TSK'dan büyük adım

Genelkurmay Başkanlığı, Türk silahlı Kuvvetleri’nde 2000 yılında başlatılan uzay tabanlı çalışmalarına Uzay Grup Komutanlığı birimini kurarak hız kazandırdı.Genelkurmay’dan yapılan açıklamada oluşturulan yeni komutanlık ve gerekçeleri hakkında bilgiler ve

TSK'dan büyük adım

Genelkurmay Başkanlığı, Türk silahlı Kuvvetleri’nde 2000 yılında başlatılan uzay tabanlı çalışmalarına Uzay Grup Komutanlığı birimini kurarak hız kazandırdı.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada oluşturulan yeni komutanlık ve gerekçeleri hakkında bilgiler verildi. Uluslararası alanda kabul edilen 'uzayın barışçı ve savunma amaçlı kullanımı konsepti' doğrultusunda ‘Uzay Yol haritası’ adı ile gerçekleştirilen çalışmalarda; coğrafya ve iklim koşullarından bağımsız görüntü istihbaratı ihtiyacının karşılanması amacıyla keşif-gözetleme, komuta kontrolünün emniyetli ve her şartta kesintisiz olarak sürdürülebilmesi bakımından haberleşme, balistik füze tehdidinin önceden tespit edilebilmesi ve savunma tedbirleri için yeterli reaksiyon süresine sahip olunabilmesi amacıyla erken ihbar-ikaz, harekat alanının elektronik muharebe düzeninin analizi amacıyla elektronik destek sağlanması amaçlanıyor.
 
TSK ayrıca her şartta güvenilir ve sürdürülebilir şekilde seyrüsefer verilerinin elde edilebilmesi için konumlama ve zamanlama, yörüngeye yerleştirilen veya yerleştirilecek uzay sistemlerinin izlenebilmesi ve bekası için uzay gözlem, uzaya bağımsız erişim imkanına sahip olmak için uydu fırlatma faaliyet alanlarında yeteneklerin geliştirilmesini hedefliyor.
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen uzay çalışmaları kapsamında;
uydu sistemlerine yönelik projelerin yanı sıra TSK'nın envanterine girecek uydu sistemlerinin operasyonlarını gerçekleştirecek Uzay Grup Komutanlığı birimi de oluşturuldu.
 
Uzay Grup Komutanlığı, farklı faaliyet alanlarında sahip olunacak uydu sistemleri için teşkil edilen keşif, ihbar-ikaz, elektronik destek, konumlama seyrüsefer uydu komutanlıkları ile uydu fırlatma merkezi komutanlığı birimlerini bünyesinde barındırıyor.
 
GÖKTÜRK-2’Yİ TAKİP EDİYOR
 
Uzay Grup Komutanlığı'na bağlı uydu komutanlıkları, ilgili uydu sisteminin envantere girişine bağlı olarak kademeli olarak oluşturulacak. İlk kurulan Keşif Uydu Komutanlığı 18 Aralık 2012'te yörüngeye yerleştirilen GÖKTÜRK-2 uydusunun operasyonlarını gerçekleştirmeye başladı.
 
Uydu, gelecek ayın sonuna doğru tam operasyonel olarak TSK'ya hizmet vermeye başlayacak.
 
Keşif Uydu Komutanlığı da GÖKTÜRK-2 uydusu vasıtasıyla dünyanın istenilen herhangi bir bölgesine ilişkin görüntüleri elde edebilecek. Keşif Uydu Komutanlığı’na ilave olarak Uzay Grup Komutanlığı'nın alt birimlerini oluşturacak diğer uydu komutanlıkları ise ilgili uydu sistemlerinin TSK envanterine girişine bağlı olarak kademeli olarak aktive edilecek. Uzay Grup Komutanlığı'nın 2023 yılına kadar teşkilat yapısının tamamlanması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler