğer bir şeydir. Bizim askeri gemi gönderme gibi bir girişimimiz şu an için söz konusu değildir

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
sametts 11 yıl önce
elçini geri çağır nası olsa tekrar yollarsın, sakın askeri bi girişimde bulunma aman ekonomimiz zarar görür neme lazım cebinizdeki paranızı çeker alırlar...
ADIL 11 yıl önce
Tüm dünya bir olacak ve israil in tüm dünyadaki mal varlığınba el koyacak.Sahip oldukları bütün değerler ellerinden alınıp.Güvenilir ülkelere dengeli bir şekilde pay edilecek.Dünyada güç dengesi kesinlikle sağlanmalıdır.Bu tehlikeli güç bertaraf edilmelidir.

Büyük elçiyi çekmek bilmem daha neler.Yarın yine aynı olaylar yaşanacak.Yine başa döneceğiz.

Bu israil gözü dönmüş bir canidir.
EFSANE SUNUCU 11 yıl önce
adil öyle bir şey diyon ki çok komiksin yani israilin mallarına el koymayı bırak ondan bir kıl alamazsın.bakın seyredin kaç tane vatandaşımız bu gemide öldü türkiye hiçbirşey yapamayacak bu hükümet çok büyük bir yanlışa girdi.bu geminin gitmesine hiç izin vermemeliydi verdi sonuçlarına katlanacak bakın görün dünya büyük ülkeler hiçbirşey yapmayacak.dünyanın idaresi bunların elinde.!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@