Turizmde yılbaşı bereketi

Bu yıl 1 Ocak'ın perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle 4 gün tatil yapma imkanı bulan tatilcilerin yılbaşı tur paketlerine ilgisi yoğun oldu.  Otellerin büyük bölümünde doluluk oranları yüzde 80'lere ulaşırken, yurtiçi ve yurtdışı turlarının önemli kısmı

Gündem 26.12.2014, 11:30
Turizmde yılbaşı bereketi
Bu yıl 1 Ocak'ın perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle 4 gün tatil yapma imkanı bulan tatilcilerin yılbaşı tur paketlerine ilgisi yoğun oldu. 
 
Otellerin büyük bölümünde doluluk oranları yüzde 80'lere ulaşırken, yurtiçi ve yurtdışı turlarının önemli kısmı satıldı.
 
Turizm firması yetkilisi Bora Genç yaptığı açıklamada, yılbaşında tatil yapmak isteyenlerin özellikle kayak merkezlerine ilgi gösterdiğini söyledi. 
 
Genç, yılbaşında havaların soğuk olması nedeniyle tatilcilerin, Ege ve Akdeniz gibi kıyı bölgelere ilgisinin düşük olduğunu belirtti. 
 
-Sapanca ve Abant'ta yer kalmadı
 
İstanbul ve Ankara ile çevre illerdeki otellerin büyük çoğunluğunda boş yer kalmadığını bildiren Genç, "Kayak merkezlerinin bir bölümünde neredeyse yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştık. Şu anda Sapanca ve Abant'daki tesisler tamamen dolu. Uludağ yüzde 90, Kartalkaya ise yüzde 80 dolu durumda" dedi. 
 
-Kıbrıs'a ilgi yüzde 20 arttı
 
Kıbrıs'ta yılbaşı için sanatçıların sahne alacağı programlar hazırlayan çok sayıda tesis olduğuna dikkati çeken Genç, buradaki otellerin de yoğun ilgi gördüğünü ve dileyenler için hala boş yer bulunabildiğini söyledi. 
 
Genç, Kıbrıs'taki otellerin yılbaşı rezervasyonlarında da geçen yıla kıyasla yüzde 20'ye yakın artış yaşandığını bildirdi. 
 
-Afyon'daki otellerin yüzde 80-90'ı doldu
 
"Öte yandan Afyon'daki termal otellerde de doluluk oranlarını yüzde 80-90" diyen Genç, şöyle konuştu:
 
"Kayak merkezlerinde 2 kişi 4 gece konaklamanın bedeli 800 lira ile 4 bin lira, termal otellerde konaklamanın gecesi ise 600 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. Ayrıca yurtdışı tur paketi satışlarında geçen seneye göre yüzde 15 artış var. Yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyenler en fazla Roma, Venedik ve Beyrut turlarını satın aldı. Yurtdışı turlarda da yerimiz az kaldı."
 
-Rezervasyon için son günler
 
Turizmci Can Mergen ise özellikle kayak merkezlerindeki otellere ilginin yoğun olduğunun altını çizdi.
 
Mergen, haftasonu kalan yerlerin de satılmasını beklediklerini ve kayak merkezlerindeki tesislerin bu yılbaşını yüzde 100 dolulukla geçireceğini belirterek, sektörde önemli bir hareket olduğunu ifade etti. 
 
Vatandaşların bir kısmının erken rezervasyon imkanlarından yararlanıp indirimli fiyatlarla tatillerini yapmayı tercih ettiğine değinen Mergen, "Son 10 gün içinde rezervasyon yaptıranlar da var ancak hala rezervasyonunu yapmamış, tatile nereye gideceğine karar veremeyen kişi de çok. Bu haftasonu onlar için aslında son fırsat çünkü otellerde fazla yer kalmadı. Kayak merkezlerinde otellerde yılbaşında konaklama ücreti gecelik kişi başı 250 lira ile 600 lira arasında değişiyor" değerlendirmelerinde bulundu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@