TSK'dan Tokat açıklaması

Genelkurmay, Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristlerin tespit edildiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat

TSK'dan Tokat açıklaması

Genelkurmay, Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristlerin tespit edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Genelkurmay Karargahındaki basın bilgilendirme toplantısında, 7 Aralıkta Tokat'ın Reşadiye ilçesinde meydana gelen, bir uzman çavuş ile altı erbaş ve erin şehit edildiği, bir uzman çavuş ile iki erin yaralandığı saldırıyla ilgili bilgi verdi. 

Korgeneral Pekin, olayla ilgili bugüne kadar maksatlı, ön yargılı ve haksız çeşitli yorumlar yapıldığını belirtti.

Saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini söyleyen Korgeneral Pekin, ''Eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009'da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizlerinden, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristler tespit edilmiştir'' dedi.
Korgeneral Pekin, Tokat'taki terörist eylemin ardından aynı gün 17.50'den itibaren Tokat Turhal ve Niksar'da 3 tabura yakın kuvvetin bölgeye sevk edilerek operasyona başlandığını, halen helikopter desteğinde, mevcut kuvvetlere takviye olarak bölgeye sevk edilen Jandarma Özel Harekat birlikleriyle operasyonlara devam edildiğini kaydetti.

Teknik tespit imkanlarından faydalanılarak, bu olayın Tunceli bölgesinde bulunan terörist gruba bağlı özel güç birliğine ait 5-6 kişilik bir grup tarafından yapıldığının belirlendiğini bildiren Korgeneral Pekin, ''Yapılan incelemede, eylem talimatının Tunceli bölgesinden sorumlu terörist tarafından verildiği belirlenmiş, ancak eylemle ilgili Zap bölgesinde bulunan 'HPG' karargahına da rapor verildiği tespit edilmiştir'' diye konuştu. 

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral Pekin, Tokat'taki terörist eylemin ardından, 1993 yılında Bingöl'de meydana gelen 33 erin şehit edilmesiyle ilgili çeşitli iddiaların gündeme getirildiğini belirtti. Bingöl'deki olayla ilgili idari tahkikatın yapıldığını ve hukuki sürecin başlatıldığını anlatan Korgeneral Pekin, olayın PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının, görgü tanıkları ile sonradan yakalanan ve teslim olan 11 teröristin ifadelerinde açık olarak belirtildiğini, bu teröristler hakkında gerekli yasal işlem yapıldığını anımsattı. 

Korgeneral Pekin, ''Hukuki süreci tamamlanmış bir konunun bazı çevrelerce tekrar tekrar gizli tanık ifadelerine dayanılarak gündeme getirilmesinin altında yatan nedenleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz'' dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler