Türk Fındığı pazarı tehlikede

Verim ve kalite sorunu Dünya’da pazar payımızı yüzde 60’lara kadar düşürdü.

Gündem 03.10.2018, 13:51
Türk Fındığı pazarı tehlikede

Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye fındığının verim ve kalitesinde yaşanan sorunlar, pazar payı ve ticaret hacmini giderek azaltıyor.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, son yıllarda bazı çalışmalar yapılıyor olmasına rağmen Türk fındığında verim ve kalite sorununun devam ettiğine dikkat çekerek, rekoltenin artması ve ürünün de kaliteli olması halinde daha çok ihracat yapabileceklerini açıkladı.

Bu konuda bazı farklı uygulamalar yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını bildiren Gören, yakın döneme kadar dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 80’ini gerçekleştirdiğimizi hatırlattıklarını belirterek, “Ancak son 10-15 yıl içinde fındıkta Pazar payımız yüzde 60’lara kadar gerilemiştir” diyerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Negatif olarak yansıyan bu değişime bakıldığında, fındık bitkisinde görülen ve zirai mücadele gerektiren hastalıklar üründe kalite ve verimi kaybına yol açarken, rekolte tahminlerini de isabetli olmaktan uzaklaştırmaktadır. Buna bağlı olarak da sektörümüzün dünyada ki pazar payı ve ticaret hacmi her geçen yıl azalmaktadır.”

2023 HEDEFİNE DAHA FAZLA KATKI

Zirai mücadele konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere yönelik çalışmalar yaptığını, ancak üreticilerin bunları uygulamada gereken özeni göstermediklerini  vurgulayan İFMİB Başkanı Gören şöyle dedi:

“Bu durumda farklı uygulamalar ve değerlendirmeler yapılması gerektiği kanaatindeyiz.  Bu da zirai mücadele yapan üreticilerin yapmayanlardan farklı olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Diğer bir ifade ile hali hazırda uygulanmakta olan Alan Bazlı Destek’in, zirai mücadele koşuluna bağlanması, verimli fındık alanları ile rekoltenin artmasını sağlayacaktır.”

İhracatçılar olarak, rekoltenin artması ve ürünün kaliteli olması halinde daha çok dış satım yapacakları sözünü veren Ali Haydar Gören, “Ayrıca bu şartlarda sektörümüz 2023 hedefine daha çabuk ulaşacak, artan ihracat ile ekonomimize daha yüksek seviyede katkı sağlanacaktır” dedi.

Gören; kalitesi ile ün yapmış olan Türk Fındığının bu imajını korumasının bütün paydaşların menfaatine olacağını hatırlatarak, üreticilere yönelik destek uygulamasının başta zirai mücadele olmak üzere kaliteli ve iyi üretime yönelik olarak konumlandırılmasının faydalı olacağını da sözlerine ekledi.
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (13)
Ahmet 1 yıl önce
2023de fındıkda ki hedef %0 ihracat heralde. büyük Türkiye geliyor açılın. Reyiz geliyor reyizzz
nadir bekar 1 yıl önce
2023 te 0 olacak mesela ben fındığı tamamen bırakıyorum , zarar etmektense ,,,
serdar 1 yıl önce
siz verin fındığın kontrolünü italyan ferreroya. 10 liradan fındık alsın. devlet fiyat açıklamasın. Fındıktan para kazanamayan vatanda verimi nasıl artıracak?
fındıktan ortalama 1-2 ton ürün alıyor çiftçi, 20 bin lira kazanıyor ortamala. el birliği ile bitirdiniz fındığı, bravo ferreroya bravo fındığı yönetenlere. kimler ne rüşvetler yedi acaba.
sedat 1 yıl önce
yuzde 60 larda degil . yuzde 53 lerde .
gelecek bes yilda yuzde 35 lere dusecek . ver mehteri.
layık millet 1 yıl önce
son 15 yılda cünkü yönetimde akp var ve karadenizi peşkeş çektiler en cok oy veren yerlerde karadeniz.
reis 1 yıl önce
reisiniz sizi düşünüyor hep karadenizli fındık yesin diye fındığı almıyor hatta yurt dışından ithal fındık alacak gelecek senelerde :D
Tursun 1 yıl önce
Ee olsun,findigi kaldirdik yerine beton diktik.fena mi yaptik yani..bosuna kiskanmay habu yabancilar bizi
A101 1 yıl önce
bir maçkalı olan TURGUT AYDIN olaya el atsa fındık işine girse fındık alıp ihracat yapsa olay çözülür karadenizliyi bir adam kurtarır oda T.AYDIN gerisi boş
? 1 yıl önce
adamın derdide belki hep karadenizlidir :)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@